הפרקליטות בודקת: רה"מ החזיק מניות בחברה הקשורה לפרשת הצוללות

לנתניהו היו מניות בשותפות עם בן דודו בחברה לייצור פלדה, שאחת הלקוחות שלה הייתה "טיסנקרופ" • עדות של עמוס גלעד מראה את הלחץ שהופעל עליו לאשר עסקת צוללות עם מצרים

ראש הממשלה בנימין נתניהו החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו, נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. כעת, הפרקליטות בודקת את הקשר בין המניות שהחזיק נתניהו לפרשת הצוללות, שיכולה לקשר אותו לפרשה.

לפני כחודש וחצי, נתניהו ביקש מוועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה שמיליקובסקי ייטול חלק ממימון משפטו. הוועדה דחתה לאחרונה את בקשה, וציינה כי בשנת 2009, הוועדה קיבלה בקשה אחרת של נתניהו שבן דודו ישלם לו על המס על מניות שנתניהו החזיק בחברה לייצור פלדה יחד עמו ומכר אותן. כאמור, אחת הלקוחות העיקריים של אותה חברה לייצור פלדה היא "טיסנקרופ".

מערכת הקשרים בין נתניהו לבן דוד נתן מילקובסקי
 

מערכת הקשרים בין נתניהו לבן דוד נתן מילקובסקי ( החדשות 13)

 

בעקבות העובדה שצוינה בדוח ועדת ההיתרים, מבקר המדינה העביר לאחרונה את אותה בקשה של נתניהו לפרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובפרקליטות החליטו להתחיל לבדוק את העניין. יש לציין כי זוהי בדיקה ראשונית בלבד ולא חקירה פלילית, וייתכן שמיליקובסקי יזומן בעתיד להעיד.

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הכול פייק ניוז. הדברים לא נכונים. בשנת 2010, לאחר שנבחר לראשות הממשלה הוא מימש את מניותיו בחברה של בן דודו, באישור מלא של הרשויות. מזה כעשור אין לראש הממשלה שום קשר לחברה  ולא ידוע לו אם היה לה או לא היה לה קשר לחברת טיסנקרופ. השמאל יודעים שאי אפשר להחליף את נתניהו בקלפי אז הם מנסים להפיל אותו ואת שלטון הימין בכל דרך אפשרית, הזויה ככל שתהיה".

הלחץ על עמוס גלעד לאשר מכירת צוללות למצרים / רביב דרוקר 

נוסף לכך, החל להישפך אור על זווית נוספת בפרשה – מדוע ישראל הסכימה שגרמניה תמכור צוללות למצרים? במרכז מכירת הצוללות, ישנה עדות נפיצה של עמוס גלעד, מי שכיהן כראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון והיה השליח הבכיר מול הגורמים המצרים.

 עמוס גלעד

עמוס גלעד (החדשות 13 )

 

באחד הביקורים של גלעד, על פי עדותו, המצרים תקפו אותו בחריפות על רקע עמדתו שלא לאשר את מכירת הצוללות. המצרים טענו בפניו כי הם חשבו שהוא בצד שלהם וניסו להבין למה הוא לא מוכן לאשר את העסקה. גלעד, מצידו, התגונן ואמר כי הוא מייצג את מדינת ישראל וביקש להבין למה הם צריכים את הצוללות.

פרט נוסף שעלה בעדות הוא שכאשר גלעד פגש לראשונה את מיקי גנור, נציג חברת "טיסנקרופ", האחרון ניגש אליו ושאל אותו מדוע הוא מסרב לעסקה עם מצרים ולחץ עליו בעקיפין לרכך את עמדתו בנושא.