טראמפ: ארה״ב תקרקע את מטוסי הבואינג מהדגם שהתרסק באתיופיה

נשיא ארה"ב יוציא צו חירום שישבית את כל מטוסי בואינג 737 MAX 8 ו-MAX 9 בעקבות התאונה בה ניספו 157 נוסעים ואנשי צוות. בהחלטתו עקף טראמפ את רשות התעופה האמריקנית

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע אמש (רביעי) כי בכוונתו לחתום על צו חירום שיקרקע את כל מטוסי בואינג 737 MAX 8 ו-MAX 9. זאת אחרי שמטוס מדגם 737 MAX התרסק באתיופיה ביום ראשון והביא למותם של 157 הנוסעים ואנשי הצוות. בהחלטתו עוקף טראמפ את רשות התעופה הפדלרית שהתנגדה למהלך זה. 

ההחלטה של טראמפ הגיעה לאחר ביקורת קשה, גם מהקונגרס האמריקני, על כך שארצות הברית היא המדינה האחרונה במערב לקרקע את דגם המטוס שהתרסק. ההחלטה תשפיע על התנועה האווירית בארצות הברית בשעות הקרובות. 

לפני ההחלטה האמריקנית, רשת CNN פרסמה כי לפחות חמישה טייסים אמריקנים דיווחו על בעיות בדגם הספציפי של בואינג במהלך החודשים האחרונים. במקביל, קראו פוליטיקאים בכירים בארה"ב, בהם מיט רומני, אליזבת וורן וברני סנדרס, להפסיק את השימוש בדגם הבואינג 737 MAX. זאת על אף שבואינג הבהירה אתמול כי מנהל התעופה האמריקני אינו מכתיב פעולות הקשורות בדגם בשלב הזה. 

כאמור, מדינות וחברות תעופה רבות בעולם נקטו בצעדי זהירות מחשש לתאונה נוספת. חלקן השעו את השימוש בדגם המטוס וחלקן אף אסרו את כניסתו למרחב האווירי. הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה השעתה ביום שלישי את כל הטיסות והמליצה לכל מדינות אירופה לעשות כך. עוד באותו היום, הודיעו בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה על איסור כניסת המטוס למרחב האווירי שלהן, וכך עשו גם מדינות נוספות באירופה, כמו גם איחוד האמירויות הערביות, ניו זילנד, כווית, הודו ואוסטרליה. רשות התעופה האזרחית של הונג קונג ביטלה את השימוש במטוסים וכן את כל ההמראות, הנחיתות והכניסה למרחב האווירי במדינה. אמש הצטרפה גם קנדה לאותן המדינות.

 אתיופיאן איירליינס
 

אתיופיאן איירליינס ( רויטרס)

 

כמו כן, "אתיופיאן איירליינס", שהמטוס מדגם 737 MAX 8 שברשותה התרסק ביום ראשון, הפסיקה את השימוש בארבעת המטוסים שנשארו לה מדגם זה. רשות התעופה בסין קרקעה את 94 המטוסים מדגם 737 MAX8 שברשותה. כך גם חברת התעופה הלאומית של מקסיקו, "אארומקסיקו", השעתה את השימוש בששת המטוסים מדגם זה. חברת השכר הגדולה בעולם, "TUI איירווייז" הגרמנית, הפסיקה את כל הטיסות עם דגם MAX8. גם בטורקיה, משרד התחבורה השעה את כל הטיסות, ואף חברת "טורקיש איירליינס" השעתה את השימוש ב-12 המטוסים שברשותה.