גנץ: "אם חמאס יתקוף אותנו - נחזור לסיכולים הממוקדים"

חברי רשימת כחול לבן הגיעו לסיור בכפר עזה והתייחסו למתיחות בגזרה ולעימות אפשרי ברצועה. אשכנזי: "תושבי העוטף בני ערובה של חמאס, זה כישלון מדיניות חלשה"

הנהגת מפלגת כחול לבן ביקרו היום (רביעי) בכפר עזה. בני גנץ אמר במהלך הסיור כי "נדרוש את החזרת השבויים והנעדרים. נקדם סיוע לתושבים ברצועה בלי התפשרות על ביטחון. אם יתקפו אותנו, נפעיל מדיניות קשוחה ואם צריך נחזור לסיכולים ממוקדים. בחמאס מבינים מה שאמרנו".

"בשלוש שנים וחצי שאחרי צוק איתן היה שקט מוחלט", אמר גנץ, "לא רקטות, לא בלונים, לא עפיפונים. אבל חוץ מקידום המכשול לא נעשה כלום. אנחנו נשנה את המדיניות הנרפית ונפעיל מדיניות קשוחה. אני רואה כאן מאחורינו חמאס שאותו צריך לנצח ולא בג"ץ. אבל לא פלא שבממשלה שמאמצת כהניסטים, שר החינוך מרשה לעצמו להסית נגד מוסדות המדינה הכי חשובים. בממשלה שלי זה לא יקרה".

 גבי אשכנזי, יאיר לפיד ובני גנץ
 

גבי אשכנזי, יאיר לפיד ובני גנץ (החדשות 13 )

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, אמר כי "נפגשנו היום, ולא בפעם הראשונה, עם צעירים ביישובים והקיבוצים של עוטף עזה. צעירים שהחליטו למרות המציאות הלא פשוטה כאן לבנות בית ולגדל משפחה. הם דורשים ביטחון ותחושת ביטחון. המציאות כאן בלתי נסבלת. לא יתכן שאזור שלם יהיה בן ערובה של חמאס. זה כישלון של מדיניות חלשה. אנחנו נחליף את זה בפחות דיבורים ויותר מעשים. ובעוצמה".

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, התייחס לטרור הבלונים ולהסלמה בדרום. "אלה שמאחורינו ברצועת עזה ומנהיגי החמאס מכירים אותנו. הם מכירים אותנו מעופרת יצוקה, מעמוד ענן ומצוק איתן. מאיתנו אתם לא שומעים דברי רהב - אנחנו עשינו ואנחנו אלה שנעשה . כשהתחילו להפריח פה בלונים ועפיפוני טרור, הזלזול הזה הוביל אותנו להסלמה. הפרת ריבונות היא קו אדום ועליה משלמים מחיר. זו השפה במזה"ת וזה מה שאנחנו מתכוונים לעשות, לא לדבר דברי רהב".

יאיר לפיד דיבר על ההסלמה לפני כחמישה חודשים, אז נורו לעבר שטח ישראל כ-500 רקטות. "באוקטובר האחרון עמדתי בבאר שבע מול הבית של מירי תמנו, יחד איתה, שנהרס מפגיעת טיל של חמאס ואמרתי אז שלא יכול להיות שהבית של מירי הרוס ושל יחיא סינוואר עדיין עומד. כמה ימים אחרי סינוואר עשה מסיבה, ואמרתי אז: ככה לא מייצרים הרתעה. אכן מעט מאוד זמן אחר כך 500 טילים ופצמ"רים נחתו על תושבי עוטף עזה וממשלת ישראל לא עשתה דבר וחצי דבר. הרתעה משיגים בכוח ורק בכוח. הקבינט שבו שלושתנו ישבנו השיג כך הרתעה לשלוש וחצי שנים - את ההרתעה הזו אנחנו נחזיר".

חברי מפלגת כחול לבן בעוטף עזה
 

חברי מפלגת כחול לבן בעוטף עזה (חדשות 13 )

 

מוקדם יותר היום, גנץ תקף את יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, בהתייחס לאמירתו של האחרון, לפיה יש להכריע את חמאס ולרסן את בג"ץ: "שר חינוך שמשווה בין חמאס לבג״ץ לא יכול להישאר אפילו דקה נוספת בתפקידו. הם אפילו לא צריכים כבר להביא את הכהניסטים לכנסת, הם עצמם כאלה. הם הפכו את הרע ל׳הכל כלול׳ והקיצוניות כבר בפנים". 

בתגובה, בנט תקף את גנץ בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "גנץ הוא חלומם הרטוב של אנשי חמאס. אם לאנשי חמאס הייתה זכות בחירה, הם היו מצביעים בשבילו - גנרל ההססנות". עוד הוסיף בנט כי "האיש שדוח מבקר המדינה קבע נחרצות שכשל לחלוטין בטיפול במנהרות הטרור, האיש שהודה שהוא סיכן ביודעין לוחמי גולני למען מוסריות מזויפת - זה האיש שגם הקים מפלגת שמאל שמנסה לגנוב את דעתם של תושבי ישראל, ומעז לחלק ציונים לאלו שפעלו לתקן את הנזק שהוא יצר. מוטב שיחזור לשתיקתו".