צפו: כמה מטוסים מהסוג שהתרסק היו באוויר לפני שבוע, וכמה כעת?

בתמונה ניתן להבחין בירידה משמעותית בכמות הטיסות של הדגם בואינג 737 MAX 8 ברחבי העולם - בעקבות החלטתן של מדינות רבות לקרקע את המטוסים, ולאסור עליהם לעבור בשטחן

(בווידאו: הותר לפרסום שמו של ההרוג השני בהתרסקות)

התרסקות המטוס באתיופיה: בתמונה שפורסמה היום (רביעי) ניתן לראות את כמות מטוסי הבואינג מדגם 737 MAX 8 שהיו באוויר לפני שבוע, לעומת כמות המטוסים שעדיין טסים כעת. נראה כי מדובר בירידה משמעותית מאוד, במיוחד באסיה, וכן באפריקה - שם לא מופיעות כלל טיסות של הדגם. 

 
 

מדינות וחברות תעופה רבות בעולם נקטו בצעדי זהירות מחשש לתאונה נוספת. חלקן השעו את השימוש בדגם המטוס וחלקן אף אסרו את כניסתו למרחב האווירי. הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה השעתה אתמול את כל הטיסות והמליצה לכל מדינות אירופה לעשות כך. עוד אתמול, הודיעו בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה על איסור כניסת המטוס למרחב האווירי שלהן, וכך עשו גם מדינות נוספות באירופה, כמו גם איחוד האמירויות הערביות, ניו זילנד, כווית, הודו ואוסטרליה. רשות התעופה האזרחית של הונג קונג ביטלה את השימוש במטוסים וכן את כל ההמראות, הנחיתות והכניסה למרחב האווירי במדינה. היום הצטרפה קנדה לאותן המדינות.

כמו כן, "אתיופיאן איירליינס", שהמטוס מדגם 737 MAX 8 שברשותה התרסק ביום ראשון, הפסיקה את השימוש בארבעת המטוסים שנשארו לה מדגם זה. רשות התעופה בסין קרקעה את 94 המטוסים מדגם 737 MAX8 שברשותה. כך גם חברת התעופה הלאומית של מקסיקו, "אארומקסיקו", השעתה את השימוש בששת המטוסים מדגם זה. חברת השכר הגדולה בעולם, "TUI איירווייז" הגרמנית, הפסיקה את כל הטיסות עם דגם MAX8. גם בטורקיה, משרד התחבורה השעה את כל הטיסות, ואף חברת "טורקיש איירליינס" השעתה את השימוש ב-12 המטוסים שברשותה.


 

חברת "TUI איירווייז" הגרמנית
 

חברת "TUI איירווייז" הגרמנית (רויטרס )

 

בתוך כך, מנכ"ל חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס" סיפר היום כי בהקלטת השיחות בין הטייס לחדר הבקרה טרם הנפילה דיווח הטייס על בעיות בקרה בתפעול המטוס, אך לא התריע על גורם חיצוני כלשהו, כדוגמת ציפור, שיכול היה להביא לנפילה.

ברקע הטענות נגד ההחלטה האמריקנית שלא לקרקע את המטוס, רשת CNN פרסמה כי לפחות חמישה טייסים אמריקנים דיווחו על בעיות בדגם הספציפי של בואינג במהלך החודשים האחרונים. בד בבד, מצרים ולבנון הצטרפו לשורת המדינות שהודיעו על איסור השימוש במטוסי בואינג מדגם 737 MAX 8 בשטחיהן.

אתמול הצטרפו רשויות תעופה אזרחיות באירופה, בהן צרפת, אירלנד גרמניה ובריטניה, לקריאה לקרקע את מטוסי הבואינג 737 MAX 8. מוקדם יותר היום הודיעו אוסטרליה וסינגפור כי יסגרו את מרחב התעופה האווירי שלהם לכניסת מטוסים מהדגם האמור. חברות תעופה שונות, בהן גם נורוויג'יאן איירליינס, הודיעו אף הן כי ישעו את השימוש במטוס הבואינג. מנהלי רשות התעופה האזרחית בהודו, ה-DGCA, הודיעו כי יבקשו מחברת בואינג מידע והבהרה על נסיבות ההתרסקות. כמו כן, המנהל ידון עם שני ספקי דגם המטוס למדינה, Jet Airways ו- SpiceJet, האם להמשיך להפעיל את המטוסים. זאת, לאחר שמספר חברות הודיעו שלשום כי קרקעו טיסות של סוג המטוס שהתרסק.

במקביל, קראו פוליטיקאים בכירים בארה"ב, בהם מיט רומני, אליזבת וורן וברני סנדרס, להפסיק את השימוש בדגם הבואינג 737 MAX. זאת על אף שבואינג הבהירה אתמול כי מנהל התעופה האמריקני אינו מכתיב פעולות הקשורות בדגם בשלב הזה. 

 אתיופיאן איירליינס
 

אתיופיאן איירליינס ( רויטרס)

 

אתמול הותר לפרסום שמו של אחד ההרוגים באסון התרסקות מטוס "אתיופיאן אירליינס" ליד בירת אתיופיה אדיס אבבה ביום שבת. שמעון ראם, בן 55 מזכרון יעקב, עסק בפיתוח אמצעי מיגון לאבטחה ובייעוץ אבטחה בארץ ובעולם. "היה אדם יצירתי עם יכולות חשיבה נדירות", סיפרו חבריו. משפחתו העידה על "איש משפחה למופת שהיה מודל חיקוי והערצה בחיי כל אחד ואחת מבני המשפחה". הוא הותיר אחריו, אמא, שבעה אחים ואחיות, רעיה וחמישה ילדים. 

ראם, יליד דימונה, היה קצין חי"ר בצה"ל ועם שחרורו הצטרף לשב"כ והשתלב באגף האבטחה. הוא שירת ביחידה לאבטחת אישים ושימש כמנהל הביטחון של שתי שגרירויות בדרום אמריקה. עם חזרתו לארץ השתלב בחטיבה לאכוונת האבטחה בארץ ובעולם. בהמשך, עבר ראם למשרד החוץ ושימש בתפקיד מנהל ביטחון אזורי באל על. 

משנת 2018 שימש ראם כסמנכ"ל אבטחה בחברת שפרן מקבוצת BDO - Operational Excellence. עמיתיו סיפרו כי היה איש שנון ומלא קסם ובעל יכולות מקצועיות וניהוליות גבוהות. 


יום קודם לכן הותר לפרסום שמו של ההרוג השני באסון, אבי מצליח, בן 49 ממעלה אדומים. מצליח הותיר אחריו אישה ושתי בנות. הוא נסע לאתיופיה כחלק מנסיעת עסקים. מוקדם יותר באותו היום אותרה הקופסה השחורה מהמטוס - כך מסרה חברת התעופה.