חרף ההודעה על סיום השביתה ברכבת: כמה נהגים הודיעו על "מחלה"

מספר נהגים עדכנו בפער של דקות כי לא יגיעו לעבודה. הנהלת החברה מייחסת את האירועים לעיצומי ועד העובדים. הוועד: "הודעת ההנהלה מנותקת מהמציאות, כל הרכבות עובדות"

  • פורסם ב:
  • 13/03/2019 10:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/03/2019 13:00
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

מספר נהגי רכבת הודיעו הבוקר (רביעי) בפער של דקות ספורות כי הם חולים וכי ייעדרו מהעבודה. זאת, חרף הכרזת ההסתדרות אמש, כי העיצומים בחברה הסתיימו. הנהלת הרכבת ייחסה את האירועים לוועד העובדים ומסרה כי הוא "ממשיך את העיצומים ופוגע בנוסעים".

עם זאת, ועד העובדים הכחיש קשר להודעת הנהגים, וטען כי "שוב הנהלת הרכבת בוחרת לחרחר מריבה ולהכפיש את העובדים. ההודעה של ההנהלה מנותקת מהמציאות. כל הרכבות עובדות ואין שום הנחיה של הוועד להיעדר מהעבודה".

 
 
 
 נהגי רכבת ישראל
 

נהגי רכבת ישראל (הנהלת רכבת ישראל )

 

בהמשך, הודיעה הנהלת הרכבת כי העבודות שתוכננו בתחנות ירושלים-נבון ומודיעין בוטלו בשל הוראה ארגונית של הוועד. "למרות הנחיית ההסתדרות, ועד העובדים ממשיך לפגוע בנוסעים ומשבית את מבצעי התחזוקה המתוכננים", נמסר מההנהלה.

ועד העובדים הגיב להאשמת ההנהלה וכתב: "הנהלת הרכבת באיבוד עשתונות מוחלט לקראת פרסום דוח המבקר. 400 נהגי קטר יש ברכבת ולאחר בדיקה מדוקדקת, מצבת החולים מאתמול להיום עלתה ב-4 נהגים בלבד. לכל הדעות מדובר במספר זניח ובוודאי לא בהוראה ארגונית של הוועד. העובדה שהנהלת הרכבת מנסה להסית את הדיון מהמסקנות הקשות שיפורסמו עוד כמה שעות בדוח המבקר, יכולה להיות בעצמה פרק עלוב נוסף בדו"ח עב הכרס על כשליה".

אתמול בערב הופצה הודעה מוקלטת בקרב עובדי הרכבת, לפיה "כל מי שיכול, שיגיע לתמוך בוועד בבניין ההסתדרות בתל אביב. ההסתדרות בגדה בנו שוב, בפעם השנייה. אותה ההסתדרות שכביכול נתנה לנו גב בימים הראשונים. כרגע מסתבר שיש פה בגידה ברואטאלית, ואנחנו לא מופתעים". בתגובה לכך, מסרו גורמים מוועד העובדים: "לא מדובר בנציג של הוועד. זו יוזמה פרטית של עובד. ההסתדרות והוועד עובדים בשיתוף פעולה".

 רכבת
 

רכבת (החדשות 13)

 

אתמול, כאמור, ההסתדרות הודיעה כי בתום משא ומתן בין הצדדים, תמו העיצומים בקווי רכבת ישראל, וכי תנועת הרכבות תשוב לפעולה סדירה בכל רחבי הארץ. הנהלת הרכבת בירכה על הודעת ההסתדרות, והודיעה כי הגישה תלונה במשטרה נגד נציגי ועד העובדים על "שימוש לרעה במשרה, הפרת אמונים והפרעה לעובד ציבור". 

מההסתדרות נמסר כי "בתום ישיבה בין יו"ר הסתדרות המעו"ף ומ"מ יו״ר האגף לאיגוד מקצועי ארנון בר דוד, יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי וועד עובדי הרכבת בראשות גילה אדרעי, ועד עובדי הרכבת נעתר לבקשתו של בר דוד לעצור את שביתת קווי הרכבת ולהפסיק את הצעדים הארגוניים בחטיבת המטענים, מתוך התחשבות בציבור נוסעי הרכבת ומתוך אחריות לגורל החברה". 

מההנהלה נמסר כי הם "רואים בחומרה רבה את הפסקת תנועת הרכבות בארץ, תוך שימוש ברשת החירום הרכבתית ו'חטיפת' עשרות אלפי נוסעים בעת נסיעתם". בנוסף, דיווחה ההנהלה על הוראות ארגוניות שניתנו על ידי ועד העובדים, שלדבריה "פוגעות בשירות הניתן לנוסעים, מסרסים את הרכבת ופוגעים בה אנושות - תפעולית ותקצובית". 

 ביטול קווי רכבת
 

ביטול קווי רכבת (החדשות 13)

 

בין השאר, אחראי ועד העובדים לביטולים חוזרים של ניסויי רכבות במנהרות גילון, שבמידה שיצליחו יאפשרו את ייעול הקו לכרמיאל. לדברי ההנהלה, "ועד העובדים מסכל מזה שבועיים את הניסוי, תוך פגיעה חוזרת בנוסעים תושבי הצפון". 

עוד נמסר מהנהלת הרכבת כי הוועד הורה על הפסקת ליווי הטכנאים לרכבות, צעד שהביא להתארכות הטיפול בתקלות שמתגלות. עוד הודיע הוועד על הפסקת שינוע צי נייד ובכלל זה קטרים חשמליים ממרכזי התחזוקה בצפון בחזרה לקו המהיר שמשמעותו כי כול תקלה בקו ירושלים-נתב"ג תגרור ביטולי רכבות. בנוסף, לדברי הנהלת הרכבת, ועד העובדים מסרב לשחרר חלקי חילוף למרכזי התחזוקה. צעד אשר עלול להחריף את המצוקה הקיימת של הקרונות והקטרים. 
 

ההסתדרות תפנה ביממה הקרובה לבית הדין שיכריע בסוגיות שבמחלוקת, תוך דגש על נושא הבטיחות בסידור העבודה של הנהגים. "ההסתדרות קוראת להנהלת הרכבת לכבד את עובדיה ולהפנים כי ההון האנושי הוא הנכס החשוב ביותר של החברה", נמסר.

כזכור, תנועת כל הרכבות ברחבי הארץ נעצרה אתמול לכמה דקות בהנחיית ועד עובדי הרכבת. להחלטת הוועד קדמה ישיבת מו"מ בין נציגי ההסתדרות, ועד העובדים וההנהלה שהסתיימה ללא הגעה להבנות. נוסעים דיווחו על עיכובים משמעותיים בזמני קווים בתחנת תל אביב סבידור מרכז. בתוך כך, השביתה בקווים הראשונים-לוד וכרמיאל-חוף הכרמל המשיכה זה היום השלישי ברציפות