העליון דן בהחלטה לפסול את עופר כסיף: הערכה - המועמדות תאושר

הרכב מורחב של תשעה שופטים עשוי להפוך את ההחלטה למנוע מאיש האקדמיה לרוץ ברשימת חד"ש-תע"ל. הנשיאה חיות: "כסיף לא התכחש לדברים שכתב בפייסבוק, אך הסביר אותם"

בחירות 2019: בית המשפט העליון דן הבוקר (רביעי) בהחלטת ועדת הבחירות לפסול את מועמדות איש האקדמיה עופר כסיף לכנסת.על פי ההערכות, ההרכב המורחב של תשעה שופטים עשוי לאשר את ריצת כסיף, שנמצא במקום החמישי ברשימת חד"ש-תע"ל. בהמשך, יתקיים הדיון על העתירה לפסול את מפלגת חד"ש תע"ל.

"אין שום הצדקה לפסילתי, ואני אמשיך להשמיע את קולי", אמר כסיף בתום הדיון. "ועדת הבחירות פעלה ממניעים פוליטיים גרידא. הניסיון המגוחך של הימין להשוות בין מי שתומך בטרנספר ומסית לגזענות לבין מי שמתנגד לכיבוש ודורש שלום הוא מקומם. אמשיך ביחד עם חבריי לרשימה להיאבק למען הדמוקרטיה והשוויון".

 איימן עידה, אחמד טיבי
 

איימן עידה, אחמד טיבי (עמוס בן גרשום/ לע"מ, רויטרס)

 

במהלך הדיון, אמרה נשיאת העליון אסתר חיות כי "כסיף לא התכחש לדברים שכתב בפייסבוק. הוא נתן הסבר ואמר שכתב את זה כאדם פרטי, וברגע שהתמודד בכנסת, מחק את הדברים. הוא כבר התייחס לזה".

חבר הכנסת אביגדור ליברמן, שהגיע לדיון, אמר לפני תחילתו: "לא ייתכן שבן אדם שאמר שמי שעולה להר הבית הוא כמו גרורות של סרטן ירוץ לכנסת".

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

ביום רביעי שעבר, כאמור, מועמדות כסיף נפסלה על ידי ועדת הבחירות, לאחר ש-15 חברי ועדה תמכו בפסילה, לעומת 10 שהתנגדו. זאת, לאחר ששני נציגי "התנועה" לא השתתפו בהצבעה בנושא, ונציגי המפלגות החרדיות נמנעו, ובכך למעשה הושג רוב לפסילתו. 

בווידאו: עופר כסיף בבית המשפט, היום

"אישור הצעת פסילתי בוועדת הבחירות, ובניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה, מוכיח כי את חברי הוועדה מנחה פוליטיקה מפלה ומדירה", אמר כסיף בתגובה להחלטה. "לא הדמוקרטיה ושלטון החוק נר לרגליהם, אלא גזענות ושנאה למיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני ולכלל הכוחות הדמוקרטיים. יחד עם חבריי, יהודים וערבים, אעתור לבג"ץ ואמשיך במאבק נגד הכיבוש והאפליה ולמען ישראל צודקת, דמוקרטית ושוויונית".

מוקדם יותר, אמר כסיף במהלך הדיון בעניינו כי "רק במשטר דיקטטורי מעמידים אדם בפני פסילתו". "האמירה ששקד היא חלאה ניאו נאצית הייתה מטאפורה", הוסיף מועמד חד"ש-תע"ל. "זאת משטרת מחשבות. מעולם לא תמכתי באלימות".

 

בווידאו: ליברמן בבית המשפט, היום