חיסון בהזמנה? התגלתה שיטה חדשה לזיהוי מחלות עתידיות בתינוקות

בדיקת דם ייחודית, שמתבצעת ביומו הראשון של התינוק, יכולה לחשוף מאילו מחלות הוא עלול לסבול ולהתאים לו חיסונים ייעודיים. "טכנולוגיות שיכולות לשנות את פני הרפואה"

מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת המדעי nature communications, מגלה שיטה חדשה לבדוק דם של תינוק שזה עתה נולד ולגלות מידע רפואי רב על המערכת החיסונית שלו. מאחורי התגלית הזאת עומד צוות של חוקרים שחקר במשך שנים את הסוגייה, בהם פרופסור עופר לוי, פרופסור לרפואת ילדים בבית הספר לרפואה בהרווארד ומנהל תכנית המחקר לחיסונים ייעודיים.

"לקחת כמות מאוד קטנה של דם ולבודד את הנוזלים ואת החלק הנוזלי של הדם ולברר את כל המולקולות ששם", אמר פרופסור לוי. "גילינו שתאים מסוימים בדם שקוראים להם נוטריפילים עולים בשבוע הראשון של החיים ומסתבר שהגוף מתחיל להפעיל מערכות שמגנות נגד דלקות. זו פעם ראשונה בהיסטוריה כמדענים שאנחנו מבינים מהם השינויים המולקולריים בשבוע הראשון של החיים".

 תינוק בימיו הראשונים, אילוסטרציה
 

תינוק בימיו הראשונים, אילוסטרציה ( החדשות 13)

 

כמות דם מזערית נלקחת מהתינוק מספר פעמים במהלך השבוע הראשון לחייו, אז מתבצעת אנליזה שמגלה כיצד המערכת החיסונית שלו משתנה ולאיזה מחלות הוא עלול להיות חשוף בעתיד. באמצעות הטכנולוגיה החדשה ניתן לבדוק על פי המחקר את הנטייה של התינוקות ללקות בין היתר בדלקת קרום המוח, דלקות בדם, דלקת ריאות וצהבת. "האינפורמציה הזו תאפשר לנו לבנות חיסונים אפילו יותר אפקטיביים".

מחקר ההמשך יכלול שבע מאות תינוקות ממדינות שונות ויבדוק כיצד להתאים את החיסונים לאוכלוסיות מסוימות ולכל תינוק. "כאלו טכנולוגיות יכולות בעתיד לשנות את פני הרפואה. זה ממש משמח לראות את זה", אמר פרופסור לוי.