זעם בציבור הלא יהודי על רה"מ: אני ישראלי, לא צריך מדינה אחרת

דברי נתניהו, שהצהיר כי ישראל שייכת ללאום היהודי בלבד, עוררו עליו את כעסם של ערבים ודרוזים רבים. מג'ד אבו עאסי, ששאלתו הביאה לאמירת ראש הממשלה, התרעם על התשובה

בחירות 2019זעם בקרב המגזר הערבי והציבור הדרוזי בעקבות אמירתו השנויה במחלוקת של ראש הממשלה בנימין נתניהו שלשום (שני) לפיה "לאזרחים הערבים יש מדינות לאום מסביב, 22 מדינות לאום, לא צריך עוד אחת".

דבריו הגיעו בתגובה לשאלתו של מג'ד אבו עאסי, צעיר דרוזי מעוספיא, ששירת בצה"ל. שכמו רבים אחרים מהעדה הדרוזית מחה היום נגד חוק הלאום של מפלגת השלטון. "אני ישראלי, אני לא צריך לחפש מדינות נוספות", אמר אבו עאסי לחדשות 13. "חבל שצריך לחפש 22 מדינות אחרות, יש לי את המדינה הזו".

נתניהו ובכירי הליכוד מתקשים לשכנע את ציבור הלא יהודים כי ידאגו לטיפול מיוחד לאוכלוסיות שמשרתות את המדינה באופן יוצא דופן, וזאת עוד כשמוציאים מהמשוואה את הציבור הלא יהודי שאינו משרת בצה"ל. כך שבניגוד לסרטון שאולי הביא לנתניהו את הניצחון בבחירות 2015, נאום 22 המדינות מתורגם כעת לכעס גדול נגדו שאף מעלה שוב את השאלה לגבי אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל. 

 
 
 
 אג'ד כאמל עאסי
 

אג'ד כאמל עאסי (חדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

כאמור, נתניהו התייחס לחוק הלאום ואמר כי "לאזרחים הערבים יש 22 מדינות, הם לא צריכים עוד אחת". נתניהו אמר את הדברים באולפן הליכוד TV בחלק שבו ענה לשאלות הקהל.

זאת, לאחר שעאסי שאל את רה"מ: "כיצד אתה מחשיב אותי כאזרח שווה זכויות במדינת ישראל כדרוזי ששירת את המדינה אם אני לא כלול בחוק הלאום?". נתניהו השיב כי "חוק הלאום אינו מתייחס לזכויות הפרט, כיוון שזכויות אלה שווה לכולם". לדבריו, "החוק מתייחס לשאלה למי שייכת המדינה מבחינה לאומית וישראל שייכת לעם היהודי".

נתניהו פירט את דבריו: "לאזרחים הערבים יש 22 מדינות כאלה, אין צורך בעוד אחד. אנחנו מגדירים את מדינת ישראל כיהודית וכדמוקרטית, כזאת עם שוויון זכויות אזרחי. עם זאת, חשוב להבין כי השוויון קיים מבחינת הפרט, אך לא מבחינת ההגדרה הלאומית". רה"מ הוסיף כי "הקמתי ועדה שתטפל בנושא ותעניק הטבות מיוחדות לציבור הדרוזי שמגיע לו כל כך".

 רותם סלע
 

רותם סלע (אינסטגרם )

 

שלשום אמר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כי "בתקופה האחרונה אנחנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי אזרחי ישראל הערבים". זאת, בכנס טרומן לציון 40 שנים לחתימת הסכם השלום עם מצרים. זאת, ברקע הסערה שנוצרה לאחר שראש הממשלה הגיב לדוגמנית והמנחה רותם סלע, וכתב כי "ישראל היא המדינה של העם היהודי בלבד".

כאמור, ביום ראשון הגיב נתניהו לדבריה של סלע, שהתייחסה ב"אינסטגרם" לריאיון עם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ב"חדשות", בו גינתה את שתיקתה של המנחה על ההשתלחות של השרה בציבור הערבי.

סלע כתבה בחשבון האינסטגרם שלה: "מירי רגב יושבת ומסבירה לרינה מצליח שהציבור צריך להיזהר כי במידה ובני גנץ ייבחר הוא יהיה חייב להקים ממשלה עם הערבים. רינה מצליח שותקת. ואני שואלת את עצמי למה רינה לא שואלת אותה בתדהמה – ומה הבעיה עם הערבים? ריבונו של עולם ישנם גם אזרחים ערבים במדינה הזו. מתי לעזאזל מישהו בממשלה הזו ישדר לציבור שישראל היא מדינת כל אזרחיה וכל בני האדם נולדו שווים. וגם הערבים רחמנא לצלן הם בני אדם. וגם הדרוזים. וגם ההומואים אגב והלסביות. וגם... שוק... השמאלנים".