שניים מכל שלושה מכורים להימורים - הסתבכו בגלל משחקים חוקיים

מתוך הפונים לטיפול - 90% סיימו 12 שנות לימוד, 73% מחזיקים עבודה מסודרת והרוב חיים בזוגיות. "הסובבים אותי לא יודעים שאני מנהל חיים כפולים • "הקובייה", פרק 3

בניגוד לנרקומנים ולאלכוהוליסטים, קשה למצוא סימני התמכרות להימורים. היעדר הסימנים החיצוניים, הפך את האובססיה של עשרות אלפי ישראלים כאלה לשקופה לחלוטין – מחלה שקשה להכיר בה, וקל במיוחד להסתיר גם מבני המשפחה הכי קרובים.

"אף אחד מהסובבים אותי לא יודע כלום, אין לו שמץ של מושג על החיים הכפולים שאני מנהל", תיאר מכור להימורים. "מצד אחד אני בבית עם האישה, עם המשפחה, עם הילדה, עם ההורים ועם החברים. אני מצליח בלימודים, בעבודה, ממש הכול תקין. מצד שני, יש לי סוד גדול, שקרים, רמאויות, קומבינות ברמה משוגעת".

 הגרלת הלוטו
 

הגרלת הלוטו ( החדשות 13)

 

אורית אלדר, מומחית להתמכרויות: "האדם המכור הוא תמיד בסוג של הלוואות וחיפוש אחר כסף, כל היום יהיה דבוק לטלפון וישן בלילה עם הטלפון מתחת לכרית כי אם מישהו שישלח הודעה שקשורה להימור או לכספים שהוא צריך לשלם, הוא לא רוצה שהסביבה תדע. אתה תזהה שיש משהו שהוא מסתיר ממך, שהוא לא דובר אמת, שהוא לא מסתכל בעיניים".

מתוך הפונים לטיפול, 91% הם גברים, רובם צעירים יחסית – בני 26 עד 45. 90% סיימו לפחות 12 שנות לימוד, 73% מחזיקים עבודה מסודרת ויותר ממחצית חיים בזוגיות – כלומר, ישראלים שבמבט ראשון ייראו נורמטיביים לגמרי.

42% מהמכורים להימורים, מעדיפים את מוצרי מפעל הפיס על פני קזינו או קלפים. כשסופרים גם את הטוטו וה-Winner מגלים ששניים מכל שלושה הסתבכו דווקא בגלל ההימורים החוקיים, בחסות המדינה שמפקחת ואפילו שותפה לרווחים.

את הטיפול בנפגעי ההימורים, תורם דווקא מפעל הפיס בעצמו – אותו הגוף שביד השנייה דוחף את משחקי המזל מלכתחילה הוא הגורם שמזמין מחקרים חברתיים על השלכות התופעה, מממן את הקו החם לפונים, ויוזם בלעדית את כל הקמפיינים שמזהירים מפני התמכרות.