העימותים בהר הבית: חמאס וטורקיה מתדלקים את השטח • פרשנות

האלימות, שבשיאה נזרק בקבוק תבערה על ההר, מגיעה בין היתר מכיוון ארדואן, בעל השפעה במקום. אבו מאזן נאלץ להצטרף, וישראל, שלא מעוניינת בהסלמה לפני הבחירות - מתקפלת

ההתחממות בהר הבית בימים האחרונים, שבאה לידי ביטוי אתמול (שלישי) כשנזרק בקבוק תבערה, היא תוצאה של תדלוק השטח על ידי חמאס, שקורא לימי זעם, וטורקיה, שיש לה השפעה במקום ומעוניינת בהתלקחות לפני הבחירות. ישראל, המבוגר האחראי בסיפור, מתקפלת ולא מעוניינת בהסלמה לפני הבחירות.

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נאלץ להצטרף גם הוא לחמאס ולטורקים, וכזכור – איניתיפאדת הסכינים החלה כשהנשיא הפלסטיני אמר שהיהודים מטמאים את אל-אקצא.

 עימותים בהר הבית
 

עימותים בהר הבית ( החדשות 13)

 

יום מתוח בהר הבית

בתום הערכת מצב שערך מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, הוחלט כי הר הבית ייפתח מחר למתפללים ולמבקרים. במסגרת חקירת המשטרה המתנהלת בעקבות יידוי בקבוק התבערה בשעות הצהריים לעבר נקודת המשטרה, נקשרו עד כה 2 חשודים קטינים למעורבות ישירה באירוע ומחר הם יובאו בפני בית משפט לדיון בהארכת מעצרם.

כאמור, שוטרת נפצעה קל משאיפת עשן, בעקבות בקבוק תבערה שנזרק לעבר עמדת המשטרה במקום. לאחר האירוע, כוחות הביטחון פרצו למתחם ובמקום התפתחו עימותים בין מתפללים לשוטרים, במהלכם נעצרו ועוכבו לחקירה עשרה חשודים.

עימותים בהר הבית
 

עימותים בהר הבית ( החדשות 13)

 

בסמוך לשעה 13:00 הגיעו מספר חשודים לעבר נקודת המשטרה בהר הבית ויידו בקבוק תבערה לעבר הנקודה. שוטרים שזיהו את החשודים עצרו אותם. לנקודת המשטרה נגרם נזק ושוטר נפצע קל משאיפת עשן ופונה לטיפול רפואי.


מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, שמפקד על האירוע, הנחה על הוצאת כלל הנוכחים בשטח הר הבית וסגירתו למטרת ביצוע פעולות וסריקות לאיתור אמצעים נוספים. במהלך החיפושים בהר הבית אותרו על ידי השוטרים נמצאו מספר מיכלים שהכילו חומרים דליקים באזורים שונים, כוורות זיקוקים ובקבוקי תבערה. לאחר מכן, בתום הערכת מצב, הנחה ידיד כי הר הבית ייפתח מחר בבוקר למתפלים ולמבקרים.

חמאס פרסמה הודעה רשמית שבה קראה לציבור הפלסטיני בירושלים, בגדה המערבית ובשטחי ישראל להגיע להר הבית ולפרוץ את שעריו הסגורים כדי למנוע מישראל לכפות מציאות חדשה בשטח. בהודעה, חמאס גם קראה לעמים הערביים והמוסלמיים לערוך עצרות הזדהות עם ירושלים נגד צעדיה התוקפניים של ישראל נגד תושביה והמקומות הקדושים בה.

 ארדואן נואם בעצרת האו"ם
 

ארדואן נואם בעצרת האו"ם (רויטרס )

 

ניקולאי מלדאנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, אמר בתגובה לאירועים: "מקומות קדושים נועדו לתפילה, לא לפרובוקציות ואלימות. יש לגלות ריסון כדי להימנע מלהתסיס מצב מתוח ממילא. על כל הצדדים לכבד את הסטטוס קוו".

אתמול בבוקר, בית משפט השלום בירושלים דחה את עתירת המדינה לסגור את "באב אל-רחמה" הוא שער הרחמים, מתחם המריבה בהר הבית, מטעמים ביטחוניים - וקבע כי יישאר פתוח, על מנת לאפשר את מיצוי המשא ומתן שמתנהל עם ירדן.