מפלה נוספת למיי: הפרלמנט דחה את הסכם הברקזיט ברוב גדול

הפרלמנט הבריטי דחה בפעם השנייה את ההצעה המתוקנת להסכם ההיפרדות מהאיחוד האירופי. השבוע יתקיימו הצבעות נוספות על דחיית העזיבה ויציאה מהאיחוד ללא הסכם

מפלה שנייה לראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בפרלמנט הבריטי. חברי הפרלמנט הצביעו אמש (שלישי) נגד הסכם הברקזיט ברוב של 391 נגד 242 - הפסד גדול יותר מאשר בהצבעה הקודמת שהתקיימה בינואר. היום צפויה להתקיים הצבעה נוספת בפרלמנט, על אפשרות עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם, וביום חמישי צפויה להתקיים הצבעה על אפשרות דחיית הברקזיט לחלוטין - 17 ימים בלבד לפני מועד העזיבה המתוכנן. 

המשמעות של ההפסד היא שבריטניה הולכת לכיוון כאוטי, כשלא ברור באיזה אופן יתבצע הברקזיט - האם כפרישה חד צדדית בלי הסכמים מסחריים או פיננסיים עם האיחוד האירופי. או לחלופין שבריטניה תלך לבחירות, שמשמעותן היא סוף כהונתה של מיי ודרמה פוליטית גדולה. 

על פי פרשנים, הפרלמנט צפוי כמעט בוודאות להצביע היום נגד האפשרות של ברקזיט ללא הסכם, ובכך יכשיר את הדרך לדחייה של כמה שבועות בעזיבת האיחוד האירופי. מנהיג האופוזיציה, ראש מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין, אמר כי מפלגתו יכולה כעת לדחוף לברקזיט "רך". "אני מאמין כי כעת ישנו רוב בבית הנבחרים להסכם אמין, הגיוני ושאפשר לנהל עליו משא ומתן - כמו שהלייבור הציעו", אמר. "אני מצפה לכך שהפרלמנט ייקח בחזרה את השליטה, כדי שנוכל להצליח במקום שבו הממשלה נכשלה אומללות", הוסיף קורבין. 

 
 
תרזה מיי
 

תרזה מיי (רויטרס )

 

מנהיג המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP) בפרלמנט הבריטי, אמר כי השרה הראשונה של סקוטלנד, ניקולה סטרג'ן, הודיעה אתמול למיי כי מפלגתם תפעל לקיומו של משאל עם שני על הברקזיט. 

לאחר דחיית ההסכם נשאה מיי דברים בפרלמנט, ואמרה כי היא "מאוכזבת עמוקות" מכך שהעסקה שהציעה נדחתה בשנית. "הצבעה נגד עזיבת האיחוד ללא הסכם ובעד הארכת מסגרת הזמנים, לא פותרת את הבעיות שאיתן אנחנו מתמודדים", אמרה מיי. "באיחוד האירופי ירצו לדעת מה אנחנו מתכוונים לעשות במהלך ההארכה, ואנחנו נצטרך לענות על השאלה הזו".

בינואר, כאמור, דחה הפרלמנט הבריטי את הסכם הברקזיט שאליו הגיעה מיי, לאחר ש-432 חברי פרלמנט הצביעו נגד ההסכם, ו-202 בלבד - בעד.