גבי אשכנזי בחוג בית סגור: "רובה לא יפתור את הבעיות של עזה"

בהקלטת מצלמה נסתרת, נראה הרמטכ"ל לשעבר תוקף את מדיניות ישראל ברצועה וקורא לאפשר את העברת הכסף ממדינות המפרץ. עוד תהה: "מי נתן את האישור לרכש הצוללות ע"י מצרים?"

בחירות 2019: מספר ארבע ברשימת כחול לבן, הרטמכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, צולם אתמול בחוג בית סגור כשהוא מבקר את קמפיין הבחירות של המפלגה, טוען שאין פתרון צבאי לרצועת עזה ומכוון חצים לראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת הצוללות.  "אם בעזה תפרוץ מגיפה, מה אתם חושבים, שהאם-16 של החיילים יעצור את החיידקים?" שאל אשכנזי. "הוא לא יעצור".

"האם זה אומר שצריך לקחת את הכסף שלך, שלי או מישהו אחר ולתת לתושבים של עזה? לא", הוסיף הרמטכ"ל לשעבר. "אבל איזו סיבה יש למנוע מהכסף של מדינות המפרץ הקמה של מכון להתפלת מים. שיהיו מים כמו שצריך בעזה?". 

"אנחנו חושבים שאנחנו צריכים להופיע יותר", אמר אשכנזי לנוכחים בכנס. "עשר שנים לא נתתי ריאיון. גם בתור הרמטכ"ל לא התראיינתי אפילו פעם אחת", הוסיף. "אבל אנחנו דיברנו על זה ואתה תראה אותנו יותר. ממש עכשיו בזמן שאני מדבר, יאיר לפיד ובני גנץ מדברים בבאר שבע, ואנחנו נופיע עוד בתקשורת". 

 
 
 
 גבי אשכנזי בכנס סגור של כחול לבן
 

גבי אשכנזי בכנס סגור של כחול לבן ( החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך לקלפי

כשנשאל הרמטכ"ל על פרשת הצוללות הוא כיוון לראשונה חיצי האשמה מרומזים כלפי נתניהו. "כדאי לשאול את בוגי יעלון, שהיה שר הביטחון בתקופת הפרשה. אבל אני מציע לכם להתמקד בשאלה שאזרחי מדינת ישראל לא קיבלו עליה תשובה - מי נתן את האישור לרכש צוללות על ידי המצרים?".

דבריו של אשכנזי מעניינים במיוחד אף שלא היה רמטכ"ל לאורך כל התקופה בה התנהלה הפרשה. ישראל נתנה לגרמנים פעמיים אישור למכור צוללות למצרים. בפעם הראשונה, ב-2011, אשכנזי כן כיהן כרמטכ"ל. בשיחה סגורה הוא סיפר פעם כי הוא לא היה שבע רצון מאישור המכירה, אך הוסבר לו שמדובר בעניין חשוב. 

הפעם השנייה, אומר בעצם אשכנזי, בה אושרה מכירת צוללות מדגם מתקדם יותר מגרמניה למצרים, הייתה בעייתית. בכך מצטרף הרמטכ"ל לשעבר לדעתו של בוגי יעלון ולזו של האלוף (במיל') עמוס גלעד - שאף הם טענו שמדובר באישור בעייתי. אך עד היום אף אחד מאנשי נתניהו לא נתן תשובה מי אישר, למה אישר ומאיזו סיבה אושרה המכירה למצרים.

 נתניהו עונה לשאלות גולשים
 

נתניהו עונה לשאלות גולשים (החדשות 13)