לורי לוקלין, רויטרס

ארה"ב: שחקניות ומנכ"לים שיחדו קולג'ים כדי שיקבלו את ילדיהם

50 אנשים הואשמו במעורבות בפרשת ההונאה, במסגרתה שיחדו לכאורה ועדות כניסה לאוניברסיטאות יוקרה כמו סטנפורד וייל. ברוב המקרים, הילדים לא היו מודעים למעשים

כתבי אישום הוגשו היום (שלישי) נגד 50 אנשים, בהם ידועניות ומנכ"לי חברות גדולות, בגין מעורבות בהונאה רחבת היקף, במסגרתה שיחדו לכאורה ועדות כניסה לקולג'ים יוקרתיים, כגון ייל וסטנפורד, כדי שילדיהם יתקבלו ללימודים. בין החשודים בהונאה השחקנית פליסיטי הופמן הידועה מתפקידה בסדרה "עקרות בית נואשות" ולורי לוקלין שהתפרסמה בסדרה "צער גידול בנות" – כך דיווחה רשת ABC. מעורבים אחרים בפרשה כוללים מנכ"לים של חברות אקוויטי ושיווק פרטיות.

חוקרי ה-FBI מעריכים כי התרמית התנהלה באמצעות קרן צדקה בשם Key Worldwide Foundation, אליה העבירו הנאשמים את תרומותיהם וששיחדה את עובדי הקולג'ים כדי שילדי עשירים יוכלו להתקבל למוסדות היוקרתיים. על פי מסמכי בית המשפט שנחשפו בבוסטון, המעורבים בפרשה שילמו שוחד בסכומים שהגיעו גם לשישה מיליון דולרים כדי להכניס את ילדיהם למכללות כגון ייל, סטנפורד, ג'ורג'טאון ואוניברסיטת דרום קליפורניה (USC).

 פליסיטי האפמן
 

פליסיטי הופמן (רויטרס)

 

"החל מ-2011 ועד היום, הנאשמים – בעבר אינדיבידואלים שילדיהם הגיעו לגילי תיכון והיו בתהליכי קבלה לקולג' – קשרו קשר עם אחרים והשתמשו בשוחד ובצורות אחרות של הונאה כדי לוודא את קבלת ילדיהם לקולג'ים ואוניברסיטאות ברחבי ארה"ב, בהם גם ייל, סטנפורד, אוניברסיטת טקסס, USCLA ו-USC", נכתב בכתב האישום. 

על פי המסמכים, המעורבים בפרשה שילמו לוועדות כניסה לאוניברסיטאות שאפשרו רמאות במבחני הכניסה – באמצעות תלמידים חכמים יותר שנבחנו, מתן התשובות לנבחנים מראש או תיקון הבחינות לאחר שהוגשו. חלקם הואשמו כי שילמו למאמנים בנבחרות הספורט באוניברסיטאות השונות, כדי שיקבלו את הילדים לקבוצותיהם – מבלי שהיו למעשה בעלי יכולות אתלטיות.

כך למשל, הואשמו לוקלין ובעלה, מעצב האופנה מוסימו גי'אנולי, כי שילמו חצי מיליון דולר כדי שבנותיהן יגויסו לנבחרת החתירה של אוניברסיטת דרום קליפורניה (USC), מה שאיפשר להן להתקבל למוסד היוקרתי. זאת, על אף שמעולם לא היו חלק מנבחרת חתירה. 

 קמפוס אוניברסיטת ייל
 

קמפוס אוניברסיטת ייל (וויקיפדיה)

 

הופמן הואשמה כי שילמה 15 אלף דולרים, שהוסוו כתרומה ל"ארגון הצדקה", כדי שביתה הגדולה תתקבל לאוניברסיטה. אחד העדים בפרשה סיפר לחוקרים כי ייעץ להופמן ליצור קשר עם צד שלישי, שיוכל לתקן את תשובות ביתה במבחני הבגרות האמריקנים (SAT) לאחר שהגישה אותם.


ברוב המקרים, הילדים לא היו מודעים לכך שקבלתם לקולג' הייתה מותנית במתן שוחד, נכתב בכתב האישום.