ההסתדרות הודיעה: הסתיימו העיצומים ברכבת ישראל

נציגי הצדדים סיכמו כי התנועה תתחדש במלואה, וכי ההסתדרות תפנה לבית הדין שיכריע במחלוקת בין הנהגים להנהלה. הנהלת הרכבת הודיעה שהגישה תלונה במשטרה נגד ועד העובדים

ההסתדרות הודיעה היום (שלישי) כי בתום משא ומתן בין הצדדים, תמו העיצומים בקווי רכבת ישראל, וכי תנועת הרכבות תשוב לפעולה סדירה בכל רחבי הארץ. הנהלת הרכבת בירכה על הודעת ההסתדרות, והודיעה כי הגישה תלונה במשטרה נגד נציגי ועד העובדים על "שימוש לרעה במשרה, הפרת אמונים והפרעה לעובד ציבור". 

מההסתדרות נמסר כי "בתום ישיבה בין יו"ר הסתדרות המעו"ף ומ"מ יו״ר האגף לאיגוד מקצועי ארנון בר דוד, יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי וועד עובדי הרכבת בראשות גילה אדרעי, ועד עובדי הרכבת נעתר לבקשתו של בר דוד לעצור את שביתת קווי הרכבת ולהפסיק את הצעדים הארגוניים בחטיבת המטענים, מתוך התחשבות בציבור נוסעי הרכבת ומתוך אחריות לגורל החברה". 

מההנהלה נמסר כי הם "רואים בחומרה רבה את הפסקת תנועת הרכבות בארץ, תוך שימוש ברשת החירום הרכבתית ו'חטיפת' עשרות אלפי נוסעים בעת נסיעתם". בנוסף, דיווחה ההנהלה על הוראות ארגוניות שניתנו על ידי ועד העובדים, שלדבריה "פוגעות בשירות הניתן לנוסעים, מסרסים את הרכבת ופוגעים בה אנושות - תפעולית ותקצובית". 

בין השאר, אחראי ועד העובדים לביטולים חוזרים של ניסויי רכבות במנהרות גילון, שבמידה שיצליחו יאפשרו את ייעול הקו לכרמיאל. לדברי ההנהלה, "ועד העובדים מסכל מזה שבועיים את הניסוי, תוך פגיעה חוזרת בנוסעים תושבי הצפון". 

 ביטול קווי רכבת
 

ביטול קווי רכבת (חדשות 13 )

 

עוד נמסר מהנהלת הרכבת כי הוועד הורה על הפסקת ליווי הטכנאים לרכבות, צעד שהביא להתארכות הטיפול בתקלות שמתגלות. עוד הודיע הוועד על הפסקת שינוע צי נייד ובכלל זה קטרים חשמליים ממרכזי התחזוקה בצפון בחזרה לקו המהיר שמשמעותו כי כול תקלה בקו ירושלים-נתב"ג תגרור ביטולי רכבות. בנוסף, לדברי הנהלת הרכבת, ועד העובדים מסרב לשחרר חלקי חילוף למרכזי התחזוקה. צעד אשר עלול להחריף את המצוקה הקיימת של הקרונות והקטרים. 
 

ההסתדרות תפנה ביממה הקרובה לבית הדין שיכריע בסוגיות שבמחלוקת, תוך דגש על נושא הבטיחות בסידור העבודה של הנהגים. "ההסתדרות קוראת להנהלת הרכבת לכבד את עובדיה ולהפנים כי ההון האנושי הוא הנכס החשוב ביותר של החברה", נמסר.

כזכור, תנועת כל הרכבות ברחבי הארץ נעצרה היום לכמה דקות בהנחיית ועד עובדי הרכבת. להחלטת הוועד קדמה ישיבת מו"מ בין נציגי ההסתדרות, ועד העובדים וההנהלה שהסתיימה ללא הגעה להבנות. נוסעים דיווחו על עיכובים משמעותיים בזמני קווים בתחנת תל אביב סבידור מרכז. בתוך כך, השביתה בקווים הראשונים-לוד וכרמיאל-חוף הכרמל המשיכה זה היום השלישי ברציפות.


 

 רכבת נכנסת לרציף
 

רכבת נכנסת לרציף (כהחדשות 13)

 

ברגעי ההשבתה, נשמע ברשת הקשר של הרכבת אחד מחברי הוועד אומר: "החל מרגע זה כל הרכבות בארץ עוצרים
(הטעות במקור) לחמש דקות. כל הנהגים, אני חוזר, לעצור את כל הרכבות בארץ לחמש דקות. בעוד חמש דקות תחדשו תנועה". לאחר ההודעה, ענו חלק מהנהגים כי קיבלו את ההוראה והם מבצעים אותה.

מקור הסכסוך נובע מסידור העבודה החדש שמוסיף לנהגים שעות נהיגה נוספות. הנהגים טוענים כי הסידור מסוכן, ומנגד בהנהלה אומרים כי מדובר רק בחצי שעת נהיגה נוספת ביום. לטענת הוועד, הנהלת החברה "מנסה בכוחנות להוציא סידור עבודה מסוכן בטיחותית המסכן את הנהגים ואת ציבור הנוסעים".