גנץ נפגש עם שגרירי האיחוד האירופי - ונמנע מלתמוך ב-2 מדינות

יו"ר כחול לבן לא הביע תמיכה מפורשת בפתרון שתי המדינות, אך קרא ליוזמה מדינת מצד ישראל. לדבריו, "אנחנו המעצמה באזור ולכן אנחנו יכולים להיות אלה שיוזמים"

בחירות 2019המועמד לראשות הממשלה וראש מפלגת כחול לבן בני גנץ, אמר היום (שלישי) בפגישה עם שגרירי האיחוד האירופי כי ישראל צריכה לצאת ביוזמה מדינית בנושא הפלסטיני, אך נמנע מלהביע תמיכה בפתרון שתי המדינות, כך לפי שגרירים אירופים שהשתתפו בפגישה.

גנץ נשאל אם הוא תומך בפתרון שתי המדינות והשיב: "לא צריך להידבק לתוויות. אף אחד לא הולך מכאן לשום מקום – לא אנחנו ולא הפלסטינים. אנחנו לא רוצים לשלוט על הפלסטינים. אנחנו המעצמה באזור ואנחנו החזקים, ולכן אנחנו יכולים להיות אלה שיוזמים".


במענה לשאלה על גורלם של תושבי עזה ציין גנץ כי הוא מתנגד להקמת נמל בעזה. "אנשי חמאס הם כנופיה שמחזיקה ב-2 מיליון בני ערובה", אמר. "האם אתם חושבים שאם יהיה נמל ימי, כל מה שהם ייבאו זה מיץ תפוזים? האחריות לעתיד עזה נמצאת בידי חמאס ולא בידי ישראל". 

 
 
 
 גנץ נואם בטקס חשיפת הרשימה של מפלגת "חוסן לישראל"
 

גנץ נואם בטקס חשיפת הרשימה של מפלגת "חוסן לישראל" (החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

בהתייחסו למשטר האיראני אמר גנץ כי "לא נאפשר שאיראן תהפוך לכוח אזורי, נמשיך לתמוך בבידוד השפעותיה השליליות ומאמציה לערעור היציבות האזורית ונמנע פיתוח יכולות צבאיות גרעיניות. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה איראן גרעינית. אם נוכל להשתמש בדיפלומטיה נעשה זאת, אבל לא אשלול חלופות אחרות".

גנץ נשאל במהלך הפגישה האם הוא סבור שיוכל לקיים יחסים קרובים עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בדומה ליחסים שמקיים עמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, והשיב: "אינטרסים משותפים מייצרים מערכות יחסים. יש לישראל וארה"ב הרבה אינטרסים משותפים. כל מנהיג ישראלי יכול לקיים יחסים טובים עם נשיא ארה"ב ואני בטוח שכך זה יהיה ביני לבין טראמפ".

לדברי שגרירים שהשתתפו בפגישה, גנץ אמר כי הוא נהנה מקמפיין הבחירות, והוסיף כי הוא אופטימי וכי הוא סבור שהוא עומד לנצח בבחירות.

 בכירי כחול לבן במהלך סיור בצפון
 

בכירי כחול לבן במהלך סיור בצפון (החדשות 13)

 

אין יותר ימין או שמאל? הבלבול בכחול לבן סביב פתרון שתי המדינות

גם לאחר פרסום המצע של מפלגת כחול לבן לפני כשבוע, נראה שקיימים חילוקי דעות מהותיים בין מועמדי המפלגה הבכירים, שחלקם מחזיקים בדעות ימיניות מבחינה מדינית-ביטחונית, ואחרים בדעות השייכות לצד השמאלי של המפה הפוליטית.

כך למשל, ח"כ יאיר לפיד אמר ביום רביעי שעבר בריאיון ל-YNET כי "אני מאמין שבסוף, בהיפרדות מהפלסטינים, נגיע לשתי מדינות. אני חושב שההיפרדות מהפלסטינים תהיה דרך שתי מדינות". גם ח"כ עפר שלח מיש עתיד, שנחשב מקורב מאוד ללפיד, מחזיק בדעות דומות. ביום חמישי, הוא אמר בריאיון לאילנה דיין בגל"צ כי "בסופו של דבר זה בוודאי יביא לשתי מדינות, אין רעיון אחר חוץ מרעין שתי המדינות. עכשיו, אם אני צריך לטובת אחדות הפעולה הזאת, לוותר על שתי מילים, אני אוותר על שתי מילים".

מנגד, יועז הנדל, שנמצא בעשירייה הראשונה ברשימה, אמר בריאיון לאושרת קוטלר לפני כחודש כי "אין שתי מדינות. אין שום אפשרות היום לייצר הסכם שלום". הנדל אינו היחיד שמאמין בדברים אלה, גם משה יעלון וצבי האוזר התבטאו בעבר בכך שאינם מאמינים ביכולת להגיע כיום להסכם שלום עם הפלסטינים.

 

מסרים סותרים מגיעים אולי גם מקרב יש עתיד. ביום חמישי בבוקר, יוראי להב, שמדורג 35 ברשימת כחול לבן, מקום ריאלי לפי חלק הסקרים האחרונים, אמר כי מפלגתו תספח את גושי ההתנחלויות. בעימות פוליטי שנערך בתיכון בהרצליה טען כי "אנחנו רוצים להיפרד מהפלסטינים, ליצור גבולות קבע למדינת ישראל ובכך להבטיח את היותה מדינה יהודית ודמוקרטית. העקרונות שכחול לבן מציבים הם מאוד ברורים- ירושלים לא תחולק ותישאר לעד בירתה המאוחדת של ישראל. דבר שני, זה לספח את גושי ההתיישבות הגדולים, שזה אומר מעלה אדומים, אריאל וגוש עציון". יש עתיד מסרה בתגובה לדברים: "כוונתו של יוראי הייתה להגיד שבכל הסדר עתידי גושי ההתיישבות יישארו בידי מדינת ישראל"

יש לציין כי המצע שפורסם אינו סופי. ביום חמישי, הופיעו במצע שני סעיפים חדשים, הנוגעים לאסדות הגז ולחוק הקלון – כך פורסם ב"גלובס". גורמים בשלוש המפלגות שמרכיבות את רשימת כחול לבן אמרו לחדשות 13 כי ייתכנו שינויים במצע, בין היתר בשל חילוקי הדעות במפלגה.