מהגרלה חברתית למפעל הימורים: רווחי הפיס זינקו ב-87% תוך עשור

בעבר רוב הכסף הגיע מהלוטו, מותג עממי שבו משתתפים הפסידו סכומים קטנים יחסית, אך בשנים האחרונות חלקו ברווחים הצטמק מאוד מול הימורים מידיים • הקובייה, פרק 2

מפעל הפיס החל כמערכת שתאפשר לערוך הגרלה למטרה חברתית, אך עד מהרה הפך הארגון למפעל הימורים רווחי. בשנת 2008 עמדו מכירות מפעל הפיס על פחות מארבעה מיליארד שקלים בשנה, ב-2017 המכירות כבר עמדו על שבעה מיליארד ו-300 מיליון שקלים. זינוק של 87% בתוך פחות מעשור. "יש כאלה שמזריקים ביד, אנחנו מזריקים בניירות", אמר נעים, תושב אור יהודה.

אם בעבר רוב הכסף הגיע מלוטו – מותג עממי, שבו משתתפים רבים מפסידים סכומים קטנים יחסית פעם-פעמיים בשבוע – בשנים האחרונות חלקו ברווחים הצטמק מאוד מול הימורים מידיים: חישגד, צ'אנס, מכונות מזל. שם עשרות אלפי ישראלים, בעיקר מהשכבות החלשות, איבדו כסף גדול באמת

במשך שנים הפיס הסתיר 500 מכונות מזל מאחורי הפרגודים, בחדרים ללא חלונות. ההכנסות ממכונות המזל הגיעו לסכומים השווים לכרבע מרווחי מפעל הפיס, עד ששר האוצר משה כחלון ביטל את המכונות האלקטרוניות: "הלכתי על מכונות המזל כי זה היה ממש בולט, זה כבר היה קזינו. ראיתי שבעיקר השכבות החלשות נפגעות מהתופעה הזאת. לא רק החיים שלהם, גם החיים של המשפחות שלהם ושל הילדים שלהם נהרסים".

 הגרלת הלוטו
 

הגרלת הלוטו (החדשות 13)

 

בראשותו של עוזי דיין, שמועמד כעת לכנסת ה-21 מטעם הליכוד, לחץ הפיס להכניס סוגי הימורים חדשים כמו אולמות בינגו. ואכן, בתקופה שכיהן כיושב ראש מפעל הפיס גדלו מחזורי ההימורים של הישראלים במיליארדי שקלים.