מנכ"ל מלאנוקס על האקזיט: "הציבור הישראלי ירוויח מהמכירה הזו"

איל ולדמן, העומד בראשות ענקית ההייטק שתימכר ב-6.9 מיליארד דולר, הבטיח כי החברה תמשיך לגדול ולהגביר את הייצור בישראל. האם מדובר בעסקה משתלמת עבור הציבור הישראלי?

איל ולדמן, מייסד ומנכ"ל חברת מלאנוקס שתימכר לחברת "Nvidia" האמריקנית ב-6.9 מיליארד דולר, סיפר אתמול (שני) על תחושותיו בעקבות האקזיט. "מדובר בהישג מאוד משמעותי של צוות שעובד ביחד כבר הרבה שנים. הציבור הישראלי ירוויח מהמכירה הזאת".

לדבריו, התוכניות לעתיד החברה טרם התגבשו, אך הוא אופטימי לגבי המשך פיתוחה. "התוכניות עוד לא לגמרי התגבשו. אני חושב שמלאנוקס תמשיך לגדול בתוך Nvidia, והצוות שנמצא פה ימשיך לעבוד בתור גוף עצמאי. ב-Nvidia הוא יעשה דברים נוספים, יותר מעניינים ועם יותר משאבים. מלאנוקס תמשיך לגדול ותביא עוד פרויקטים. המטרה היא שהצוות ימשיך להצליח ולגדול פה, ולהביא ייצור נוסף לישראל".

עוד הדגיש כי "החברה הישראלית הרוויחה מהאקזיט הזה. בערך 15% מהחברה נמצאת בידי מוסדות ישראליים, יש גם משקיעים פרטיים שמחזיקים במלאנוקס, ומעבר לכך יש גם את עובדי החברה שיש להם אחוזים נכבדים בחברה".

 איל ולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס
 

איל ולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס (החדשות 13 )

 

חרף התחזיות האופטימיות: האם הציבור הישראלי אכן ירוויח מהאקזיט?

ב-2013 מלאנוקס מחקה את עצמה מהרישום בבורסה בתל אביב, עקב מה שכינתה "עודף רגולציה" - ולדמן רצה לכהן כמנהל וכיו"ר החברה, וברשות לניירות ערך לא הסכימו. כתוצאה מכך, החברה התחילה להיסחר רק בנאסד"ק, ונכון להיום רוב בעלי המניות שלה לא ישראלים, כלומר הם משלמים מס בחו"ל. לכן, הקופון שגוזרת המדינה מצטמצם. במשרד האוצר מצפים למאות מיליוני שקלים בלבד  - סכום זניח לעומת היקף האקזיט. 

למרות זאת, עדיין נראה שמדובר בתוספת הכנסות משמעותית, לנוכח הגירעון המתרחב בקופת המדינה. על פי ההסכם המסתמן, Nvidia תרכוש את כל המניות הרגילות המונפקות והנפרעות של מלאנוקס תמורת 125 דולר למניה במזומן, המייצגות  כאמור שווי של כ -6.9 מיליארד דולר. את מלאנוקס מייצגים עוה"ד אהוד סול ויובל מידר ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

 בניין חברת מלאנוקס
 

בניין חברת מלנוקס (רויטרס)

 

כאמור, מוקדם יותר היום פורסם כי ענקית ההייטק "מלאנוקס", המתמחה בפיתוח וייצור רכיבים למערכות תקשורת, תימכר לחברת "Nvidia" האמריקנית ב-6.9 מיליארד דולר. זאת, לאחר שהדירקטוריונים של שתי החברות אישרו את העסקה. החברה נחשבת לאחת המתקדמות מסוגה בעולם בתחום התקשורת בין מחשבים, כשהטכנולוגיה שפיתחה נמצאת בשימוש במעל למחצית ממחשבי העל בעולם. 

שר האוצר משה כחלון התייחס לאקזיט של חברת מלאנוקס ואמר כי "מעולם לא היתה הכלכלה הישראלית כה חזקה.  ההצלחה של מלאנוקס היא עוד אות כבוד לכלכלה הישראלית וגאווה גדולה לתעשיית ההייטק. עובדי החברה הוכיחו את הכשרון והיזמות שיש לעובד הישראלי. על אף כל מנבאי השחורות, כלכלת ישראל חזקה ומשגשגת ונמשיך לנצח לטובת כלל עם ישראל והמדינה".

"אנחנו חולקים את אותו חזון למחשוב מואץ כמו אנבידיה", אמר ולדמן לאחר פרסום דבר העסקה. "שילוב שתי החברות שלנו מגיע כהרחבה טבעית של השותפות ארוכת השנים שלנו והוא מתאים מאוד בהתחשב לתרבות המונעת ביצועים המשותפת שלנו. שילוב זה יטפח יצירת טכנולוגיה רבת עוצמה והזדמנויות מצוינות עבור האנשים שלנו".