נתניהו: "לאזרחים הערבים יש 22 מדינות, הם לא צריכים עוד אחת"

רה"מ התייחס לחוק הלאום לאחר שנשאל עליו ב"ליכוד TV": "ישראל שייכת ללאום היהודי". כמו כן, אמר כי יבחן לגליזציה לקנאביס: "פעלתי רבות בנושא, אספק תשובה בהמשך"

בחירות 2019: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שני) לחוק הלאום ואמר כי "לאזרחים הערבים יש 22 מדינות, הם לא צריכים עוד אחת". נתניהו אמר את הדברים באולפן הליכוד TV בחלק שבו ענה לשאלות הקהל.

זאת, לאחר שגבר בשם אג'ד כאמל אבו עסי שאל את רה"מ: "כיצד אתה מחשיב אותי כאזרח שווה זכויות במדינת ישראל כדרוזי ששירת את המדינה אם אני לא כלול בחוק הלאום?". נתניהו השיב כי "חוק הלאום אינו מתייחס לזכויות הפרט, כיוון שזכויות אלה שווה לכולם". לדבריו, "החוק מתייחס לשאלה למי שייכת המדינה מבחינה לאומית וישראל שייכת לעם היהודי".

 
 
 
 הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

נתניהו פירט את דבריו: "לאזרחים הערבים יש 22 מדינות כאלה, אין צורך בעוד אחד. אנחנו מגדירים את מדינת ישראל כיהודית וכדמוקרטית, כזאת עם שוויון זכויות אזרחי. עם זאת, חשוב להבין כי השוויון קיים מבחינת הפרט, אך לא מבחינת ההגדרה הלאומית". רה"מ הוסיף כי "הקמתי ועדה שתטפל בנושא ותעניק הטבות מיוחדות לציבור הדרוזי שמגיע לו כל כך".

נוסף על כך, התייחס ראש הממשלה ללגליזציה אפשרית לקנאביס ואמר כי: "אני בודק את הנושא ואתן תשובה בהמשך".  כשנשאל מהי התייחסותו לנושא, השיב: "הובלתי שינויים רבים בתחום זה. הגדלנו את השימוש לקנאביס רפואי - אפשרתי למגדלים לגדל את זה ולהפוך את זה לענף ייצוא משמעותי".

 

ראש הממשלה התייחס גם לשאלה של אירה טרובמן לגבי חקיקה אפשרית למען בעלי חיים. נתניהו השיב כי "העברתי בממשלה החלטה שתשנה את הדרך שבה מובילים בעלי חיים לישראל. ראיתי את הסרטים האיומים על משלוחי עגלים מאוסטרליה לארץ ושיניתי את דעתי. נתניהו הסביר כי המהפך האישי שלו הגיעה כיוון ש"הייתה לי כלבה קשישה שעמדו להרדים - וראיתי איזו נשמה יש לה". רה"מ הוסיף כי "כדי להראות את כוונותי אפילו צירפתי את הפעילה האנרגטית טל גלבוע".