בעקבות תחקיר "המקור": בקשה למשפט חוזר בתיק רצח משנת 2006

לפני 13 שנים הורשע יחזקאל באשה ברצח שכנו - על אף שהשופטים קבעו כי הוא לא זה שביצע את הדקירה. בתחקיר נאספו עדויות חדשות שהובילו את עורכי הדין לדרוש פתיחת התיק

בעקבות תחקיר "המקור", עורכי הדין יחיאל ויינרוט, עמית חדד וירום הלוי הגישו היום (שני) לבית המשפט העליון בקשה חריגה - לקיים משפט חוזר בפרשת רצח מלפני 13 שנה. במסגרת התחקיר נאספו עדויות וראיות חדשות שעל בסיסן, כך מאמינים עורכי הדין, ניתן לדרוש פתיחה מחודשת של התיק.

בקיץ 2006 נדקר למוות תושב רמת חן, איציק ג'ורג'י, דקות ספורות לאחר שהתקוטט בשיפודיה מקומית עם שכנו יחזקאל באשה. זמן קצר לאחר מכן נעצרו שלושה חשודים בחשד לרצח – באשה, חברו איציק מימוני שאכל איתו במסעדה, ואחיו של באשה, גילי. נגד באשה הוגש כתב אישום, אך שני העצורים הנוספים שוחררו מחוסר ראיות. במהלך המשפט הגיעו השופטים למסקנה שבאשה לא ביצע בעצמו את הדקירה והרשיעו אותו ברצח בצוותא - כלומר בשותפות לפשע.

 יחזקאל באשה שהורשע ברצח איציק ג'ורג'י
 

יחזקאל באשה שהורשע ברצח איציק ג'ורג'י ( החדשות 13)

 

בעקבות פסק הדין נגד באשה, הוגשו כעבור שלוש שנים כתבי אישום נוספים נגד שני החשודים האחרים. הרכב השופטים במשפט של השניים האחרים, שהיה שונה ממשפטו של באשה, קבע שעדותו של העד המרכזי אינה מתקבלת ומחליטים לזכות את השניים. וכך, מי שזוהה על ידי השופטים כרוצח – שוחרר ומי שזוהה על ידיהם כשותפו השני – יושב במאסר עולם.

עורכי הדין החליטו לבקש משפט חוזר בגין שתי ראיות מרכזיות: הראשונה, היא שיחה שביצע במסגרת תחקיר "המקור" כתב חדשות 13 ברוך קרא עם העד המרכזי בפרשה, שבה טען שלא זיהה את שלושת האנשים שאותם ראה הולכים לכיוונו של הנרצח וגם לא ראה עימות או מגע פיזי כפי שסיפר בעדותו בבית המשפט.

הראיה השנייה היא דבריה של התובעת בתיק, שאמרה לקרא שבכתב האישום הראשון נגד באשה הכוונה הייתה שהוא לא היה לבדו במהלך אירוע הדקירה. זאת אף כי באשה הורשע לבסוף ברצח ולא בשותפות לפשע -  כוונת הפרקליטות מלכתחילה.