"חפצים בוערים נפלו מלמעלה": עדויות מהתרסקות המטוס באתיופיה

תושבים מקומיים שהיו עדים לאירוע סיפרו על הרגעים שלפני צניחת כלי הטיס: "שמעתי קולות מוזרים, המטוס ביצע פנייה פתאומית - והתרסק" • שליח חדשות 13 מדווח מהזירה

התרסקות המטוס באתיופיה: גביהאו פיקאדו, שהיה עד להתרסקות מטוס בואינג MAX8-737 בסמוך לאדיס אבבה, תיאר היום (שני) את רגעי ההתרסקות. "עשן היתמר מהחלק האחורי של המטוס, ואז הוא התרסק בקול פיצוץ רם", סיפר. לדבריו, הוא ראה את המטוס סוטה ממסלולו, בעוד שמזוודות ובגדים בוערים החלו ליפול מכלי הטיס. "בתוך שניות, המטוס התרסק". בתוך כך, עם פתיחת המסחר בבורסה היום, מניית "בואינג" צנחה בלמעלה מ-11%.

מאלקה גלטו, חקלאי שבשטחו התרסק כלי הטיס, תיאר גם הוא את הרגעים שלפני ההתרסקות: "ראיתי עשן ושמעתי קולות מוזרים. חפצים קטנים, שנראו כמו ניירות, נפלו מהמטוס. פתאום נשמע רעש מוזר, המטוס ביצע פנייה פתאומית – והתרסק".

 
 
 זירת התאונה באתיופיה
 

זירת התאונה באתיופיה (רויטרס )

 

"נשמע פיצוץ עז, ואחריו עשן רב היתמר בשמיים", סיפר תושב נוסף. "הגענו לכאן בריצה, והוכינו בהלם ובעצב רב ממה שקרה. ראינו חלקי גופות, מסמכים ודרכונים בכל עבר. ראיתי מסמכי זיהוי של קנייתים, מסמכים מאוניברסיטה אמריקנית. ראיתי תמונות של אנשים אתיופים וסינים". אדם נוסף סיפר כי "אש החלה לבעור בזנב המטוס. הוא ניסה להתרומם, אבל החל להתנודד מצד לצד. לבסוף, כאשר עבר מעל הבית שלנו, חזית המטוס נטתה כלפי מטה והזנב עלה כלפי מעלה. הוא התרסק ישירות לקרקע, ואז התפוצץ".

צוותים מכל העולם נשלחו לזירת ההתרסקות כדי לתחקר את התאונה, שיש לה השלכות מרחיקות לכת לא רק על אתיופיה וקניה. משפחות ההרוגים רצו להגיע לאזור, אך הם לא מורשים להתקרב למקום והם נותרו במלחוןבאדיס אבבה. הרשויות, כאמור, טרם מתירות זאת. גם צוותי זקא נשארו במשך שעות ארוכות באדיס אבבהולאקיבלואישור להגיעולסייעבאיתורהגפות. המאמצים ימשיכו כנראה עוד זמן מה.

 חלק מן הריסות המטוס האתיופי
 

חלק מן הריסות המטוס האתיופי (רויטרס )

 

מוקדם יותר היום אותרה הקופסה השחורה של המטוס. בתוך כך, מנהלי רשות התעופה האזרחית בהודו, ה-DGCA, הודיעו כי יבקשו מחברת בואינג מידע והבהרה על נסיבות ההתרסקות. כמו כן, המנהל ידון עם שני ספקי דגם המטוס למדינה, Jet Airways ו- SpiceJet, האם להמשיך להפעיל את המטוסים. זאת, לאחר שמספר חברות הודיעו היום כי קרקעו טיסות של סוג המטוס שהתרסק.

במהלך היום, חברות רבות בעולם הודיעו כי הן מקרקרעות את השימוש בדגם המטוס שהתרסק. חברת "אתיופיאן איירליינס" מסרה כי כל מטוסי בואינג 737-MAX8 שברשותה יושבתו. סין הנתחה את חברת התעופה במדינה לקרקע 96 כלי טיס מסוג זה, חברת "קיימן איירוויז", הפועלת במושבה הבריטית איי קיימן, השביתה שני מטוסים כאלו, וכך הודיעה גם קוריאה הדרומית. 

מטוס הבואינג מדגם 737, כמו זה שהתרסק אתמול לאחר המראתו מאדיס אבבה, הוא אחד ממטוסי הנוסעים הנפוצים ביותר בעולם. יותר מ-10,000 מטוסים מסוגו ממריאים ונוחתים בכל יום נתון. חקירת התרסקותו תחל עם מציאת הקופסאות השחורות - וגם ישראל תהיה רשאית להיות מעורבת בה עקב מותם של שני הנוסעים הישראלים.