ראובן ריבלין ויאיר נתניהו, רויטרס

עקב דברי ריבלין על השיח הפוליטי - יאיר נתניהו תקף את הנשיא

בנו של רה"מ התייחס לאמירת ריבלין על היחס לאזרחים הערבים בישראל, וכתב בתגובה: "בני עמך בחרו בטרור, מה אתה מתפלא". זאת, כאיזכור לדברי הנשיא לאחר פיגוע ההצתה בדומא

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, עקץ היום (שני) את נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בחשבון הטוויטר שלו על רקע הביקורת של הנשיא נגד השיח הפוליטי כלפי האזרחים הערבים בישראל. נתניהו כתב בתגובה לדבריו של ריבלין כי "זה הכול כי בני עמך בחרו בטרור. מה אתה מתפלא". הדברים נכתבו כאיזכור לדבריו של ריבלין ב-2015 לאחר פיגוע ההצתה בדומא, שבו נשרף למוות הפעוט הפלסטיני עלי דוואבשה. 

בעקבות דבריו של יאיר נתניהו, מכחול לבן מסרו היום: "לאורך הקמפיין הקפדנו לשמור על כבודה של משפחת נתניהו, אבל אנחנו קוראים עכשיו למר בנימין נתניהו, שלוט בפיו ובמקלדתו של בנך יאיר. ההסתה שלכם כלפי נשיא המדינה של כולנו חוצה כל גבול אפשרי. ישראל לפני הכל, לא משפחת נתניהו לפני הכל".

במפלגת העבודה תקפו את ראש הממשלה בעקבות דבריו של בנו: "נתניהו, שוב אתה שולח את הבן שלך להגיב בשמך?
תרסן את יאיר ותתנצל. המתקפה העלובה של הבן שלך נגד הנשיא חצתה את כל הגבולות. הפרנויות שלכם הלכו רחוק מדי. הנשיא רבלין נוהג בממלכתיות. במקום לתקוף את ריבלין, תלמד ממנו", נמסר. 

 
 
 הציוץ שצייץ יאיר נתניהו כתגובה לציוץ של נשיא המדינה

הציוץ של יאיר נתניהו כתגובה לציוץ של נשיא המדינה ( החדשות 13)

 

מוקדם יותר היום, כאמור, אמר נשיא המדינה ריבלין כי "בתקופה האחרונה אנחנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי אזרחי ישראל הערבים". זאת, בכנס טרומן לציון 40 שנים לחתימת הסכם השלום עם מצרים. זאת, ברקע הסערה שנוצרה לאחר שראש הממשלה הגיב לדוגמנית והמנחה רותם סלע, וכתב כי "ישראל היא המדינה של העם היהודי בלבד".

"עלינו לחתור לסיומם של סכסוכים שאינם מועילים לאיש, עלינו לעבוד יחדיו עם כול שכנינו כך שיהפכו מיריבים לשותפים", אמר ריבלין. "כדי לעשות זאת, קודם כול עלינו לבנות אמון, קודם כול עלינו לראות שאנחנו יכולים יחד, שלא נגזר עלינו לחיות יחד - אלא שנועדנו לחיות יחד. איך נחיה? נחליט לאחר שנבנה אמון".

"עלינו להגיע ליום שבו נוכל להכריז באמת - לא עוד מלחמות ושפיכות דמים בין ישראלים לערבים, בין ישראלים לכל הערבים", הוסיף נשיא המדינה. "זה המקום לומר בקול ברור שבתקופה האחרונה, שבה מחשבה פוליטית מסחררת כל היגיון שהכרנו, אנחנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי אזרחי ישראל הערבים".


"אני סירבתי ומסרב להאמין שיש מפלגות שוויתרו על דמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מי שמאמין בחובתה של מדינת ישראל להיות יהודית ודמוקרטית, במלוא מובן המילה, חייב לזכור שבמדינת ישראל שוויון זכויות מוחלט לכל אזרחיה. אין ולא יהיו אזרחים סוג ב'. אין מצביעים סוג ב'. מול הקלפי נהיה שווים כולנו, יהודים וערבים, אזרחי מדינת ישראל - שגם 120 חברי כנסת לא יכולו לשנות את אופיה כמדינה יהודית ו-120 חברי כנסת לא יוכלו לשנות את אופיה כמדינה דמוקרטית".

הנשיא ריבלין בכנס טרומן לציון 40 שנה לחתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים
 

הנשיא ריבלין בכנס טרומן לציון 40 שנה לחתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים (קובי גדעון / לע"מ)

 


 

נתניהו נגד רותם סלע: ישראל היא המדינה של העם היהודי בלבד"

אתמול, כאמור, הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לדבריה של הדוגמנית והמנחה רותם סלע, שהתייחסה ב"אינסטגרם" לריאיון עם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ב"חדשות", בו גינתה את שתיקתה של המנחה על ההשתלחות של השרה בציבור הערבי.

סלע כתבה בחשבון האינסטגרם שלה: "מירי רגב יושבת ומסבירה לרינה מצליח שהציבור צריך להיזהר כי במידה ובני גנץ ייבחר הוא יהיה חייב להקים ממשלה עם הערבים. רינה מצליח שותקת. ואני שואלת את עצמי למה רינה לא שואלת אותה בתדהמה – ומה הבעיה עם הערבים? ריבונו של עולם ישנם גם אזרחים ערבים במדינה הזו. מתי לעזאזל מישהו בממשלה הזו ישדר לציבור שישראל היא מדינת כול אזרחיה וכל בני האדם נולדו שווים. וגם הערבים רחמנא לצלן הם בני אדם. וגם הדרוזים. וגם ההומואים אגב והלסביות. וגם... שוק... השמאלנים".

 בנימין נתניהו ורותם סלע
 

בנימין נתניהו ורותם סלע (רויטרס)

 

נתניהו הגיב, גם הוא בחשבון ה"אינסטגרם" שלו: "רותם היקרה, תיקון חשוב - ישראל היא לא מדינת כלל אזרחיה. לפי חוק יסוד הלאום שהעברנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי - ושלו בלבד. כמו שכתבת, אין שום בעיה עם אזרחי ישראל הערבים - הם שווי זכויות ככולנו וממשלת הליכוד השקיעה במגזר הערבי יותר מכל ממשלה אחרת. הליכוד רק ביקש לחדד את השאלה המרכזית בבחירות האלה: זו ממשלת ימין חזקה בראשותי או ממשלת שמאל של יאיר לפיד וגנץ בתמיכת המפלגות הערביות. ללפיד וגנץ אין דרך אחרת להקים ממשלה וממשלה כזאת תערער את ביטחון המדינה והאזרחים. ההכרעה - עוד חודש בקלפי".

שר החינוך נפתלי בנט גיבה את דבריה של סלע, ואמר כי ״בימים שנופלים טילים על ישובי הדרום, לא מבין את ההיגיון בלהתנפל על שדרנית טלוויזיה. כשאהיה שר הביטחון נילחם במחבלים ולא במנחת הכוכב הבא לאירוויזיון״. בנט אמר את הדברים בכנס בוחרים צעירים 2019 באוניברסיטת תל אביב.