התרסקות המטוס באתיופיה: נמצאה הקופסה השחורה

חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס" הודיעה כי מצאה את הקופסה, עשויה לעזור בניתוח הגורם שהביא להתרסקות הבואינג "737 MAX-8" • צפו: תיעוד אווירי מזירת ההתרסקות

התרסקות המטוס באתיופיה: אותרה הקופסה השחורה ממטוס בואינג MAX8-737 של חברת "אתיופיאן איירליינס" שהתרסק אתמול, ועליו 157 בני אדם שנספו באירוע, בהם שני ישראלים. כך מסרה היום (שני) חברת התעופה. 

בתוך כך, מנהלי רשות התעופה האזרחית בהודו, ה-DGCA, יבקשו מחברת בואינג מידע והבהרה על נסיבות ההתרסקות. כמו כן, המנהל ידון עם שני ספקי דגם המטוס למדינה, Jet Airways ו- SpiceJet, האם להמשיך להפעיל את המטוסים. זאת, לאחר שמספר חברות הודיעו היום כי קרקעו טיסות של סוג המטוס שהתרסק.

צפו: תיעוד אווירי מזירת ההתרסקות

במהלך היום, חברות רבות בעולם הודיעו כי הן מקרקרעות את השימוש בדגם המטוס שהתרסק. חברת "אתיופיאן איירליינס" מסרה כי כל מטוסי בואינג 737-MAX8 שברשותה יושבתו. סין הנתחה את חברת התעופה במדינה לקרקע 96 כלי טיס מסוג זה, חברת "קיימן איירוויז", הפועלת במושבה הבריטית איי קיימן, השביתה שני מטוסים כאלו, וכך הודיעה גם קוריאה הדרומית. 

מטוס הבואינג מדגם 737, כמו זה שהתרסק אתמול לאחר המראתו מאדיס אבבה, הוא אחד ממטוסי הנוסעים הנפוצים ביותר בעולם. יותר מ-10,000 מטוסים מסוגו ממריאים ונוחתים בכל יום נתון. חקירת התרסקותו תחל עם מציאת הקופסאות השחורות - וגם ישראל תהיה רשאית להיות מעורבת בה עקב מותם של שני הנוסעים הישראלים. 

זירת התאונה באתיופיה
 

זירת התאונה באתיופיה (רויטרס )

 

דגם המטוס נחשב חדש ומתקדם. לחברת "אתיופיאן איירליינס" יש יותר ממאה מטוסים כאלה, והחברה נחשבת לאחת הבטוחות ביותר בכל אפריקה. את הדגם הזה אפשר למצוא באוויר גם בחברות טיסה מוכרות כמו "RYANAIR", "AIR CANADA", "טורקיש איירליינס" וחברות נוספות. כמו כן, המטוס שהתרסק הבוקר שימש את החברה גם בקו לישראל - ולמעשה אף נחת לפני פחות משבוע בנמל התעופה בן גוריון.

לפני פחות מחצי שנה התרסק מטוס אחר מדגם זהה של חברת "LION" באינדונזיה. אז נהרגו כל 189 הנוסעים ואנשי הצוות. חקירת האירוע העלתה כי תקלה במערכת קיזוז אוטומטי, שאמורה להביא להזדקרות של המטוס, דווקא הנמיכה את האף שלו עד להתרסקות.

הנקודה שבה מטוס אתיופיה אירליינס נעלם מהרדאר
 

הנקודה שבה מטוס אתיופיה אירליינס נעלם מהרדאר (חדשות 13)

 

כאמור, בין 149 הנוסעים שהיו על המטוס היו שני ישראלים. שני צוותים של היחידה הבינלאומית של זק"א, צוות מישראל וצוות מדרום אפריקה יצאו הלילה בחצות בטיסה ישירה לאתיופיה. מטה זק"א עומד בקשר רציף עם משרד החוץ, הקונסוליה הישראלית באדיס אבבה, ושליח חב"ד באתיופיה הרב אליהו חביב. יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר: "חברי המשלחת של זק"א יצאו הלילה במטרה לעשות כל מאמץ לאתר את הישראלים ההרוגים ולהביאם לקבר ישראל. לצערי בניסיון הרב שצברנו באירועי אסון בעולם רכשנו מקצועיות רבה באירועים מסוג אלה".

כאמור, אתמול מטוס בואינג 737-800 של חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס", שמפעילה שתי טיסות יומיות בין ישראל לאתיופיה, התרסק כשעליו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות - כולם נספו. ראש הממשלה האתיופי, אבייה אחמד עלי, הביע תנחומים למשפחות ההרוגים. 

טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מבירת אתיופיה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. חמש דקות לאחר ההמראה, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".