אחרי האסון: חברות רבות מקרקעות את דגם המטוס שהתרסק שברשותן

"אתיופיה איירליינס" השביתה את כל טיסות ה-"737-800 Max", בעקבות ההתרסקות שאירעה אתמול. בסין הופסקו זמנית המראות של 96 מטוסים • כתב חדשות 13 מדווח מאדיס אבבה

התרסקות המטוס באתיופיה: חברת "אתיופיאן איירליינס" קרקעה הלילה (שני) את כל מטוסי ה-"737-800 Max" שברשותה. זאת, בשל התרסקות מטוס מסוג זה השייך לחברה אתמול, אירוע שהוביל למותם של 157 בני אדם, בהם שני ישראלים. בד בבד, סין הנחתה את חברות התעופה במדינה לקרקע 96 כלי טיס מסוג זה. גם חברת "קיימן איירוויז", הפועלת במושבה הבריטית איי קיימן, קרקעה את שני מטוסי ה"בואינג 737 MAX" שברשותה. כמו כן, קוריאה הדרומית הודיעה גם על השבתת שני המטוסים מהדגם שהתרסק. 

מטוס הבואינג מדגם 737, כמו זה שהתרסק אתמול לאחר המראתו מאדיס אבבה, הוא אחד ממטוסי הנוסעים הנפוצים ביותר בעולם. יותר מ-10,000 מטוסים מסוגו ממריאים ונוחתים בכל יום נתון. חקירת התרסקותו תחל עם מציאת הקופסאות השחורות - וגם ישראל תהיה רשאית להיות מעורבת בה עקב מותם של שני הנוסעים הישראלים.

 
 
 
 חלק מן הריסות המטוס האתיופי
 

חלק מן הריסות המטוס האתיופי (רויטרס)

 

התאונה הקטלנית באתיופיה אירעה לדגם חדש ומתקדם שנקרא “737-800 Max”. ברשות חברת "Ethiopian" יש יותר ממאה מטוסים כאלה, והיא נחשבת לאחת הבטוחות ביותר בכל אפריקה. את הדגם הזה אפשר למצוא באוויר גם בחברות טיסה מוכרות כמו "RYANAIR", "AIR CANADA", "טורקיש איירליינס" וחברות נוספות. כמו כן, המטוס שהתרסק הבוקר שימש את החברה גם בקו לישראל - ולמעשה אף נחת לפני פחות משבוע בנמל התעופה בן גוריון.

לפני פחות מחצי שנה התרסק מטוס אחר מדגם זהה של חברת "LION" במזרח הרחוק. אז נהרגו כל 189 הנוסעים ואנשי הצוות. חקירת האירוע העלתה כי תקלה במערכת קיזוז אוטומטי, שאמורה להביא להזדקרות של המטוס, דווקא הנמיכה את האף שלו עד להתרסקות.

שני צוותים של היחידה הבינלאומית של זק"א, צוות מישראל וצוות מדרום אפריקה יצאו הלילה בחצות בטיסה ישירה לאתיופיה. מטה זק"א עומד בקשר רציף עם משרד החוץ, הקונסוליה הישראלית באדיס אבבה, ושליח חב"ד באתיופיה הרב אליהו חביב. יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר: "חברי המשלחת של זק"א יצאו הלילה במטרה לעשות כל מאמץ לאתר את הישראלים ההרוגים ולהביאם לקבר ישראל. לצערי בניסיון הרב שצברנו באירועי אסון בעולם רכשנו מקצועיות רבה באירועים מסוג אלה".

הנקודה שבה מטוס אתיופיה אירליינס נעלם מהרדאר
 

הנקודה שבה מטוס אתיופיה אירליינס נעלם מהרדאר (החדשות 13)

 

אחיינו של אחד ההרוגים הישראלים בהתרסקות המטוס האתיופי אמר היום לחדשות 13 לאחר האסון כי "הוא היה איש מיוחד. זה נושא נוראי, המשפחה מפורקת". ההרוג, בן 55 מזכרון יעקב, הוא אב לשלושה ילדים. פרטיהם המלאים של שני ההרוגים אסורים לפרסום לעת עתה.

כאמור, אתמול מטוס בואינג 737-800 של חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס", שמפעילה שתי טיסות יומיות בין ישראל לאתיופיה, התרסק כשעליו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות - כולם נספו. ראש הממשלה האתיופי, אבייה אחמד עלי, הביע תנחומים למשפחות ההרוגים. 

טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מבירת אתיופיה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. חמש דקות לאחר ההמראה, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".