חמאס מאותת שהוא מוכן לרגיעה תמורת כסף • פרשנות

ההפוגה הזמנית של ההפגנות הליליות בסמוך לגדר הרצועה היא הדרך של הארגון להציג את התנאי שלו לשמירת השקט בדרום. כניעת ישראל עלולה לעורר תיאבון בקרב חמאס

השגרה בקרבת גבול רצועת עזה בימים האחרונים מאופיינת בשקט יחסי, לאחר שהוועדה "לשבירת המצור" הורתה על הפסקה זמנית של העימותים הליליים על הגבול. זאת כחלק מההבנות החדשות שהושגו עם ישראל בחסות המתווך המצרי. בהסכמתו לרסן את המפגינים מאותת חמאס לישראל כי הוא מוכן לשמור על השקט באזור בתמורה לכסף הצפוי להיכנס לרצועה.

ישראל מצידה נכנעת לדרישת חמאס, ואכן בשני הלילות האחרונים לא התקיימו ההפגנות הלילות בסמוך לגדר. נכון לשעה זו – חמאס התרצה והוריד את תדירות ואלימות הפעילות בגבול הרצועה, אך הסכמתה של ישראל לעסקה פתחה לחמאס את התיאבון, והוא עלול לנצל בהמשך את תקופת הבחירות הרגישה בה ישראל נמצאת.

אתמול, כאמור, הורתה "הוועדה הלאומית העליונה לצעדות השיבה ושבירת המצור" להפסיק זמנית את העימותים הליליים על הגדר ברצועת עזה, כחלק מההבנות החדשות שהושגו עם ישראל בחסות המתווך המצרי. כך על פי פרסום ביומון "אל-ערבי אל-ג'דיד", הרואה אור בלונדון, מפי מקורות בוועדה. 

 
 
 
בכירי חמאס ברצועת עזה
 

בכירי חמאס ברצועת עזה (החדשות 13 )

 

המקורות ציינו כי יופסק זמנית גם השימוש באמצעי מאבק "קשים" כדי להעניק למתווך המצרי הזדמנות להפעיל לחץ על ישראל למממש את התחייבויותה בדבר הקלת המצור ברצועה, כחלק מיישום ההבנות שהושגו לאחר סבב ההסלמה האחרון. המקורות אמרו כי הצד הישראלי מסר למתווך המצרי כי הם מתחייבים להמשיך לקיים באופן הדרגתי את הבנות, שביניהן המשך הזרמת הדלק לתחנת החשמל ברצועה במסגרת המענק הקטרי, הרחבת היקף הסחורות המיוצאות מהרצועה לגדר המערבית, לישראל ולמדינות זרות, וכן בחינת סוגיות פיתוח תשתית החשמל והתשתית הכללית ברצועה. 

חבר הלשכה המדינית של תנועת "החזית הדמוקרטית", טלאל אבו ט'ריפה, אמר ביום שבת לעיתון "אל-איאם" כי משלחת המודיעין המצרית הצליחה להביא להסכם בין ישראל לבין הפלגים הפלסטינים על חידוש יישומו של השלב הראשון של הבנות הרגיעה.

על פי הדיווח, ההסכם המחודש כולל את תיקון קו החשמל לרצועה, הרחבת מרחב הדיג וביצוע פרויקטים בינלאומיים של תעסוקה ופיתוח. בתמורה, הסכימו הפלגים הפלסטיניים להקפיא את השימוש ב"אמצעים קשים" נגד ישראל - ובפרט את הפרחת בלוני התבערה.

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (ארכיון)
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (החדשות 13 )

 

אבו ט'ריפה אמר לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" כי על פי הסיכום המחודש בין שני הצדדים, ישראל תבצע באופן מיידי חלק מסעיפי החלק הראשון של ההבנות ובחודש יוני יידון השלב השני של הסכם ההבנות. לדבריו של אבו ט'ריפה, שנכח בפגישות עם המצרים, ישראל תתקן ותפעיל מחדש את קו החשמל, שהוצא מכלל שימוש במהלך מבצע "צוק איתן" – כך שאספקת שעות החשמל לרצועה תגדל ל-12 שעות ביממה. כמו כן, ישראל התחייבה כי מרחב הדייג יוגדל ל-15 מייל ימי במקום בין 6-12 מייל ימי כיום.

ביום שבת תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל מספר יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בדרום הרצועה, ותשתיות תת-קרקעיות בצפון עזה, כך נמסר מדובר צה"ל. התקיפות בוצעו בתגובה לירי הרקטה אמש, שנפל בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, ובתגובה לבלוני הנפץ וניסיונות הפגיעה בתשתיות ביטחוניות בימים האחרונים.