בחירות 2019, חדשות 13

בחירות 2019: 5.8 מיליון אזרחים יוכלו להצביע; 16% מהם - ערבים

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו לקראת הבחירות, עולה כי מאז 2015 גדל מספר האזרחים הזכאים להצביע ב-8.1%. 11.7% מהציבור הערבי - נטול זכות בחירה

בחירות 2019: לקראת הבחירות לכנסת ה-21 מפרסמת היום (שני) הלשכה המרכזית נתונים על בעלי זכות הבחירה החיים כיום בישראל. מנתוני הלשכה עולה כי כ-5.8 מיליון אזרחים יהיו זכאים להצביע בבחירות הקרובות, עלייה של 8.1% (כ-434 אלף בני אדם) מבחירות 2015. העלייה במספר בעלי זכות הבחירה, כך מסבירים בלשכה, נובעת מהגעתם לארץ של עולים חדשים ותושבים חוזרים משהות בחו"ל.

79% מבעלי זכות הבחירה הם יהודים, 16% ערבים ו-5% נוספים מוגדרים כ-"אחר", ובהם נוצרים לא ערבים ועולים שאינם רשומים כיהודים במרשם האוכלוסין. בקרב המגזר הערבי, 11.7% מהציבור הוא נטול זכות בחירה – בקבוצה זו נכללים בעיקר פלסטינים תושבי מזרח ירושלים והדרוזים החיים ברמת הגולן. בקרב אזרחים הלא מוגדרים כיהודים או ערבים ל-7.1% אין זכות בחירה, ובמגזר היהודי ל-0.3% מהאוכלוסייה בלבד.

 בעלי זכות בחירה
 

בעלי זכות בחירה (חדשות 13 )

 

כ-14% מבעלי זכות הבחירה הם צעירים בני 24-18, כ-30% בני 39-25, ו-32% בני 59-40. חלקם של בעלי זכות בחירה בני 60 ומעלה עומד על כ-25%.

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

  בעלי זכות בחירה
 

בעלי זכות בחירה ( חדשות 13)

 

ריבלין: "בתקופה האחרונה אנחנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי אזרחי ישראל הערבים"

כזכור, השיח סביב המצביעים גובר בימים האחרונים. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר היום כי "בתקופה האחרונה אנחנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי אזרחי ישראל הערבים". זאת, בכנס טרומן לציון 40 שנים לחתימת הסכם השלום עם מצרים. זאת, ברקע הסערה שנוצרה לאחר שראש הממשלה הגיב לדוגמנית והמנחה רותם סלע, וכתב כי "ישראל היא המדינה של העם היהודי בלבד".

"אני סירבתי ומסרב להאמין שיש מפלגות שוויתרו על דמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מי שמאמין בחובתה של מדינת ישראל להיות יהודית ודמוקרטית, במלוא מובן המילה, חייב לזכור שבמדינת ישראל שוויון זכויות מוחלט לכל אזרחיה. אין ולא יהיו אזרחים סוג ב'. אין מצביעים סוג ב'. מול הקלפי נהיה שווים כולנו, יהודים וערבים, אזרחי מדינת ישראל - שגם 120 חברי כנסת לא יכולו לשנות את אופיה כמדינה יהודית ו-120 חברי כנסת לא יוכלו לשנות את אופיה כמדינה דמוקרטית".

"בתקופה האחרונה אנחנו נחשפים לשיח בלתי מתקבל על הדעת כלפי אזרחי ישראל הערבים"

נתניהו נגד רותם סלע: ישראל היא המדינה של העם היהודי בלבד"

אתמול, כאמור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדבריה של הדוגמנית והמנחה רותם סלע, שהתייחסה ב"אינסטגרם" לריאיון עם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ב"חדשות", בו גינתה את שתיקתה של המנחה על ההשתלחות של השרה בציבור הערבי.

כאמור, סלע כתבה בחשבון האינסטגרם שלה: "מירי רגב יושבת ומסבירה לרינה מצליח שהציבור צריך להיזהר כי במידה ובני גנץ ייבחר הוא יהיה חייב להקים ממשלה עם הערבים. רינה מצליח שותקת. ואני שואלת את עצמי למה רינה לא שואלת אותה בתדהמה – ומה הבעיה עם הערבים? ריבונו של עולם ישנם גם אזרחים ערבים במדינה הזו. מתי לעזאזל מישהו בממשלה הזו ישדר לציבור שישראל היא מדינת כל אזרחיה וכל בני האדם נולדו שווים. וגם הערבים רחמנא לצלן הם בני אדם. וגם הדרוזים. וגם ההומואים אגב והלסביות. וגם... שוק... השמאלנים".

נתניהו הגיב, גם הוא בחשבון ה"אינסטגרם" שלו: "רותם היקרה, תיקון חשוב - ישראל היא לא מדינת כלל אזרחיה. לפי חוק יסוד הלאום שהעברנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי - ושלו בלבד. כמו שכתבת, אין שום בעיה עם אזרחי ישראל הערבים - הם שווי זכויות ככולנו וממשלת הליכוד השקיעה במגזר הערבי יותר מכל ממשלה אחרת. הליכוד רק ביקש לחדד את השאלה המרכזית בבחירות האלה: זו ממשלת ימין חזקה בראשותי או ממשלת שמאל של יאיר לפיד וגנץ בתמיכת המפלגות הערביות. ללפיד וגנץ אין דרך אחרת להקים ממשלה וממשלה כזאת תערער את ביטחון המדינה והאזרחים. ההכרעה - עוד חודש בקלפי".