מטוס הבואינג שהתרסק באתיופיה - אחד הנפוצים ביותר בעולם

עשרות אלפי מטוסים מדגם 737 ממריאים ונוחתים בכל יום. חברות רבות טסות עם המודל שהתרסק, בהן ריינאייר, טורקיש איירליינס ואייר קנדה - מהחברות הפופולריות ביותר בנתב"ג

התרסקות המטוס באתיופיה: מטוס הבואינג מדגם 737, כמו זה שהתרסק אתמול בבוקר (ראשון) מעט לאחר המראתו מאדיס אבבה, הוא אחד ממטוסי הנוסעים הנפוצים ביותר בעולם. יותר מ-10,000 מטוסים מסוגו ממריאים ונוחתים בכל יום נתון. חקירת התרסקותו תחל עם מציאת הקופסאות השחורות - וגם ישראל תהיה רשאית להיות מעורבת בה עקב מותם של שני הנוסעים הישראלים. בעקבות ההתרסקות, הנחתה סין את חברות התעופה במדינה לקרקע את קרוב למאה מטוסים מהדגם שהתרסק. באדיס אלאחר מכן, גם באדיס אבבה קיבלו החלטה להשבית את מטוסי בואינג 737.

התאונה הקטלנית באתיופיה אירעה לדגם חדש ומתקדם שנקרא “737-800 Max”. לחברת "Ethiopian" יש ברשותה מעל למאה מטוסים כאלה, והיא נחשבת לאחת הבטוחות ביותר בכל אפריקה. את הדגם הזה אפשר למצוא באוויר גם בחברות טיסה מוכרות כמו "RYANAIR", "AIR CANADA", "טורקיש איירליינס" וחברות נוספות. כמו כן, המטוס שהתרסק הבוקר שימש את החברה גם בקו לישראל - ולמעשה אף נחת לפני פחות משבוע בנמל התעופה בן גוריון.

 
 
 
 אתיופיאן איירליינס
 

אתיופיאן איירליינס (רויטרס)

 


לפני פחות מחצי שנה התרסק מטוס אחר מדגם זהה של חברת "LION" במזרח הרחוק. אז נהרגו כל 189 הנוסעים ואנשי הצוות. חקירת האירוע העלתה כי תקלה במערכת קיזוז אוטומטי, שאמורה להביא להזדקרות של המטוס, דווקא הנמיכה את האף שלו עד להתרסקות.

שני צוותים של היחידה הבינלאומית של זק"א, צוות מישראל וצוות מדרום אפריקה יצאו הלילה בחצות בטיסה ישירה לאתיופיה. מטה זק"א עומד בקשר רציף עם משרד החוץ, הקונסוליה הישראלית באדיס אבבה, ושליח חב"ד באתיופיה הרב אליהו חביב. יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר: "חברי המשלחת של זק"א יצאו הלילה במטרה לעשות כל מאמץ לאתר את הישראלים ההרוגים ולהביאם לקבר ישראל. לצערי בניסיון הרב שצברנו באירועי אסון בעולם רכשנו מקצועיות רבה באירועים מסוג אלה".

אחיינו של אחד ההרוגים הישראלים בהתרסקות המטוס האתיופי אמר היום לחדשות 13 לאחר האסון כי "הוא היה איש מיוחד. זה נושא נוראי, המשפחה מפורקת". ההרוג, בן 55 מזכרון יעקב, הוא אב לשלושה ילדים. פרטיהם המלאים של שני ההרוגים אסורים לפרסום לעת עתה.
 

הנקודה שבה מטוס אתיופיה אירליינס נעלם מהרדאר
 

הנקודה שבה מטוס אתיופיה אירליינס נעלם מהרדאר (חדשות 13)

 

כאמור, אתמול מטוס בואינג 737-800 של חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס", שמפעילה שתי טיסות יומיות בין ישראל לאתיופיה, התרסק כשעליו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות - כולם נספו. ראש הממשלה האתיופי, אבייה אחמד עלי, הביע תנחומים למשפחות ההרוגים. 

טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מבירת אתיופיה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. חמש דקות לאחר ההמראה, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".

חברת התעופה "אתיופיאן אירליינס" אישרה מוקדם יותר כי בין 157 הנוסעים, היו גם שני ישראלים. מהחברה נמסרה רשימה חלקית של מוצאם של הנוסעים שנספו: 32 מקניה, 18 מקנדה, תשעה מאתיופיה, שמונה מסין, שמונה מאיטליה, שמונה מארה"ב, שבעה מבריטניה, שבעה מצרפת, שישה ממצרים, חמישה מהולנד, ארבעה בעלי דרכון של האו"ם, ארבעה מהודו, שלושה מרוסיה, שניים ממרוקו, שניים מישראל, אחד מבלגיה, אחד מאוגנדה, אחד מתימן, אחד מסודן, אחד מטוגו, אחד ממוזמביק ואחד מנורבגיה.