ללא פחד ולאור היום: תיעוד סצנת ההימורים המשתוללת בישראל

תעשיית ההימורים הבלתי חוקיים משגשגת בארץ: "כל מפעל הפיס לא מייצר חצי מבשוק השחור". תחקיר אנליסט חשף כיצד גם בחנות של הפיס פועלות מכונות מזל • הקובייה, פרק 1

במשך שנים מתקיימת תעשייה משגשגת של הימורים בלתי חוקיים, מתחת לעיניהם של רשויות האכיפה. בשנת 2018 פתחו במשטרה 440 תיקים, אבל מתוכם הוגשו רק 87 כתבי אישום על עסקי הימורים אסורים. הפרקליטות, שמטפלת רק במקרים חמורים במיוחד, בדקה בחמש השנים החולפות לא יותר מ-90 פרשות – מהן הואשמו בפועל 45 ישראלים בלבד.

"אני יכול להגיד לך – כל מפעל הפיס לא מייצר חצי ממה שמייצרים בשוק השחור. זה יכול להיות בחנות באיזה מרכז שמפעילים אותו בלילה, זה יכול להיות בדירה, זה יכול להיות בכל מקום", אמר ר', שמכור להימורים בלתי חוקיים.

 משחק קלפים בלתי חוקי בארץ
 

משחק קלפים בלתי חוקי בארץ (החדשות 13)

 

בריאיון ראשון מאז נכנס לתפקידו, יו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי, נאחז בדיוק כמו קודמיו בהימורים הבלתי חוקיים כדי לטעון שרק פיקוח ממשלתי, כמו זה שקיים אצלו בארגון, מבטיח הגינות כלפי המהמרים, תשלום מיסים ושמירה על החוק: "סך כל ההוצאה הלאומית על הגרלות היא X. השאלה מאיפה בא הכסף הזה. יכול להיות שהוא בא מההימורים הבלתי חוקיים ויכול להיות שזה שאני נותן משחק שהוא סולידי והוא חוקי, מעביר כסף שהיה בהימורים הבלתי חוקיים להימורים החוקיים".

עם זאת, תחקיר "אנליסט" חשף כיצד גם זכיינים של מפעל הפיס עצמו, הקימו חדרים אחוריים ומוסתרים, שם פועלות ללא הפרעה מכונות הימורים בלתי חוקיות, במרכז העיר ראשון לציון ולאור היום.

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "מפעל הפיס אוסר על כל זכייניו פעילות הימורים בלתי חוקית ככלל ופעילות של מכונות מזל בפרט. מסיבה שאינה ברורה מקרה זה לא התגלה בבדיקות שמקיים מפעל הפיס ולכן ייבדק ויטופל במלוא החומרה".