"מחר אברך הגומל": צמד הישראלים שניצלו במקרה מהתרסקות המטוס

ישראל מוזסון ושרגא ישראל, שני ישראלים בעלי עסק משותף באפריקה, היו אמורים לעלות על הטיסה שהתרסקה באתיופיה - אך מסיבות עסקיות ביטלו את טיסתם ימים לפני האסון

התרסקות המטוס באתיופיה: ישראל מוזסון ושרגא ישראל, שני ישראלים בעלי עסק משותף באפריקה, היו אמורים להיות על המטוס שהתרסק אתמול בבוקר (ראשון) באתיופיה, אך ניצלו לאחר שמסיבות עסקיות החליטו לבטל את טיסתם לבירת קניה לפני ימים אחדים בלבד. בריאיון לחדשות 13 סיפרו השניים על המזל הגדול שהיה להם: "רק אחרי כמה שניות פתאום קלטתי שזו הטיסה שהיינו אמורים להיות בה". הדברים הובאו לראשונה בוואלה ניוז, על ידי הכתב אור רביד.

"פיספסנו את הטיסה ממש בטעות", ציין שרגא ישראל. "היה איזשהו עיכוב עסקי ממש חשוב של מספר ימים שגרם לנו בחמישי בלילה לבטל את הטיסה שהיא בשבילנו שגרתית. אנחנו בערך כל חודש טסים במטוס הזה". לדבריו, "חברת הטיסה היא חברה לא רעה בכלל ואנחנו טסים ועושים כל מיני פרוייקטים במספר מדינות, ואף פעם לא נתקלנו בשום בעיה לעולם במטוס הזה". 

ישראל מוזסון ושרגא ישראל שהיו אמורים להיות על המטוס האתיופי
 

ישראל מוזסון ושרגא ישראל שהיו אמורים להיות על המטוס האתיופי (חדשות 13)

 


ישראל מוזסון סיפר על הרגע שבו קלט כי היה אמור להיות על הטיסה שהתרסקה: "האמת שבמהלך פגישה עסקית היום בבוקר ראיתי את הידיעה על המטוס שהתרסק. ברגע הראשון לא קישרתי, אבל אחרי כמה שניות פתאום קלטתי שזו הטיסה שהיינו אמורים להיות בה". מוזסון, אדם דתי, הוסיף כי "אני מתכנן בבוקר לברך הגומל, לא אחכה עד שבת".

חנן גונדר, שגריר ישראל בסודאן שטס באותו המטוס שבו אירע האסון רק לפני כמה ימים, אמר: "הנוסעים הבינו שיש תקלה, הייתה תחושה של תקלה. הקפטן, כנראה בשביל להרגיע אותנו, אמר ברמקול כי יש בעיה עם אחד המנועים, ולכן אנחנו נפעיל מנוע אחד כדי לראות אם הוא תופס, ואם הוא תופס נפעיל את יתר המנועים ואם זה יעבוד נוכל להמריא. הטיסה הזו נחתה בנתב"ג, והבוקר היא יצאה לניירובי". מוקדם יותר אמרה סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי כי היא "משתתפת בצער המשפחות שיקיריהן נספו באסון התרסקות המטוס באתיופיה". חוטובלי הוסיפה כי ישראל תשלח צוות שיסייע בזיהוי הנספים בתאונת המטוס. 

הדמיית התרסקות המטוס:

בד בבד, שני צוותים של היחידה הבינלאומית של זק"א, צוות מישראל וצוות מדרום אפריקה ייצאו הלילה בחצות בטיסה ישירה לאתיופיה. מטה זק"א עומד בקשר רציף עם משרד החוץ, הקונסוליה הישראלית באדיס אבבה, ושליח חב"ד באתיופיה הרב אליהו חביב. יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר: "חברי המשלחת של זק"א יצאו הלילה במטרה לעשות כל מאמץ לאתר את הישראלים ההרוגים ולהביאם לקבר ישראל. לצערי בניסיון הרב שצברנו באירועי אסון בעולם רכשנו מקצועיות רבה באירועים מסוג אלה".

מוקדם יותר היום, חברת התעופה "אתיופיאן אירליינס" אישרה מוקדם יותר כי בין 157 הנוסעים, היו שני ישראלים על המטוס שהתרסק מעט לאחר ההמראה מאדיס אבבה. כל הנוסעים נספו. מהחברה נמסרה רשימה חלקית של מוצאם של הנוסעים שנספו: 32 מקניה, 18 מקנדה, תשעה מאתיופיה, שמונה מסין, שמונה מאיטליה, שמונה מארה"ב, שבעה מבריטניה, שבעה מצרפת, שישה ממצרים, חמישה מהולנד, ארבעה בעלי דרכון של האו"ם, ארבעה מהודו, שלושה מרוסיה, שניים ממרוקו, שניים מישראל, אחד מבלגיה, אחד מאוגנדה, אחד מתימן, אחד מסודן, אחד מטוגו, אחד ממוזמביק ואחד מנורבגיה.

אחיינו של אחד ההרוגים הישראלים בהתרסקות המטוס האתיופי אמר היום לחדשות 13 לאחר האסון כי "הוא היה איש מיוחד. זה נושא נוראי, המשפחה מפורקת". ההרוג, בן 55 מזכרון יעקב, הוא אב לשלושה ילדים. פרטיהם המלאים של שני ההרוגים אסורים לפרסום לעת עתה. משלחת זק"א תצא הלילה לאתיופיה לסייע באיתור גופות הישראלים.

  זירת התאונה שבה התרסק המטוס האתיופי
 

זירת התאונה שבה התרסק המטוס האתיופי ( רויטרס)

 

זוהי ההתרסקות השנייה בחמישה חודשים של דגם MAX 737-800, שהושק לראשונה בינואר 2016. באוקטובר אשתקד, התרסק מטוס של חברת התעופה האינדונזית "ליון אייר" וכל 189 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על הסיפון נספו. הטיסה הייתה פנימית, מהבירה ג'קארטה לאי סומטרה, והתרסקה בים.