חילוקי דעות בצמרת כחול לבן: "הקמפיין עבד מצוין עד שהגעתם"

הדאגה מהירידה בסקרים, כמו גם חוסר הסכמה בין יועצי גנץ ולפיד, הובילו לחילופי האשמות בתוך המפלגה המאוחדת; אשכנזי לוחץ לקבל את תיק התשתיות וחברות בקבינט

בחירות 2019: שלושה שבועות בלבד לאחר האיחוד בין יש עתיד לחוסן לישראל וכבר ניתן להבחין בכיפופי ידיים וחילוקי דעות בצמרת כחול לבן - בין אנשיו של יאיר לפיד לאנשיו של בני גנץ. זאת בעקבות הדאגה מתוצאות הסקרים בימים האחרונים, שמנבאים נסיגה בכוחה של המפלגה, כמו גם עקב חילוקי דעות בין יועצים ואנשי מקצוע משני הצדדים. במקביל פורסם כי הרמטכ"ל לשעבר ומספר 4 ברשימה, גבי אשכנזי, מעוניין להיות שר התשתיות וחבר בקבינט המדיני ביטחוני – אם כחול לבן תרכיב את הממשלה הבאה.

ביטוי לחילוקי הדעות בין הצדדים ניתן לראות באחת הישיבות שהתנהלו לאחרונה במפלגה: אנשי יש עתיד אמרו לאנשי גנץ שקמפיין הבחירות "לא חד ואינו אפקטיבי". בתגובה לכך, אמרו אנשי גנץ לאנשי יש עתיד כי "הקמפיין עבד מצוין עד שהגעתם". יחד עם זאת, במפלגת כחול לבן הכחישו את הידיעות על חילוקי דעות בתוך המפלגה: "יש יחסים מעולים ועבודת צוות בין המנהיגים ובין היועצים וניתן לראות את התוצאות בשטח – תוך זמן קצר הפכה כחול לבן למפלגה הגדולה ביותר".

 
 
 
 בכירי כחול לבן במהלך סיור בצפון
 

בכירי כחול לבן במהלך סיור בצפון (החדשות 13)

 

גם לאחר פרסום המצע של מפלגת כחול לבן בשבוע שעבר, נראה שקיימים חילוקי דעות מהותיים בין מועמדי המפלגה הבכירים, שחלקם מחזיקים בדעות ימניות מבחינה מדינית-ביטחונית, ואחרים בדעות השייכות לצד השמאלי של המפה הפוליטית.

כך למשל, ח"כ יאיר לפיד אמר ביום רביעי בריאיון ל-YNET כי "אני מאמין שבסוף, בהיפרדות מהפלסטינים, נגיע לשתי מדינות. אני חושב שההיפרדות מהפלסטינים תהיה דרך שתי מדינות". גם ח"כ עפר שלח ממפלגת יש עתיד, שנחשב מקורב מאוד ללפיד, מחזיק בדעות דומות. הבוקר (ראשון) הוא אמר בריאיון לאילנה דיין בגל"צ כי "בסופו של דבר זה בוודאי יביא לשתי מדינות, אין רעיון אחר חוץ מרעין שתי המדינות. עכשיו, אם אני צריך לטובת אחדות הפעולה הזאת, לוותר על שתי מילים, אני אוותר על שתי מילים".
 

גנץ ולפיד בנאום משותף
 

גנץ ולפיד בנאום משותף (חדשות 13)

 

מנגד, יועז הנדל, שנמצא בעשירייה הראשונה ברשימה, אמר בריאיון לאושרת קוטלר לפני כחודש כי "אין שתי מדינות. אין שום אפשרות היום לייצר הסכם שלום". הנדל אינו היחיד שמאמין בדברים אלה, גם משה יעלון וצבי האוזר התבטאו בעבר בכך שאינם מאמינים ביכולת להגיע כיום להסכם שלום עם הפלסטינים.

מסרים סותרים מגיעים אולי גם מקרב יש עתיד. יוראי להב, שמדורג במקום ה-35 ברשימת כחול לבן, מקום ריאלי לפי הסקרים האחרונים, אמר בשבוע שעבר כי מפלגתו תספח את גושי ההתנחלויות. בעימות פוליטי שנערך בתיכון בהרצליה טען כי "אנחנו רוצים להיפרד מהפלסטינים, ליצור גבולות קבע למדינת ישראל ובכך להבטיח את היותה מדינה יהודית ודמוקרטית. העקרונות שכחול לבן מציבים הם מאוד ברורים- ירושלים לא תחולק ותישאר לעד בירתה המאוחדת של ישראל. דבר שני, זה לספח את גושי ההתיישבות הגדולים, שזה אומר מעלה אדומים, אריאל וגוש עציון". יש עתיד מסרה בתגובה לדברים: "כוונתו של יוראי הייתה להגיד שבכל הסדר עתידי גושי ההתיישבות יישארו בידי מדינת ישראל"