התרסקות המטוס באתיופיה: הותר לפרסום שם אחד ההרוגים הישראלים

אבי מצליח, תושב מעלה אדומים בן 49, נהרג באסון התעופה בסמוך לבירה אדיס אבבה. הוא הותיר אחריו אישה ושתי בנות • שליח חדשות 13 מדווח מזירת התאונה הקטלנית

התרסקות המטוס באתיופיה: אבי מצליח בן 49 ממעלה אדומים הוא אחד משני הישראלים שנהרגו שלשום באסון התרסקות מטוס "אתיופיאן אירליינס" ליד הבירה האתיופית אדיס אבבה - כך הותר אתמול (שני) לפרסום. מצליח הותיר אחריו אישה ושתי בנות. הוא נסע לאתיופיה כחלק מנסיעת עסקים. שמו של ההרוג הישראלי השני עדיין לא הותר לפרסום.

מוקדם יותר אותרה הקופסה השחורה מהמטוס - כך מסרה חברת התעופה. בתוך כך, מנהלי רשות התעופה האזרחית בהודו, ה-DGCA, יבקשו מחברת בואינג מידע והבהרה על נסיבות ההתרסקות. כמו כן, המנהל ידון עם שני ספקי דגם המטוס למדינה, Jet Airways ו- SpiceJet, האם להמשיך להפעיל את המטוסים. זאת, לאחר שמספר חברות הודיעו אתמול כי קרקעו טיסות של סוג המטוס שהתרסק.

גביהאו פיקאדו, שהיה עד להתרסקות המטוס, תיאר את רגעי ההתרסקות. "עשן היתמר מהחלק האחורי של המטוס, ואז הוא התרסק בקול פיצוץ רם", סיפר. לדבריו, הוא ראה את המטוס סוטה ממסלולו, בעוד שמזוודות ובגדים בוערים החלו ליפול מכלי הטיס. "בתוך שניות, המטוס התרסק". בתוך כך, עם פתיחת המסחר בבורסה היום, מניית "בואינג" צנחה בלמעלה מ-11%.

 
 
 
 זירת התאונה שבה התרסק המטוס האתיופי
 

זירת התאונה שבה התרסק המטוס האתיופי (ethiopian airlines)

 

מאלקה גלטו, חקלאי שבשטחו התרסק כלי הטיס, תיאר גם הוא את הרגעים שלפני ההתרסקות: "ראיתי עשן ושמעתי קולות מוזרים. חפצים קטנים, שנראו כמו ניירות, נפלו מהמטוס. פתאום נשמע רעש מוזר, המטוס ביצע פנייה פתאומית – והתרסק". 

"נשמע פיצוץ עז, ואחריו עשן רב היתמר בשמיים", סיפר תושב נוסף. "הגענו לכאן בריצה, והוכינו בהלם ובעצב רב ממה שקרה. ראינו חלקי גופות, מסמכים ודרכונים בכל עבר. ראיתי מסמכי זיהוי של קנייתים, מסמכים מאוניברסיטה אמריקנית. ראיתי תמונות של אנשים אתיופים וסינים". אדם נוסף סיפר כי "אש החלה לבעור בזנב המטוס. הוא ניסה להתרומם, אבל החל להתנודד מצד לצד. לבסוף, כאשר עבר מעל הבית שלנו, חזית המטוס נטתה כלפי מטה והזנב עלה כלפי מעלה. הוא התרסק ישירות לקרקע, ואז התפוצץ".

 זירת התאונה באתיופיה
 

זירת התאונה באתיופיה (רויטרס )

 

שני צוותים של היחידה הבינלאומית של זק"א, צוות מישראל וצוות מדרום אפריקה, יצאו שלשום בטיסה ישירה לאתיופיה. מטה זק"א עומד בקשר רציף עם משרד החוץ, הקונסוליה הישראלית באדיס אבבה, ושליח חב"ד באתיופיה הרב אליהו חביב. יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר: "חברי המשלחת של זק"א יצאו הלילה במטרה לעשות כל מאמץ לאתר את הישראלים ההרוגים ולהביאם לקבר ישראל. לצערי בניסיון הרב שצברנו באירועי אסון בעולם רכשנו מקצועיות רבה באירועים מסוג אלה".

המטוס האתיופי וזירת ההתרסקות
 

המטוס האתיופי וזירת ההתרסקות (רויטרס)

 

מוקדם יותר שלשום, חברת התעופה "אתיופיאן אירליינס" אישרה כי בין 157 הנוסעים היו שני ישראלים על המטוס שהתרסק מעט לאחר ההמראה מאדיס אבבה. כל הנוסעים נספו. מהחברה נמסרה רשימה חלקית של מוצאם של הנוסעים שנספו: 32 מקניה, 18 מקנדה, תשעה מאתיופיה, שמונה מסין, שמונה מאיטליה, שמונה מארה"ב, שבעה מבריטניה, שבעה מצרפת, שישה ממצרים, חמישה מהולנד, ארבעה בעלי דרכון של האו"ם, ארבעה מהודו, שלושה מרוסיה, שניים ממרוקו, שניים מישראל, אחד מבלגיה, אחד מאוגנדה, אחד מתימן, אחד מסודן, אחד מטוגו, אחד ממוזמביק ואחד מנורבגיה.
 

חנן גונדר, שגריר ישראל בסודאן שטס באותו המטוס שבו אירע האסון רק לפני כמה ימים: "הנוסעים הבינו שיש תקלה, הייתה תחושה של תקלה. הקפטן, כנראה בשביל להרגיע אותנו, אמר ברמקול כי יש בעיה עם אחד המנועים, ולכן אנחנו נפעיל מנוע אחד כדי לראות אם הוא תופס, ואם הוא תופס נפעיל את יתר המנועים ואם זה יעבוד נוכל להמריא. הטיסה הזו נחתה בנתב"ג, והבוקר היא יצאה לניירובי". 

מנכ"ל אתיופיאן אירליינס, מסר לאחר התקרית: "למטוס שהתרסק לא היו בעיות טכניות שידענו עליהן. לטייס היה רקורד טיסה מצויין, הוא דיווח על בעיות במהלך הטיסה וביקש אישור לשוב על עקבותיו". עוד הוסיף המנכ"ל כי בין הנוסעים היו אזרחים מקניה, אתיופיה, בריטניה, צרפת, ארה"ב וקנדה.

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם שגריר ישראל וקונסול ישראל באתיופיה שדיווחו לו פרטים על התרסקות המטוס, ואמר: "באתי לכאן למשרד החוץ, כדי לעקוב מקרוב אחר הדיווחים מאתיופיה. לצערי, דיווח לנו השגריר שלנו באתיופיה ששני ישראלים נספו בהתרסקות המטוס. ליבנו עם המשפחות. אני מבקש לשלוח תנחומים לממשלה ולעם באתיופיה ולמשפחות קורבנות המטוס שנפלו". את הדברים אמר בפתח ישיבת הממשלה. 
 

  זירת התאונה שבה התרסק המטוס האתיופי
 

זירת התאונה שבה התרסק המטוס האתיופי ( רויטרס)

 


טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מהבירה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. שש דקות לאחר ההמראה, בשעה 08:44, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".

בהודעה שפרסמה חברת התעופה נכתב: "אתיופיאן איירליינס מצטערת לאשר שטיסה 302 ET הייתה מעורבת בתאונה היום באזור בישופטו. הטיסה המריאה בשעה 08:38 מאדיס אבבה משדה התעופה הבינלאומי בולה, והקשר עמה אבד בשעה 08:44. בשעה זו צוותי החילוץ מתכוננים, ואין לנו שום מידע לגבי ניצולים ולגבי הנסיבות. צוות החברה יישלח לזירת התאונה ויעשה כל באפשרותו לעזור לצוותי החירום".