קרוב אחד ההרוגים הישראלים בהתרסקות המטוס: "היה איש מיוחד"

אחיינו של אחד מהישראלים שנהרגו באתיופיה סיפר: "המשפחה מפורקת"; סגנית שר החוץ: "משתתפת בצער המשפחות". משלחת זק"א תצא הלילה לסייע באיתור הגופות

  • פורסם ב:
  • 10/03/2019 17:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/03/2019 20:28
  • |
  • כתבים:
  • יוסי אלי

אחיינו של אחד ההרוגים הישראלים בהתרסקות המטוס האתיופי הבוקר (ראשון) אמר לחדשות 13 לאחר האסון כי "הוא היה איש מיוחד. זה נושא נוראי, המשפחה מפורקת". ההרוג, בן 55 מזכרון יעקב, הוא אב לשלושה ילדים. פרטיהם המלאים של שני ההרוגים אסורים לפרסום לעת עתה. משלחת זק"א תצא הלילה לאתיופיה לסייע באיתור גופות הישראלים.
 
שני צוותים של היחידה הבינלאומית של זק"א, צוות מישראל וצוות מדרום אפריקה יצאו הלילה בחצות בטיסה ישירה לאתיופיה. מטה זק"א עומד בקשר רציף עם משרד החוץ, הקונסוליה הישראלית באדיס אבבה, ושליח חב"ד באתיופיה הרב אליהו חביב. יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר: "חברי המשלחת של זק"א יצאו הלילה במטרה לעשות כל מאמץ לאתר את הישראלים ההרוגים ולהביאם לקבר ישראל. לצערי בניסיון הרב שצברנו באירועי אסון בעולם רכשנו מקצועיות רבה באירועים מסוג אלה".

מוקדם יותר אמרה סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי כי היא "משתתפת בצער המשפחות שיקיריהן נספו באסון התרסקות המטוס באתיופיה". חוטובלי הוסיפה כי ישראל תשלח צוות שיסייע בזיהוי הנספים בתאונת המטוס. 
 

חברת התעופה "אתיופיאן אירליינס" אישרה מוקדם יותר כי בין 157 הנוסעים, היו שני ישראלים על המטוס שהתרסק מעט לאחר ההמראה מאדיס אבבה. כל הנוסעים נספו. מהחברה נמסרה רשימה חלקית של מוצאם של הנוסעים שנספו: 32 מקניה, 18 מקנדה, תשעה מאתיופיה, שמונה מסין, שמונה מאיטליה, שמונה מארה"ב, שבעה מבריטניה, שבעה מצרפת, שישה ממצרים, חמישה מהולנד, ארבעה בעלי דרכון של האו"ם, ארבעה מהודו, שלושה מרוסיה, שניים ממרוקו, שניים מישראל, אחד מבלגיה, אחד מאוגנדה, אחד מתימן, אחד מסודן, אחד מטוגו, אחד ממוזמביק ואחד מנורבגיה.

 
 
 
זירת התאונה באתיופיה
 

זירת התרסקות המטוס באתיופיה (רויטרס)

 

כאמור, 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות נספו בהתרסקות מטוס בואינג 737-800 של חברת "אתיופיאן איירליינס", בתאונה שאירעה מוקדם יותר באתיופיה. המטוס, ששייך לחברה שמפעילה שתי טיסות יומיות בין ישראל לאדיס אבבה, היה בשבוע שעבר בישראל.

מנכ"ל אתיופיאן אירליינס, מסר לאחר התקרית: "למטוס שהתרסק לא היו בעיות טכניות שידענו עליהן. לטייס היה רקורד טיסה מצויין, הוא דיווח על בעיות במהלך הטיסה וביקש אישור לשוב על עקבותיו". עוד הוסיף המנכ"ל כי בין הנוסעים היו אזרחים מקניה, אתיופיה, בריטניה, צרפת, ארה"ב וקנדה.

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם שגריר ישראל וקונסול ישראל באתיופיה שדיווחו לו פרטים על התרסקות המטוס, ואמר: "באתי לכאן למשרד החוץ, כדי לעקוב מקרוב אחר הדיווחים מאתיופיה. לצערי, דיווח לנו השגריר שלנו באתיופיה ששני ישראלים נספו בהתרסקות המטוס. ליבנו עם המשפחות. אני מבקש לשלוח תנחומים לממשלה ולעם באתיופיה ולמשפחות קורבנות המטוס שנפלו". את הדברים אמר בפתח ישיבת הממשלה. 

 אתיופיאן איירליינס
 

אתיופיאן איירליינס (רויטרס)

 

טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מהבירה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. שש דקות לאחר ההמראה, בשעה 08:44, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".

בהודעה שפרסמה חברת התעופה נכתב: "אתיופיאן איירליינס מצטערת לאשר שטיסה 302 ET הייתה מעורבת בתאונה היום באזור בישופטו. הטיסה המריאה בשעה 08:38 מאדיס אבבה משדה התעופה הבינלאומי בולה, והקשר עמה אבד בשעה 08:44. בשעה זו צוותי החילוץ מתכוננים, ואין לנו שום מידע לגבי ניצולים ולגבי הנסיבות. צוות החברה יישלח לזירת התאונה ויעשה כל באפשרותו לעזור לצוותי החירום".