המו"מ בין ועד עובדי הרכבת להנהלה נכשל: שני קווים הושבתו

החלו העיצומים של נהגי הרכבת בקווים ראשונים-לוד וכרמיאל-חוף הכרמל. דוברות הרכבת: "הוועד החליט לפגוע בנוסעים". הליכוד: "ניסנקורן פוגע באלפי אזרחים בלי שום סיבה"

  • פורסם ב:
  • 10/03/2019 14:46
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/03/2019 22:30
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

ועד העובדים של רכבת ישראל הודיע היום (ראשון) על השבתת הרכבות בקווים ראשונים-לוד וכרמיאל-חוף הכרמל. זאת, לאחר שלא צלחו המגעים בין נציגי הוועד, הנהלת הרכבת וההסתדרות, שנפגשו מוקדם יותר במטרה למנוע את העיצומים. מחר העיצומים צפויים להימשך. במפלגת הליכוד תקפו את יו"ר ההסתדרות וחבר מפלגת כחול לבן, אבי ניסנקורן, ברקע השבתות הרכבות: "ניסנקורן, שר האוצר של לפיד וגנץ, משבית היום קווי רכבת ופוגע באלפי אזרחים בלי שום סיבה".


יו"ר אגף הסברה, דוברות ופרסום בהסתדרות, יניב לוי: "השיחות בין ההסתדרות, ועד העובדים והנהלת רכבת ישראל נקלעו למבוי סתום. כל הצעות הפשרה שהועלו על ידי ההסתדרות והוועד נדחו על ידי הנהלת חברת הרכבת. נציגות העובדים מצרה על התנהגות הנהלת החברה שבחרה לא לכבד אף הצעה ואף להחריף את המשבר, וקוראת לה להתעשת. הוועד ינהג באחריות בגיבוי ההסתדרות, ומעבר לשני הקווים המושבתים לא תהיה פגיעה נוספת בנוסעים".
 

בועז הירש, סמנכ"ל נוסעים ברכבת ישראל, מסר: "לצערנו, ועד העובדים החליט לדחות את הצעת הפשרה של הנהלת הרכבת וההסתדרות וסרב להגיע להסכמות בנוגע לסידור הנהגים החדש. כתוצאה מכך, עוד בזמן הדיון הושבתו בצורה פראית שני קווי נוסעים. נכון לרגע זה אין שירות כלל לתחנות כרמיאל, אחיהוד וראשונים. הנהלת הרכבת קוראת לוועד לנהוג באחריות, לחזור לעבודה לאלתר ולשרת את ציבור הנוסעים כמתחייב"

הנהלת הרכבת התנצלה בפני הנוסעים וטענה כי "ועד העובדים פורץ בשביתה פראית וחסרת אחריות תוך פגיעה בנוסעים ללא כל צורך. אנו מצרים על כך שועד עובדי הרכבת פוגע בנוסעים ובשרות באופן חמור ואף קורא לנוסעים שלא ליסוע ברכבות מנימוקי בטיחות לכאורה. אנו קובעים כי הרכבת היא בטוחה והועד מנהל מאבק על כסף וניסיון לשליטה בניהול הרכבת".

 רכבת ישראל
 

רכבת ישראל ( החדשות 13)

 

"מאז כניסתה לתפקידה אנו מוצפים בעשרות תביעות וסכסוכי עבודה באופן חסר תקדים תוך שראשת הועד משביתה את מערך המטענים וגורמת להפסד של 1.3 מיליון שקלים ליום וכן משביתה את מערך ההדרכה באופן שעלול לסכן את עתיד הרכבת ואת הבטיחות. אנו פונים להנהלת ההסתדרות לאכוף את סמכותה ולהורות על הפסקת השביתה באופן מיידי.  אנו קוראים לכל הצדדים לגלות בגרות ואחריות".

הסכסוך בין הצדדים נובע מסידור העבודה החדש שמוסיף לנהגים שעות נהיגה נוספות. הנהגים טוענים כי הסידור, שמוסיף להם שעות עבודה רבות, מסוכן, ומנגד בהנהלה אומרים כי מדובר רק בחצי שעת נהיגה נוספת ביום. לטענת הוועד, הנהלת החברה "מנסה בכוחנות להוציא סידור עבודה מסוכן בטיחותית המסכן את הנהגים ואת ציבור הנוסעים". לדברי הוועד, ההחלטה להשבית את הקווים רק משעות הצהריים, באה מתוך התחשבות בחיילים שעושים את דרכם לבסיסם בשעות הבוקר.

עוד נמסר מטעם הוועד כי "אנו מבקשים להתריע כי ככל שסידור העבודה שהנהלת הרכבת מבקשת להוציא אל הפועל אכן יצא מחר כמתוכנן, ומתוך דאגה לשלומם ולבטיחותם של הנוסעים, אנו ממליצים לציבור שלא לנסוע כלל בכל קוי הרכבת בכל רחבי הארץ".

בהודעה שנשלחה בשבוע שעבר מטעם ועד העובדים, נכתב כי הנהלת הרכבת תוציא סידור עבודה חדש לנהגים, שלפיו ההנהלה תוכל להקצות לכל היותר 12 נהגים לטובת הדרכה, בניגוד לעשרות שביקשה קודם לכן. עוד הוסיפו כי "לאור העובדה שהסידור החדש יאפשר עבודה תוך שמירה על בטיחות הנוסעים והנהגים, נהגי הקטר יעבדו לפיו בהתאם להחלטת בית הדין".

 עומסים בעקבות שיבושים בתנועת הרכבות
 

עומסים בעקבות שיבושים בתנועת הרכבות - ארכיון (חדשות עשר )

 

במכתב שנשלח לעובדי החברה לפני כשבועיים, לאחר דיון שהתנהל בעניין בבית הדין, הודיע הוועד לעובדי החברה כי "ההנהלה מסתירה מהציבור את העובדה שהיא מצד אחד מטילה עומס נוסף על קבוצה מסוימת של נהגים, ומאידך גורמת לכך שעשרות נהגים יהיו מובטלים".

לדבריהם, "משמרת העבודה של נהג מכילה מרכיבים רבים של בדיקת המערכים, היבטים של ביטחון ובטיחות, החלפה של רכבות, סקירות,  בדיקות בלמים ומערכות הפעלה ועוד. בפועל גם נהג שנוהג ביום 'רק' חמש שעות מוצא את עצמו לא פעם עובד שמונה שעות ויותר, מבלי שאפילו ניתנת לו הזכות להפסקת אוכל". עוד הודגש בהודעת הוועד כי "הסידור החדש מסוכן. הנהגים לא יכולים לנהוג אותו".

עוד ביקש הוועד להבהיר כי הדיון שהתקיים בבית הדין לא עסק בשורת העיצומים שעליהם הכריזו, ולא דן בטענות על פיטורי העובדים הצפויים ועל הפגיעה בכלל עובדי הרכבת במסגרת מהלך הצמצומים שמתכננת הנהלת החברה. לדבריהם, בניגוד להודעת ההנהלה, הצעדים אינם פוגעים ברכבות הנוסעים. ועד העובדים הצהיר, כאמור, כי במידה שלא יהיו הסכמות עד ליום שני באשר לסידורי העבודה של הנהגים, הם יפעילו את סכסוך העבודה הקיים בחטיבת נוסעים.