חברת התעופה האתיופית: שני ישראלים נהרגו בהתרסקות המטוס

"אתיופיאן איירליינס" אישרה כי על המטוס שהתרסק לאחר ההמראה מאדיס אבבה היו אזרחי ישראל שזהותם עדיין לא ידועה. רה"מ: "דווח לנו ששני ישראלים נספו, ליבנו עם המשפחות"

חברת התעופה "אתיופיאן אירליינס" אישרה היום (ראשון) כי בין 149 הנוסעים, היו שני ישראלים על המטוס שהתרסק מעט לאחר ההמראה מאדיס אבבה. כל הנוסעים נספו.

מהחברה נמסרה רשימה חלקית של מוצאם של הנוסעים שנספו: 32 מקניה, 18 מקנדה, תשעה מאתיופיה, שמונה מסין, שמונה מאיטליה, שמונה מארה"ב, שבעה מבריטניה, שבעה מצרפת, שישה ממצרים, חמישה מהולנד, ארבעה בעלי דרכון של האו"ם, ארבעה מהודו, שלושה מרוסיה, שניים ממרוקו, שניים מישראל, אחד מבלגיה, אחד מאוגנדה, אחד מתימן, אחד מסודן, אחד מטוגו, אחד ממוזמביק ואחד מנורבגיה.

 זירת התאונה שבה התרסק המטוס האתיופי
 

זירת התאונה שבה התרסק המטוס האתיופי (ethiopian airlines)

 

כאמור, 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות נספו בהתרסקות מטוס בואינג 737-800 של חברת "אתיופיאן איירליינס", בתאונה שאירעה מוקדם יותר באתיופיה. המטוס, ששייך לחברה שמפעילה שתי טיסות יומיות בין ישראל לאדיס אבבה, היה בשבוע שעבר בישראל.

מנכ"ל אתיופיאן אירליינס, מסר לאחר התקרית: "למטוס שהתרסק לא היו בעיות טכניות שידענו עליהן. לטייס היה רקורד טיסה מצויין, הוא דיווח על בעיות במהלך הטיסה וביקש אישור לשוב על עקבותיו". עוד הוסיף המנכ"ל כי בין הנוסעים היו אזרחים מקניה, אתיופיה, בריטניה, צרפת, ארה"ב וקנדה.

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם שגריר ישראל וקונסול ישראל באתיופיה שדיווחו לו פרטים על התרסקות המטוס, ואמר: "באתי לכאן למשרד החוץ, כדי לעקוב מקרוב אחר הדיווחים מאתיופיה. לצערי, דיווח לנו השגריר שלנו באתיופיה ששני ישראלים נספו בהתרסקות המטוס. ליבנו עם המשפחות. אני מבקש לשלוח תנחומים לממשלה ולעם באתיופיה ולמשפחות קורבנות המטוס שנפלו". את הדברים אמר בפתח ישיבת הממשלה. 

(בווידאו: רה"מ נתניהו מדבר על האסון ושולח תנחומים להרוגים)

כאמור, טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מהבירה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. שש דקות לאחר ההמראה, בשעה 08:44, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".

 תושבים מאזינים לעדכונים בנוגע למטוס האתיופי שהתרסק
 

תושבים מאזינים לעדכונים בנוגע למטוס האתיופי שהתרסק (רויטרס )

 

בהודעה שפרסמה חברת התעופה נכתב: "אתיופיאן איירליינס מצטערת לאשר שטיסה 302 ET הייתה מעורבת בתאונה היום באזור בישופטו. הטיסה המריאה בשעה 08:38 מאדיס אבבה משדה התעופה הבינלאומי בולה, והקשר עמה אבד בשעה 08:44. בשעה זו צוותי החילוץ מתכוננים, ואין לנו שום מידע לגבי ניצולים ולגבי הנסיבות. צוות החברה יישלח לזירת התאונה ויעשה כל באפשרותו לעזור לצוותי החירום".  

 חלק מן הריסות המטוס האתיופי
 

חלק מן הריסות המטוס האתיופי (רויטרס )

 

מחברת בואינג נמסר בתגובה לתאונה הקשה: "עצובים ללמוד על מותם של הנוסעים והצוות בטיסה. אנו מנחמים מעומק הלב את המשפחות ויקיריהם של הנספים ומוכנים לסייע לאתיופיאן אירליינס. צוות טכני של בואינג ערוך לספק סיוע טכני בהנחיית גוף הביטחות התעופתי האמריקני".

 לוח הטיסות עליו מופיע המטוס שהתרסק
 

לוח הטיסות עליו מופיע המטוס שהתרסק (רויטרס)

 

ראש הממשלה האתיופי, אבייה אחמד עלי, הביע תנחומים למשפחות ההרוגים. בחשבון הטוויטר שלו כתב אחמד עלי כי "משרד ראש הממשלה, בשם כל הממשלה ואזרחי אתיופיה, מבקשים להביע את תנחומינו למשפחות שאיבדו את יקיריהם שהיו על מטוס אתיופיאן איירליינס בואינג 737 בטיסה שגרתית לניירובי, קניה, הבוקר".