כל 157 נוסעי המטוס באתיופיה נהרגו; חשש שישראלים היו על הטיסה

הנוסעים, אזרחים מ-33 מדינות, נספו בתאונת המטוס, שהתרסק מעט לאחר ההמראה. נבדק החשש כי על הטיסה היו ישראלים. מנכ"ל החברה: "הטייס דיווח על בעיות במהלך הטיסה"

149 נוסעים ושמונה אנשי צוות נספו בהתרסקות מטוס בואינג 737-800 של חברת "אתיופיאן איירליינס", בתאונה שאירעה מוקדם יותר היום (ראשון) באתיופיה. אזרחים מ-33 מדינות היו על הטיסה, ביניהם שמונה סינים. נבדק החשש כי ישראלים היו על הטיסה. כמו כן, המטוס, ששייך לחברה שמפעילה שתי טיסות יומיות בין ישראל לאדיס אבבה, היה בשבוע שעבר בישראל.

מנכ"ל אתיופיאן אירליינס, מסר לאחר התקרית: "למטוס שהתרסק לא היו בעיות טכניות שידענו עליהן. לטייס היה רקורד טיסה מצויין, הוא דיווח על בעיות במהלך הטיסה וביקש אישור לשוב על עקבותיו". עוד הוסיף המנכ"ל כי בין הנוסעים היו אזרחים מקניה, אתיופיה, בריטניה, צרפת, ארה"ב וקנדה.

 תושבים מאזינים לעדכונים בנוגע למטוס האתיופי שהתרסק
 

תושבים מאזינים לעדכונים בנוגע למטוס האתיופי שהתרסק (רויטרס )

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את צערו על התאונה והתייחס לחשש לחיי ישראלים: "אני מבקש לשלוח תנחומים לממשלה ולעם באתיופיה ולמשפחות קורבנות המטוס שנפלו. אנחנו בודקים באמצעות משרד החוץ אם היו ישראלים על הטיסה. אם יש משהו שאפשר לעשות אנחנו ערוכים לעשות זאת". את הדברים אמר בפתח ישיבת הממשלה. 

כאמור, טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מהבירה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. שש דקות לאחר ההמראה, בשעה 08:44, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".

 לוח הטיסות עליו מופיע המטוס שהתרסק
 

לוח הטיסות עליו מופיע המטוס שהתרסק (רויטרס )

 

בהודעה שפרסמה חברת התעופה נכתב: "אתיופיאן איירליינס מצטערת לאשר שטיסה 302 ET הייתה מעורבת בתאונה היום באזור בישופטו. הטיסה המריאה בשעה 08:38 מאדיס אבבה משדה התעופה הבינלאומי בולה, והקשר עמה אבד בשעה 08:44. בשעה זו צוותי החילוץ מתכוננים, ואין לנו שום מידע לגבי ניצולים ולגבי הנסיבות. צוות החברה יישלח לזירת התאונה ויעשה כל באפשרותו לעזור לצוותי החירום".  

מחברת בואינג נמסר בתגובה לתאונה הקשה: "עצובים ללמוד על מותם של הנוסעים והצוות בטיסה. אנו מנחמים מעומק הלב את המשפחות ויקיריהם של הנספים ומוכנים לסייע לאתיופיאן אירליינס. צוות טכני של בואינג ערוך לספק סיוע טכני בהנחיית גוף הביטחות התעופתי האמריקני".

 אתיופיאן איירליינס
 

אתיופיאן איירליינס ( רויטרס)

 

ראש הממשלה האתיופי, אבייה אחמד עלי, הביע תנחומים למשפחות ההרוגים. בחשבון הטוויטר שלו כתב אחמד עלי כי "משרד ראש הממשלה, בשם כל הממשלה ואזרחי אתיופיה, מבקשים להביע את תנחומינו למשפחות שאיבדו את יקיריהם שהיו על מטוס אתיופיאן איירליינס בואינג 737 בטיסה שגרתית לניירובי, קניה, הבוקר".