בית הדין הצבאי, הנאשמים שהיכו שני פלסטינים אותם החזיקו כעצורים, חדשות 13

חצי שנה מאסר לשלושה לוחמים מנצח יהודה; 2 חודשי מאסר לרביעי

החיילי הורשעו בהתעללות בפלסטינים, וגזר הדין כולל גם רישום פלילי שצפוי להימחק בתוך שנתיים והורדת דרגה. חייל רביעי ירצה חודשיים מאסר - בכפוף לאישור בית הדין

  • פורסם ב:
  • 10/03/2019 11:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/03/2019 20:35
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בית הדין הצבאי קבע היום (ראשון) עונשי מאסר של חצי שנה ורישום פלילי שצפוי להימחק בתוך שנתיים לשלושה הלוחמים מגדוד "נצח יהודה", שהורשעו בהתעללות בעצורים פלסטינים, זאת במסגרת עסקת טיעון. בנוסף, גזר הדין כולל הורדה לדרגת טוראי. חייל רביעי מתוך חמשת הנאשמים הגיע הערב לעסקת טיעון לפיה ירצה חודשיים מאסר. העסקה תוצג מחר לאישור בית הדין הצבאי ביפו. טרם הושגו הבנות לגבי הלוחם החמישי, שכן ישנם הבדלים מסוימים במידת מעורבותם בפרשה, ולכן המגעים נערכים באופן נפרד ובהתאם לעמדת הסנגורים. 
 

כזכור, ביום חמישי הרשיע בית הדין הצבאי במסגרת עסקת טיעון שלושה מתוך חמשת לוחמי גדוד "נצח יהודה" המעורבים בפרשה, בהתעללות בעצורים הפלסטינים. לדברי אחד החיילים שמסרו את גרסתם בפרשה, כאשר עברו עם העצורים הפלסטינים ליד המאחז גבעת אסף, שסמוך אליו נפלו שני חיילי הגדוד, "הכול צף ועלה". 

אחד מהלוחמים ביקש מבית הדין לאשר את עסקת הטיעון וסיפר כי הכיר את אחד הנופלים בפיגוע. "פתאום עיכלתי שהוא איננו והחיים ממשיכים", אמר. "הלווייה, מות קרוב שאני חווה, מוות ראשון שאני עומד בהספדים ומכניס את הגופה של חברי לקבר. אחר כך לא לצאת הביתה, אלא להמשיך בפעילות. לזירת הפיגוע הגעתי כמה דקות אחרי שהם נרצחו. במשך כל החודש מאז היינו בפעילות אינטנסיבית לתפוס את המחבלים. את הרוצח שרצח אותם, בלי היסוס מורידים אותו לרכב, כי זאת המשימה שלנו. ראיתי את המראות, והכול צף ועלה. מדובר באירוע נקודתי שלא מאפיין אותי. אני מתחרט על מה שעשיתי".

 
 
 
החיילים מנצח יהודה בבית המשפט הצבאי ביפו, ארכיון
 

החיילים מנצח יהודה בבית המשפט הצבאי ביפו, ארכיון (חדשות 13)

 

אחד החיילים האחרים, מפקד הכיתה מגדוד נצח יהודה, אמר בבית הדין הצבאי: "מדובר במעמד שלא חשבתי שאגיע אליו בחיים. אני מצטער על מה שקרה, שפגעתי בגדוד שלי עקב המעשה. גדלתי בבית דתי לאומי שמחנך לתרומה. אני אדם רגיש והאירוע הזה לא מאפיין אותי. מה שהוביל לאירוע הזה זה החודש המטורף שעברנו, רצים מפיגוע לפיגוע, לא היינו מורידים מדים, בכוננות תמיד, שני חברים שנהרגו ואחד שנפצע, חבר קרוב שלמד איתי קודם לכן במכינה. ואז מגיע יום המעצר וראיתי את המחבל מול העיניים - זה מציף מלא תמונות. חשוב לי להתנצל ולהביע חרטה על המעשה".

מפקד גדוד "נצח יהודה" סא״ל ניתאי עוקשי הגיע גם הוא לבית הדין ומסר עדות אופי למען חייליו: "כמפקד אני מגנה ואנחנו ממגרים את התופעות האלה. אבל צריך לזכור שיש להם הרבה זכויות. חשוב לשפוט לא רק לפי מידת הצדק אלא גם לפי מידת הרחמים. להיכנס לכלא זו טלטלה. הלוחמים מבינים את הטעות שלהם והפיקו לקחים".

כזכור, ב-31 בינואר הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד החמישה, בגין התעללות בנסיבות מחמירות וגרימת חבלה חמורה. זאת, לאחר שהכו עצורים פלסטינים במהלך החיפושים אחר סייענים למחבלים שביצעו את הפיגוע בגבעת אסף, שבו נפלו שני חיילי הגדוד. הראייה המרכזית שקושרת את הנאשמים לאירועים היא סרטון שצילם אחד מהם ובו תיעוד האירוע. בתיעוד, שנאסר לפרסום לעת עתה, ניתן לשמוע את קריאות השמחה של החיילים.

על פי כתב האישום, החמישה היכו את הפלסטינים בסטירות, באגרופים ובאמצעות חפצים קהים, בעודם אזוקים, כשעיניהם מכוסות – וגרמו להם כאמור לחבלות קשות. התביעה הצבאית ביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים. נוסף על כך, שניים מהלוחמים מואשמים כי תיאמו את הגרסה שימסרו בנוגע לאירוע ושיבשו הליכי משפט.