אתיופיה: מטוס עם 157 איש על סיפונו התרסק בדרכו לקניה

מטוס בואינג 737, שנכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, התרסק חמש דקות לאחר שהמריא לכיוון ניירובי. משרד החוץ הישראלי: אין כל מידע קונקרטי בנוגע לישראלים על הטיסה

מטוס בואינג 737-800 של חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס", שמפעילה שתי טיסות יומיות בין ישראל לאתיופיה, התרסק (הבוקר) כשעליו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות. ראש הממשלה האתיופי, אבייה אחמד עלי, הביע תנחומים למשפחות ההרוגים. קונסולים ישראלים בשתי הבירות בודקים אם היו ישראלים על הטיסה, וממשרד החוץ הישראלי נמסר כי בשלב זה אין כל מידע קונקרטי וכי הם ממתינים לרשימות הנוסעים.

טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מבירת אתיופיה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. חמש דקות לאחר ההמראה, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".

הנקודה שבה מטוס אתיופיה אירליינס נעלם מהרדאר
 

הנקודה שבה מטוס אתיופיה אירליינס נעלם מהרדאר (חדשות 13)

 

בהודעה שפרסמה חברת התעופה נכתב: "אתיופיאן איירליינס מצטערת לאשר שטיסה 302 ET הייתה מעורבת בתאונה היום באזור בישופטו. הטיסה המריאה בשעה 08:38 מאדיס אבבה משדה התעופה הבינלאומי בולה, והקשר עמה אבד בשעה 08:44. בשעה זו צוותי החילוץ מתכוננים, ואין לנו שום מידע לגבי ניצולים ולגבי הנסיבות. צוות החברה יישלח לזירת התאונה ויעשה כל באפשרותו לעזור לצוותי החירום".  

בחשבון הטוויטר שלו כתב אחמד עלי כי "משרד ראש הממשלה, בשם כל הממשלה ואזרחי אתיופיה, מבקשים להביע את תנחומינו למשפחות שאיבדו את יקיריהם שהיו על מטוס אתיופיאן איירליינס בואינג 737 בטיסה שגרתית לניירובי, קניה, הבוקר".


 

זוהי ההתרסקות השנייה בחמישה חודשים של דגם MAX 737-800, שהושק לראשונה בינואר 2016. באוקטובר אשתקד, התרסק מטוס של חברת התעופה האינדונזית "ליון אייר" וכל 189 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על הסיפון נספו. הטיסה הייתה פנימית, מהבירה ג'קארטה לאי סומטרה, והתרסקה בים.

הקשר עם המטוס אבד כ-13 דקות מרגע ההמראה. מנכ"ל החברה, אדוארד סיראיט מסר כי "אנחנו מנסים לאסוף כרגע את כל המידע והנתונים האפשריים". נוסף על כך, הוסיף כי "בטיסה הקודמת של המטוס התגלו בעיות טכניות, אך הן טופלו בהתאם לנהלים". חברת "בואינג", יצרנית המטוס שהתרסק, צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי היא "מודעת לדיווחים ועוקבת מקרוב אחר המצב". גורם בחברת האנרגיה הממשלתית אמר שהריסות המטוס, כולל מושבי הנוסעים, נמצאו ליד מתקן זיקוק ימי באי ג'אווה. גורם בסוכנות החיפוש וההצלה הוסיף כי ההריסות נמצאו בסמוך למקום שבו איבד המטוס את הקשר.