כחלון למקורביו: "בממשלה הבאה אפסיק להגן על מערכת המשפט"

שר האוצר אמר בשיחות סגורות כי אם יעבור את אחוז החסימה יפסיק להטיל וטו על שינויים בבג"ץ. זאת בעקבות סקרי עומק שהראו כי הוא סופג מכה אלקטורלית מנקיטת מדיניות זו

בחירות 2019: שר האוצר משה כחלון אמר למקורביו כי אם הוא יעבור את אחוז החסימה וייכנס לקואליציה הבאה הוא יפסיק להטיל וטו נגד השינויים במערכת המשפט. כחלון, שנתפס בקדנציה האחרונה כמי שעמד מול הרפורמות של הבית היהודי, ביצע סקרי עומק, שמהם עלה כי הוא נפגע מעמדה זו מבחינה אלקטורלית. כחלון אמנם זכה לשבחים מצד בכירים במערכת המשפט על עמידתו האיתנה בנושא, אך קיבל כתף קרה ממצביעי הימין. בשיחות סגורות אמר כחלון כי הוא יפסיק להיות "המתאבד השיעי" נגד הרפורמות הללו.

בתוך כך, אמש (שבת) פורסם מה צפוי להיות קו ההגנה המרכזי של מפלגת "עוצמה יהודית" בעתירה שהוגשה לבג"ץ נגד התמודדותה בבחירות הקרובות. כזכור, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, המליץ לפסול את מועמדותו של יו"ר המפלגה, מיכאל בן ארי, המוצב במקום החמישי ברשימת איחוד מפלגות הימין. עם זאת, ועדת הבחירות המרכזית, בראשות השופט חנן מלצר, החליטה שלא לפסול את מועמדותו של חבר הכנסת לשעבר.

 
 
 
 נתניהו וכחלון
 

נתניהו וכחלון (רויטרס)

 

הטיעון המרכזי שצפויים חברי המפלגה להציג בדיון הוא מסמך רשמי של משרד החוץ האמריקני, שבו נכתב לטענתם כי הם אינם נמנים עם הארגון שהוכר כארגון טרור בארצות הברית, אלא כי הם חלק מזרם אחר של תלמידי הרב כהנא. במסמך שנכתב בעשור הקודם נכתב כי "ישיבת הרעיון היהודי", שבה לימד בן ארי איננה ארגון טרור. לדברי בן ארי ובן גביר, קו ההגנה המרכזי יתבסס על כך שאינם ממשיכי דרכו של הרב כהנא בנושא הגזענות, אלא אך ורק בנושא החברתי.

מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר בדיון ועדת הבחירות
 

מיכאל בן ארי ואיתמר גביר בדיון ועדת הבחירות (החדשות 13)

 

באמצע השבוע אישרה ועדת הבחירות המרכזית את מועמדותם לכנסת ה-21, של בן ארי ובן גביר, זאת בהתאם לסיכום בין עוצמה יהודית לבין הבית היהודי והאיחוד הלאומי. ראשית, התקיימה הצבעה ראשונה על פסילת כל איחוד מפלגות הימין, שנפלה. לאחר מכן קיימה הוועדה הצבעה על פסילת שני נציגי עוצמה לישראל, ואז על פסילתם בנפרד.

ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה הודיעה כי תעתור לבית המשפט העליון כדי למנוע מבן גביר ובן ארי להתמודד בבחירות לכנסת."נדאג להרחיק את הגזענים האלימים והמסיתים הללו - ממשיכי כהנא שם תנועת הליכוד השוותה בינו לבין חוקי הנאצים - מבית הנבחרים של המדינה היחידה של העם היהודי", מסרה שפיר. גם יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הודיעה כי תעתור לבג"ץ נגד ההחלטה.