אלג'יריה: כ-200 נעצרו בהפגנה הגדולה ביותר נגד הנשיא המכהן

כוחות הביטחון נפרסו ברחבי הבירה וכל התחבורה הציבורית הושבתה, בעקבות מחאה שלא נראתה כמותה זה 28 שנים. זאת, נגד התמודדותו של בוטפליקה לכהונה חמישית

אלג'יריה: עשרות אלפי בני אדם הפגינו אתמול (שישי) ברחבי עיר הבירה אלג'יר, במחאה הגדולה ביותר ב-28 שנים האחרונות, נגד התמודדותו של הנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה לכהונה חמישית רצופה. זאת, למרות שהוא מאושפז בבית חולים בשוויץ, משותק עקב שבץ מוחי ואף לקה במספר מחלות נוספות.

המשטרה נפרסה בכל מוקדי המחאה, מסוקים הקיפו את שמי הבירה וכל שירותי התחבורה הציבורית בעיר הושבתו לקראתה. במהלך ההפגנה, התפתחו עימותים בין אזרחים לכוחות הביטחון, שהתיזו על המפגינים גז מדמיע כדי למנוע מהם להתקרב לכביש המוביל לארמון הנשיאות. כמו כן, דווח כי אלמונים פרצו לבית ספר יסודי ולמוזיאון הלאומי הסמוך, גנבו מספר פריטים עתיקים ושרפו חלקים מהבניין. כ-200 בני אדם נעצרו ו-112 שוטרים נפצעו.

 הפגנות באלג'יריה נגד הנשיא בוטפליקה
 

הפגנות באלג'יריה נגד הנשיא בוטפליקה ( רויטרס)

 

אזרחים יצאו להפגין גם בעיר השנייה בגודלה במדינה, אוראן, ובעיר טיזי אוזו. על השלטים שהחזיקו המפגינים היה רשום "אלג'יריה היא רפובליקה, לא ממלכה" ו"לא יהיו בחירות עד שהכנופיה לא תיפול". התקשורת המקומית במדינה דיווחה כי המפגינים, שקראו עד עכשיו ל"שינוי פוליטי", קראו כעת "לשינוי משטר".

 
 
 הפגנות באלג'יריה נגד הנשיא בוטפליקה
 

הפגנות באלג'יריה נגד הנשיא בוטפליקה ( רויטרס)

 

המחאה מראה את אותותיה גם בקרב הממשלה המקומית, כאשר מספר חברי פרלמנט ממפלגת FLN השולטת במדינה הביעו את תמיכתם במפגינים, ויש אף שהודיעו על התפטרותם. במקביל, הקולות מהאופוזיציה מתחזקים, וחבריה נפגשו כדי לדון על המצב.

 הפגנות באלג'יריה נגד הנשיא בוטפליקה
 

הפגנות באלג'יריה נגד הנשיא בוטפליקה ( רויטרס)

 

במכתב שפרסם הנשיא על ידי סוכנות ידיעות מקומית, הוא אמר שההפגנות יכולות להביא את המדינה ל"כאוס", וטען שיש להיות "ערניים" לגבי כוחות "מקומיים וזרים" שעלולים להתערב בהפגנות. עם זאת, הוא שיבח את המפגינים על כך שהם "מביעים את דעתם בשלווה".

כאמור, בשבועיים האחרונים נערכות הפגנות בהיקף שהפתיע רבים במדינה. ההפגנות הן נגד הנשיא בן ה-82, שהודיע לפני כשבוע באופן רשמי שהוא רץ לכהונה חמישית אחרי 20 שנה בתפקיד, ויתמודד בבחירות שייערכו ב-18 באפריל. זאת למרות שלפני כשש שנים הוא לקה בשבת ומאז הוא ממעט להופיע בפומבי. בשבע שנים האחרונות הוא לא נשא אף נאום בפני הציבור, והוא נראה רק פעמים בודדות.

 עבד אל-עזיז בוטפליקה, נשיא אלג'יריה
 

עבד אל-עזיז בוטפליקה, נשיא אלג'יריה (רויטרס )

 

לפי הדיווחים, לנשיא יש יועצים ואנשי צבא שמנהלים עבורו את המדינה, ובהם סגן שר ההגנה באלג'יריה קאיד סלאח.

הצעירים במדינה מתוסכלים מחוסר ההזדמנויות הכלכליות וממה שהם מכנים שחיתות האליטה שלטת במדינה מאז שקיבלה עצמאות מצרפת. על פי הדיווחים, לנשיא יש יועצים ואנשי צבא שמנהלים עבורו את המדינה. הצעירים דורשים כעת לפנות את השלטון לאנשים צעירים.

הערוץ הלבנוני "אל-מיאדין" דיווח מפי מקור רפואי כי מצבו הבריאותי של נשיא אלג'יריה שטופל בז'נבה מוגדר כחמור מאוד והוא על סף אובדן הכרה. הכתב המקומי מטעם הערוץ דיווח כי בוטפליקה הובהל לטיפול נמרץ, וכי הרופאים שטיפלו בו לא העניקו לו אישור לתפקד כנשיא בשל מצבו הבריאותי הקשה.

 הפגנות באלג'יריה נגד הנשיא בוטפליקה
 

הפגנות באלג'יריה נגד הנשיא בוטפליקה ( רויטרס)