טראמפ: "המפלגה הדמוקרטית - אנטי ישראלית ואנטי יהודית"

נשיא ארה"ב תקף את יריביו הפוליטיים לאחר ההצבעה על גינוי האנטישמיות בבית הנבחרים, שהימין האמריקני טען כי נוסחה באופן מרוכן: "ההצבעה אתמול הייתה מבישה"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, תקף היום (שישי) את המפלגה הדמוקרטית לאחר ההצבעה על גינוי האנטישמיות בבית הנבחרים: "ההצבעה אתמול הייתה מבישה, הדמוקרטים הפכו למפלגה אנטי-ישראלית ואנטי-יהודית". את הדברים אמר לעיתונאים מחוץ לבית הלבן לפני שעשה דרכו לאלבמה.

כאמור, בית הנבחרים האמריקני אישר הלילה הצעת החלטה המגנה "אנטישמיות, איסלמופוביה והתבטאויות נוספות של שנאה", זאת בעקבות הסערה שעוררו דבריה של חברת הקונגרס הדמוקרטית אילהאן עומאר. ההצעה עברה ברוב מוחץ של 407 תומכים מול 23 מתנגדים.

בווידאו: טראמפ קורא למפלגה הדמוקרטית "אנטי ישראלית ואנטי יהודית"

במהלך השבועות האחרונים תקפה עומאר בחריפות את התמיכה האמריקנית בישראל. התבטאותה האחרונה בסוף השבוע שעבר לפיה "תמיכה בישראל היא כמו נאמנות לישות זרה", כמו גם טענות לפיהן חברי קונגרס פרו ישראלים ממומנים על ידי שדולת אייפא"ק, עוררו לא מעט גינויים גם מטעם חברי מפלגתה, שטענו כי מדובר בטענות שחלקן אנטישמיות.

את הצעת הגינוי יזמו מנהיגי המפלגה הדמוקרטית ובראשן מנהיגת הרוב בבית הנבחרים ננסי פלוסי. ההצעה אמורה הייתה לעלות להצבעה כבר ביום רביעי, אולם בשל מחלוקות פנימיות במפלגה נדחתה להלילה – ורוככה, כאשר לגינוי האנטישמיות התווסף כאמור גינוי גם לאיסלמופוביה ושנאה. הנוסח המרוכך גרר ביקורת בעיקר במפלגה הרפובליקנית שטענו כי מטרתו להסית את האש מהתבטאויותיה של עומאר. בשל הביקורת הצביעו נגד ההחלטה 23 חברי המפלגה הרפובליקנית.

ההצעה כללה שבעה עמודים, ונכתב בה בין היתר "כי כל התבטאות, בין אם היא באה מהימין, מרכז או מהשמאל הפוליטי, הכוללת שנאה, אפליה, דיכוי וגזענות, מאיימת על הדמוקרטיה האמריקנית ואין לה מקום". בהצעה פורטו אירועי שנאה אחרונים שאירעו בארה"ב, בהן צעדת הימין הקיצוני בשרלוטסטוויל, הירי בבית הכנסת בפיטסבורג שבו נרצחו 11 מתפללים, ועוד.

 חברת הקונגרס הדמוקרטית אילהן עומאר
 

חברת הקונגרס הדמוקרטית אילהן עומאר ( רויטרס)

 

ביום שלישי האחרון גינה נשיא ארצות הברית את התבטאויותיה של עומאר. "עומאר סופגת מתקפה לאחר ההתבטאות האיומה שלה נגד ישראל – מדובר ביום אפל לישראל", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "קבוצות של יהודים שיגרו עצומה ליו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, בבקשה להסיר את עומאר מוועדת החוץ של הקונגרס".