בבית הלבן מודים: "שפל של שנים ביחסי נתניהו-אובמה"

בירושלים ובוושינגטון ניסו להמעיט בחומרתו של המשבר, אך סגן יו"ר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב הודה רשמית בראיון לחדשות 10: "המצב חמור, דרישת ישראל איננה מעשית". האמריקנים מבקשים מנתניהו שלא לתקוף באיראן בחצי השנה הקרובה

מה שכבר היה ברור לכל, נאמר כעת לראשונה גם בצינורות הרשמיים: סגן יו"ר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, בן רודס, הודה בראיון ששודר הערב (שלישי) בחדשות 10 כי היחסים בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין נשיא ארה"ב ברק אובמה נמצאים במשבר חמור. "זהו השפל הגדול ביותר זה שנים", אמר רודס.

 

 

רודס השווה את הקרע העמוק ביחסים למשבר שאירע ב-2011, בתום פגישה טעונה ביותר בין אובמה לנתניהו. לדבריו, הדרישה הישראלית לפירוק כולל של תשית הגרעין האיראנית "איננה מעשית", גם במסגרת ההסכם הסופי אותו ישאפו הצדדים להשיג.

 

במקביל לדברים הקשים, רודס ניסה גם להרגיע: "חווינו בעבר עליות ומורדות, התמודדנו עם תקופות קשות ואנחנו מאמינים שנוכל ביחד להתגבר עליהן". רודס הדגיש עוד כי "המטרה הסופית שלנו היא זהה - למנוע מאיראן נשק גרעיני".

 

בירושלים הדגישו מאז החתימה על ההסכם כי ישראל תוכל לפעול לבדה במקרה הצורך, ועל כך אמר רודס: "זו בעיה שהיינו מעדיפים לפתור בדרכי שלום, סביב שולחן המשא ומתן. זו העמדה שלנו, ולכן הייתי מציע לישראל שלא תתקוף בחצי השנה הקרובה. אבל שוב, נתניהו צריך להחליט זאת בעצמו".