בשל הונאת מס: 47 חודשי מאסר נגזרו על מנהל קמפיין טראמפ לשעבר

לאחר שהורשע בשמונה סעיפים של עבירות פיננסיות במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות, הטיל ביהמ"ש על מנפורט עונש מאסר ותשלום קנס בסך 50 אלף דולר. "הושפלתי והובכתי"

בית המשפט בווירג'יניה גזר הלילה (שישי) 47 חודשי מאסר על פול מנפורט, לשעבר מנהל הקמפיין של הנשיא דונלד טארמפ. זאת, בעקבות הרשעתו בביצוע הונאות מס ועבירות כלכליות שנחשפו במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות 2016, בראשות התובע המיוחד רוברט מולר. נוסף לעונש המאסר, קבע השופט ט.ס אליס כי מנפורט יחוייב בתשלום מס בסך 50 אלף דולרים.

במהלך המשפט, ביקש מנפורט מהשופט שיגלה כלפיו חמלה, אך לא הביע חרטה על מעשיו. התביעה לא המליצה על גזר דין ספציפי, אך ציטטה במהלך המשפט הנחיות ממשפטים פדרליים הקוראות לעונש מאסר של 24-19 שנים. השופט אליס, עם זאת, קבע כי מדובר בהנחיות "מוגזמות, שעלולות ליצור פער בלתי מוצדק ביחס למקרים אחרים". לפני הקראת גזר הדין, הודה מנפורט לשופט אליס על כך שניהל משפט הוגן, וסיפר על הקשיים שמהם הוא סובל יחד עם בני משפחתו כתוצאה מהתיק בעניינו: "להגיד שהושפלתי והובכתי תהיה לשון המעטה".

 
 
 פול מנפורט, מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, בדרך לבית המשפט
 

פול מנפורט, מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, בדרך לבית המשפט ( רויטרס)

 

לפני כשלושה שבועות קבע בית המשפט הפדרלי בארצות הברית כי מנפורט שיקר לתביעה והפר את הסכם הטיעון שנחתם עמו במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות בשנת 2016. בית המשפט הוסיף כי ישנן ראיות המוכיחות כי מנפורט שיקר בשלושה נושאים שעליהם נחקר.

לפני כשלושה חודשים טען מולר כי מנפורט שיקר במהלך החקירה. "מנפורט ביצע עבירות פדרליות בכך ששיקר ל-FBI ולמשרד התובע המיוחד בשלל נושאים", נכתב. הסדר הטיעון עמו מבוטל", אמר אז מולר. מנגד מפורט דחה אז את הטענות ששיקר לחוקרים.

בחודש ספטמבר הודה מנפורט בחלק מהאישומים נגדו במסגרת עסקת טיעון, בין השאר בקשירת קשר נגד ארה"ב ובשיבוש הליכים. כמו כן, בכתב האישום נטען כי מנפורט תיאם לצרכיו הצהרה פומבית של בכיר ישראלי נגד המנהיגה האוקראינית יוליה טימושנקו, שמשאימה אותה באנטישמיות. מנפורט עשה זאת כאשר פעל כסוכן זר של אוקראינה בארה"ב, מבלי להירשם כסוכן זר. הוא הודיע כי ישתף פעולה עם החוקרים וינהל שיחות עם מולר, יגיש מסמכים ויעיד בהליכים שונים. 

חודש לפני כן, חבר המשובעים הרשיע את מנפורט בשמונה מתוך 18 האישומים העומדים נגדו, בהם חמישה בנוגע להונאת מס. השופט הכריז אז על פסילת משפט בעשרת האישומים הנוספים, ככל הנראה לאחר שחבר המושבעים לא הצליח להגיע להסכמה פה אחד. לאחר כמעט ארבעה ימים של דיונים הרשיעו שניים עשר המושבעים את מנפורט בשני סעיפי אישום של הונאת בנק, חמישה אישומים של הונאת מס ואישום נוסף של אי חשיפת חשבונות בבנקים זרים. מנפורט צפוי לתקופת מאסר של 30-10 שנים בעקבות הרשעתו.