הווקף קורא להרגעה - חמאס להסלמה: מתיחות שיא בהר הבית וברצועה

במערכת הביטחון נערכים לקראת עימותים אפשריים בגבול הדרום ובבירה, בצל העימותים המתמשכים. בכירים במזרח י-ם מנסים להרגיע, אך נראה שהארגון העזתי מנסה לאתגר את ישראל

לקראת שישי מתוח: כוננות רבה במערכת הביטחון לקראת יום שישי, וחשש מהסלמה הן בהר הבית והן בגבול רצועת עזה. החשש הגדול ביותר הוא התלקחות דתית סביב מקום התפילה הקדוש בירושלים, בצל המחלוקות הנוגעות לתפילה במתחם שער הרחמים. נוסף על כך, קיימת מתיחות גם ביהודה ושומרון וכן בבתי הכלא, כאשר שב"ס מנסה לחסום לאסירים ביטחוניים את השיחות היוצאות בטלפונים.

הכיוון בווקף הוא לנסות לחתור לרגיעה. גורמים במוסד האסלאמי ובכירים במזרח ירושלים אמרו אמש (חמישי) לחדשות 13 כי אינם מעוניינים בהסלמה. לעומתם, נראה שחמאס מנסה לנצל את תקופת הבחירות ולאתגר את ישראל. בארגון קוראים לציבור המתפללים להגיע להר הבית בהמוניהם.

ירושלים אינה המקום היחיד שבו חמאס מנסה לעורר מהומות. גם בגבול הרצועה צפויים מחר עימותים מתמשכים לכל אורך הגדר. צה"ל צפוי להפעיל כוח רב נגד המפגינים האלימים, ואף להשתמש במערכת "פגיון" החדשה, שנועדה לפעול נגד המתפרעים.

 
 
 
 הפגיעות בעמדת צה"ל מול נחל עוז
 

הפגיעות בעמדת צה"ל מול נחל עוז (חדשות 0404 )

 

המתיחות בדרום: ירי לעבר עמדת צה"ל

מוקדם יותר אתמול, בוצע ירי בוצע לעבר עמדת צה"ל בגבול הרצועה, הסמוכה לנחל עוז שבעוטף עזה. החיילים במקום זיהו שלוש פגיעות בעמדה. לא היו נפגעים באירוע. זמן קצר לאחר מכן, דובר צה"ל הודיע כי בתגובה לאירוע, טנק תקף עמדה צבאית של חמאס בצפון הרצועה.

האירוע התרחש בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו ערך סיור באזור גדר הגבול ישראל-מצרים, שמע סקירות מפי מפקדי הגזרה וקיים הערכת מצב ביטחונית באוגדת עזה. "אני ער לכך שבימים האחרונים יש התחדשות של התוקפנות של חמאס בכל מיני צורות שונות ומשונות", אמר ראש הממשלה בנקודת התצפית על גדר הגבול ישראל-מצרים, בהתייחסו למתיחות בדרום. "כדאי שחמאס יבין עכשיו שכל גילוי של תוקפנות יענה בתגובה תקיפה כפולה ומכופלת מצד ישראל. מוטב שיבינו זאת עכשיו מאשר אחר כך. מכאן אני הולך לתדרוך ועדכון ביטחוני עם הרמטכ"ל, עם אלוף פיקוד הדרום ועם מפקד אוגדת עזה, לבחון את המצב שנוצר ולתת לו מענה".

נתניהו התייחס גם לגדר שנבנתה בגבול עם מצרים ואמר: "אני בא עכשיו מעדכון של המפקדים בשטח, פה בגזרה על גבול סיני. הגדר הזאת היא הצלחה פנומנלית. היא עצרה לחלוטין את ההסתננות של מאות אלפים מאפריקה ואת הכניסה לישראל של טרוריסטים מסיני".

 התפרעויות בגבול הרצועה
 

התפרעויות בגבול הרצועה (צילום פלסטיני)

 

בתוך כך, המשלחת הביטחונית המצרית הגיעה לרצועת עזה ותדון עם חמאס בהסכם רגיעה אפשרי עם ישראל. מוקדם יותר, דיווח אתר החדשות "אל-חליג' אונליין" מפי מקורות פלסטינים רמי דרג כי בשעות האחרונות חלו התפתחויות משמעותיות במו"מ בין ישראל חמאס, שנעשה בתיווך המודיעין המצרי, וכי הסכם בין הצדדים עשוי להיסגר כבר בימים הקרובים. 

על פי הדיווח, העסקה שנרקמת כוללת שני שלבים עיקריים ומטרתה להביא לרגיעה כוללת ורחבה, שתימשך יותר מ-10 שנים. המצרים ערכו פגישות בין הצדדים וכעת נראה שהושגה פריצת דרך במו"מ, בעיקר מצד ישראל, שהסכימה לבצע את השלב הראשון בהסכם.

המתיחות בהר הבית: "זה כמו חבית נפץ"

ישראל סגרה את שער הרחמים במתחם הר הבית כבר לפני 16 שנים, אז הוא שימש כמשרדים של ארגון חמאס. כעת, הווקף מתעקש שעל המקום להישאר פתוח באופן קבוע. המתיחות גואה, ומי שמלבה את היצרים הוא חמאס, ואחריו גם פתח וארגונים נוספים, שקוראים לכל המתפללים המוסלמים להגיע להר הבית ביום שישי כדי לערוך תפילה המונית.

 המשטרה מנסה לפרוץ לתוך מסגד אל-אקצא
 

המשטרה מנסה לפרוץ לתוך מסגד אל-אקצא (חדשות 13)

 

המתיחות באשר להר הבית והמסגד החדש, שפתח הווקף המוסלמי ללא אישור במתחם שער הרחמים, עולה לקראת תפילות יום השישי. בווקף איימו השבוע שאם השער לא יהיה פתוח במהלך כל התפילה, המתפללים יפרצו אותו בכוח. כשמדובר בהר הבית, נקודה רגישה ביותר בסכסוך הישראלי-פלסטיני, מדובר בסכנה של התפרצות אלימה והסלמה מהירה. "זה כמו חבית נפץ", אמר אתמול לחדשות 13 מתפלל מוסלמי שהיה במקום, "לא צריך להתעסק בזה יותר מדי. תנו לאנשים להתפלל, זה הכול".

המוני מתפללים מוסלמים אמורים להגיע ביום שישי לשער הרחמים ולמקומות נוספים בהר הבית. אם העניין הזה לא ייפתר, צפויות מהומות והתנגשויות. "אני הייתי בפנים עכשיו. יש שם מסגד קטן, ממש מוזנח", סיפר מתפלל במקום, "אז אני לא מבין על מה מחפשים לפתוח ולסגור אותו. שיהיה פתוח כל הזמן, אלה אנשים שמתפללים". מתפלל נוסף אמר כי "המצב מסוכן ביותר, אם המשטרה לא תקבל החלטה, צפוי שיהיו בעיות".

לטענת הפלסטינים המשטרה עצרה והרחיקה מהר הבית כמה פעילי הסתה פלסטינים בולטים, והדבר רק הוסיף למתיחות. גורמים פלסטיניים איימו אתמול כי אם סוגיית שער הרחמים לא תיפתר עד יום שישי, תפרוץ אלימות בקנה מידה רחב עוד יותר ממהומות גלאי המתכת בשנת 2017.