אין יותר ימין ושמאל? הבלבול בכחול לבן סביב פתרון שתי המדינות

בכירי המפלגה המובילה בסקרים משמיעים דעות סותרות בנוגע לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים • ניסיונות להעביר מסרים לליברמן: פרוש מהמרוץ כדי לא לבזבז את קולות הימין

בחירות 2019גם לאחר פרסום המצע של מפלגת כחול לבן ביום רביעי, נראה שקיימים חילוקי דעות מהותיים בין מועמדי המפלגה הבכירים, שחלקם מחזיקים בדעות ימיניות מבחינה מדינית-ביטחונית, ואחרים בדעות השייכות לצד השמאלי של המפה הפוליטית.

כך למשל, ח"כ יאיר לפיד אמר ביום רביעי בריאיון ל-YNET כי "אני מאמין שבסוף, בהיפרדות מהפלסטינים, נגיע לשתי מדינות. אני חושב שההיפרדות מהפלסטינים תהיה דרך שתי מדינות". גם ח"כ עפר שלח מיש עתיד, שנחשב מקורב מאוד ללפיד, מחזיק בדעות דומות. הבוקר, הוא אמר בריאיון לאילנה דיין בגל"צ כי "בסופו של דבר זה בוודאי יביא לשתי מדינות, אין רעיון אחר חוץ מרעין שתי המדינות. עכשיו, אם אני צריך לטובת אחדות הפעולה הזאת, לוותר על שתי מילים, אני אוותר על שתי מילים".

 
 
 
מפלגת "כחול לבן" בסיור בצפון
 

מפלגת "כחול לבן" בסיור בצפון (החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

מנגד, יועז הנדל, שנמצא בעשירייה הראשונה ברשימה, אמר בריאיון לאושרת קוטלר לפני כחודש כי "אין שתי מדינות. אין שום אפשרות היום לייצר הסכם שלום". הנדל אינו היחיד שמאמין בדברים אלה, גם משה יעלון וצבי האוזר התבטאו בעבר בכך שאינם מאמינים ביכולת להגיע כיום להסכם שלום עם הפלסטינים.

מסרים סותרים מגיעים אולי גם מקרב יש עתיד. הבוקר, יוראי להב, שמדורג 35 ברשימת כחול לבן, מקום ריאלי לפי הסקרים האחרונים, אמר כי מפלגתו תספח את גושי ההתנחלויות. בעימות פוליטי שנערך בתיכון בהרצליה טען כי "אנחנו רוצים להיפרד מהפלסטינים, ליצור גבולות קבע למדינת ישראל ובכך להבטיח את היותה מדינה יהודית ודמוקרטית. העקרונות שכחול לבן מציבים הם מאוד ברורים- ירושלים לא תחולק ותישאר לעד בירתה המאוחדת של ישראל. דבר שני, זה לספח את גושי ההתיישבות הגדולים, שזה אומר מעלה אדומים, אריאל וגוש עציון". יש עתיד מסרה בתגובה לדברים: "כוונתו של יוראי הייתה להגיד שבכל הסדר עתידי גושי ההתיישבות יישארו בידי מדינת ישראל"

המצע שפורסם אתמול אינו סופי. היום, הופיעו במצע שני סעיפים חדשים, הנוגעים לאסדות הגז ולחוק הקלון – כך פורסם ב"גלובס". גורמים בשלוש המפלגות שמרכיבות את רשימת כחול לבן אומרים הערב כי ייתכנו שינויים במצע, בין היתר בשל חילוקי הדעות במפלגה.

 בכירי כחול לבן במהלך סיור בצפון
 

בכירי כחול לבן במהלך סיור בצפון (החדשות 13)

 

בתוך כך, בליכוד מוטרדים מהסקרים האחרונים, שלפיהם מפלגת כחול לבן מובילה עליהם בפער משמעותי. בשל כך, נעשו ניסיונות להעביר מסרים לאביגדור ליברמן, שלא עובר את אחוז החסימה, ולרמוז לו כי עליו לפרוש מהמרוץ לכנסת, כדי לא לבזבז קולות חשובים לגוש הימין.  

כחול לבן פרסמה המצע: "לא תהיה התנתקות שנייה"

כזוכר, מפלגת כחול לבן בראשות לפיד ובני גנץ, פרסמה אתמול את המצע שלה לקראת הבחירות הקרובות, ופירטה בו את הנושאים שבכוונתה לפעול למענם בכנסת הבאה. בתחום המדיני-ביטחוני, הבהירה המפלגה כי כל החלטה "מדינית היסטורית" תתקבל רק לאחר משאל עם, או ברוב מיוחד בכנסת. "לא תהיה התנתקות שנייה", נכתב במצע. עוד נכתב במצע כי כחול לבן תפעל להגבלת כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים או שלוש קדנציות - הקצרה ביותר מביניהן. 

בעיקרי הסעיף המדיני-בטחוני, הצהירה המפלגה כי בכוונתה לקבע את הרוב היהודי בישראל ואת הזהות היהודית של מדינת ישראל, זאת באמצעות חיזוק גושי ההתיישבות. עוד הודיעה כחול לבן כי בכוונתה לשמור על ירושלים המאוחדת כבירת ישראל, וכי תוכנית השלום של ארה"ב תיבחן לאור עקרונות אלו. נוסף על כך, הודיעה המפלגה כי "רמת הגולן היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, ונושא זה אינו נתון למשא ומתן". 

 

כחול לבן הגדירו סעיף של "מלחמה בשחיתות", לפיו תוגדר עבירת הפרת אמונים בחקיקה, ותכלול גם פעולות של גופי שלטון שמבוצעות תוך ניגוד עניינים כגון קבלת טובות הנאה, מרמה ציבורית והטעיית עובדי ציבור. תחת סעיף זה כתבו כחול לבן כי יחזקו את השידור הציבורי ויקדמו חקיקה שתבצר את הזכות לחופש המידע והעיתונות. 

תחת סעיף דת ומדינה, כתבו כחול לבן כי ישמרו על זהותה היהודית של מדינת ישראל, ובפרט על ייחודה של השבת כיום המנוחה הממלכתי. בד בבד, נכתב, תפעל המפלגה לאפשר לרשויות המקומיות שיחפצו בכך להפעיל תחבורה ציבורית בשבת - בידי זכיינים מיוחדים ובאמצעות כלי רכב קטנים. לגבי נישואין אזרחיים נכתב במצע כי "אנו מאמינים בזכות של כל זוג לממש את אהבתו בדרכו, ולכן נפעל לחקיקת ברית הזוגיות כדי לאפשר לכל אזרח החפץ בכך לבחור במיסוד הזוגיות שלו בדרך המתאימה להשקפת עולמו". 

באשר לחוק הלאום, מפלגת כחול לבן מבקשת ל"מסד את ערך השוויון בחוק יסוד". כמו כן, הצהירו במפלגה כי יוסיפו 12.5 מיליארד שקלים למערכת הבריאות תוך חמש שנים, יפעלו להקמת בתי חולים חדשים בפריפריה ויגדילו את היצע הדירות.