"דרכתי את הנשק ופתחתי את החלון": תמלול חקירת המחבל מגבעת אסף

לידי חדשות 13 הגיעו תמלולי חקירות עסאם ברגותי, שבהן הוא מספר לחוקר על המניע לפיגועים שביצע, ההכנות, רגעי הירי וגם על הימים במסתור. "ירדתי מהרכב והתחלתי לירות"

המחבל עסאם ברגותי, שביתו נהרס אמש (חמישי) הודה בפני חוקריו כי הוא שירה למוות בחיילים יוסף כהן ויובל מור יוסף בגבעת אסף,  וכן ירה בשירה איש-רן ובבעלה בצומת עפרה, והביא למות התינוק עמיעד ישראל, לאחר שיולד בניתוח חירום – כך עולה מתמלולי חקירת המחבל, שפורסמו הערב לראשונה בחדשות 13.

בתחילת חקירתו, שנמשכה כשבועיים וכללה מספר מפגשים עם החוקרים, ב-10 בינואר, הודה ברגותי במעשים, ואף פירט בפני החוקרים כציד קיבל לידיו את הנשק שאיתו ביצע את הפיגועים. "החשדות נכונים ואני רוצה לספר הכול", אמר המחבל בחקירתו הראשונה. "כשהייתי בכלא, התקשרתי למישהו בשם עבדאללה ערער, שהשתחרר מהכלא בעסקת שליט והורחק לעזה. במהלך השיחה בינינו הוא שאל אם ברצוני לבצע פעילות צבאית נגד ישראל, וטען כי יוכל להכווין אותי לנקודה שממנה אוכל להשיג נשק".

 
 
 

בווידאו: תיעוד הריסת בית המחבל עסאם ברגותי (צילום: דובר צה"ל)

בתשובה לשאלה מדוע החליט לבצע פיגוע נגד יהודים, אמר המחבל כי "בסוף חודש נובמבר 2018, כשבעה חודשים לאחר שהשתחררתי מהכלא, אבי נכנס לחובות של כמעט 150 אלף שקלים, זה גרם לי ללחץ בעבודה. זאת, בנוסף לעובדה שהתגרשתי מאשתי, הביא אותי לחשש שאחזור לכלא".

"היו לי בעיות כספיות והיו לי בעיות עם אשתי, אני אהבתי מישהי אחרת ורציתי להתחתן איתה, אולם אמי בחרה עבורי באיאת", סיפר ברגותי. "מה שאני רציתי לא היה מקובל בחברה ואני חששתי שמישהו ידע מה קורה ולכן החלטתי לבצע פיגוע ירי. יריתי לעבר היהודים, ורציתי שיירו בי כדי שאהפוך לשהיד, וככה יזכרו אותי בצורה טובה, המשפחה והחברה - שאני מוג'אהד (לוחם) שמגן על אדמתי ומתנגד לכיבוש". "לכן, החלטתי לבצע פיגוע ירי, ואז נזכרתי בדבריו של עבדאללה ערער כשהייתי בכלא", הוסיף המחבל.

"הקלצ'ניקוב הוחבא בתוך שקית מתחת לעץ"

לדבריו, הוא יצר קשר עם ערער, שהכווין אותו למקום שבו נמצא הנשק. "בנקודת המשולש מצאתי שקית אדומה כסימן לנשק, שהיה בתוך שקית מבד על האדמה, מתחת לעץ. בתוכה היה נשק קלצ'ניקוב שחור ולו ידית עץ חומה. יחד איתו היו ארבע מחסניות וכדורים, וכן אקדח 9 מ"מ", סיפר ברגותי. "לקחתי את שני הנשקים יחד עם המחסניות בשק. כשהגעתי הביתה הסתרתי את הנשקים בצינור ביוב". בחקירה שנערכה שלושה ימים לאחר מכן, טען ברגותי כי שיקר בנוגע לדרך שבה הושגו הנשקים, ואמר כי קנה שני רובי קלצ'ניקוב ושלושה אקדחים מבחור בשם עודה ומאדם בשם שייח מג'ד. לדבריו, מכר את אחד מרובי הקלצ'ניקוב, ואת היתר החביא.

המחבל סיפר לחוקריו כי כהכנות לפיגוע קנה רכב בעיירה ענאתא. לאחר מכן, פירט על השתלשלות האירועים שהובילו לפיגועים. לדבריו, אחיו צאלח, שנהרג לאחר הפיגועים על ידי כוח ימ"מ שבה לעצור אותו, התנגד תחילה לשיתוף הפעולה, אך בהמשך השתכנע לעזור לו. "יום לפני ביצוע הפיגוע בעופרה הייתי יחד עם אחי צאלח, ירחם עליו האל, ברכבו הציבורי וחיפשנו בית עבורו. בזמן שהוא נהג ואני לצידו אמרתי לו 'ברצוני לבצע פיגוע בעופרה וברצוני שתהיה הנהג שלי'", סיפר ברגותי. "בהתחלה, צאלח סירב ואמר לי: 'רק השתחררת מהכלא, מה אתה צריך את הדברים האלו? למה להסתבך?' ובכך נגמרה השיחה".

 עיסאם וסאלח ברגותי
 

עיסאם וסאלח ברגותי (חדשות 13)

 

ההכנות לפיגוע בעפרה, הירי - והעלמת הראיות

אולם, ברגותי סיפר כי למחרת רב עם אשתו, החליט לבצע את הפיגוע והצליח לשכנע את אחיו לסייע לו במעשה. "לקחתי מהבית כפפות ופגשתי את צאלח. שכנעתי אותו אחרי כמה ניסיונות, נסענו לביתי ושם הוצאתי את הקלצ'ניקוב ואת האקדח ושמתי אותם בתיק כחול או ירוק", אמר המחבל. "נכנסתי לאוטו ושמתי את הרובה מתחת למעיל. החלפנו רכב ברמאללה ונתתי לצאלח כפפות לבנות. אני הייתי הנהג וצאלח ישב לידי. יצאנו משם לעפרה ובדרך פירקנו את לוחות הזיהוי של הרכב ואת חלקי הפלסטיק, וניגבתי את הדלתות בסמרטוט כדי שלא יהיו טביעות אצבע על הרכב. שם, אמרתי לצאלח שהגיע תורו להיות הנהג. אני ישבתי מאחורה. היה על ראשי קפוצ'ון שאותו הורדתי כמה שיותר. שמתי מעליו כובע, אותו העליתי על פניי ואמרתי לצאלח שיכסה את פניו לפני שהגענו לצומת עפרה. דרכתי את הקלצ'ניקוב ואת האקדח ופתחתי את החלון האחורי מימין, איפה שישבתי".

"כשעברנו בצומת עפרה עליתי לתחנת האוטובוס והבחנתי בשני חיילים שהיו בתחנה. הוצאתי את הקלצ'ניקוב מהחלון וכיוונתי לעבר החיילים שהיו במרחק 10 מטר ממני, יריתי כ-10 כדורים לעבר החיילים בכדי להרוג אותם. צאלח חשש והרים את ידיו מההגה. צעקתי עליו, ואז הוא הניח בחזרה את ידיו והמשיך בנסיעתו. אני הוצאתי את האקדח ויריתי ממנו באוויר בזמן שברחנו, כדי שאם מישהו יחשוב לירות לעברנו - שיחשוש ולא יירה. כשסיימתי לירות באוויר, החזרתי את האקדח לרכב דרך החלון ואז יריתי בטעות בעכוזי, והכדור עדיין שם. צעקתי לצאלח שימהר מאחר ונפצעתי מהירי והרגשתי סחרחורת", תיאר המחבל את הפיגוע שבו נהרג כאמור תינוקה של שירה איש רן.

לדבריו, הוא החליט לבצע את הפיגוע דווקא שם, כיוון שהגיע בעבר ליישוב מספר פעמים עם רכב עבודה, והבחין כי חיילים עומדים דרך קבע בתחנת האוטובוס שצמודה לשפת הכביש. לאחר הירי, מתאר ברגותי, חזר לבית הורי אשתו הסמוך לשכם, וסיפר להם שהדם שנמצא על ידיו נגרם לאחר שתעירים תקפו אותו, ובתגובה דקר אחד מהם בעזרת סכין יפנית. עוד קודם לכן, הוא ואחיו חיטאו את הרכב וניסו להעלים ראיות. "שפכתי על הרכב דלי מים מאחר והדם שלי היה על הרכב... החלפנו רכבים והרגשתי שצאלח חושש ולא מדבר. אמרתי לו שיראה לכולם שהוא מתנהג רגיל, ושלא יפחד".

 עיסאם ברגותי, המחבל שפיגע את הפיגוע בגבעת אסף
 

עיסאם ברגותי, המחבל שפיגע את הפיגוע בגבעת אסף (חדשות 13)

 

"נכנסנו לבית הוריי ודרשנו בשלומם. לאחר מכן המשכתי לביתי שם הורדתי את הנשקים והחזרתי אותם למקום מסתור בצינורות הביוב", סיפר ברגותי לחוקרים. "אשתי לא שמה לב שאני צולע ולא שאלה אותי מה קרה. אמרתי לה שנפלתי. התקלחתי, שמתי את הבגדים שלבשתי בזמן הפיגוע בשקית והשלכתי אותם לאשפה, ונכנסתי לישון".

הפיגוע בגבעת אסף: "הגעתי לצומת, עמדתי מול החיילים - והתחלתי לירות"

ארבעה ימים לאחר שביצעו את הפיגוע בעפרה, אנשים יצרו קשר עם אביו, וסיפרו כי נמצא רכב, שבתוכו נמצאה קבלה על שם אחיו צאלח. לאחר שהאב אישר כי מדובר ברכב שבבעלות המשפחה, סיפרו לו שצאלח נעצר וכי יש על הרכב סימני ירי. אולם, הם לא ידעו לספר לו אם בנו נשאר בחיים לאחר ההיתקלות עם כוחות הביטחון. "הרגשתי שיקרה לי מה שקרה לצאלח וידעתי שנחשפנו, אז לקחתי תיק שחור או ירוק ושמתי בו את הקלצ'ניקוב ואת האקדח וברחתי לביתוניא". "כאשר הגעתי לשם המשכתי להסתובב עד שנהיה חושך ואחר כך הלכתי לביתו של אדם בשם חאלד אל-נובית, כי נהיה קר והייתי פצוע, אז לא יכולתי ללכת. חאלד לא ידע על העניין. אמרתי לו שאחי צאלח מת כשהיד ובכיתי. אמרתי לו שאני צריך ממנו טובה, שייקח אותי לבילעין, כי אני לא רוצה לחזור לכלא. הוא הסכים והסיע אותי", סיפר המחבל.

ברגותי טען כי לאחר מות אחיו, הבין שכוחות הביטחון בעקבותיו, והחליט לבצע פיגוע נוסף וללכת בדרכו של אחיו. "מאותו רגע ששמעתי על מותו של צאלח כשהיד החלטתי שאני רוצה ללכת אחריו ולא רוצה לחיות", טען ברגותי. "חזרתי לרמאללה ורכשתי רכב מיצובישי כחול שהורד מהכביש. שמתי בו את התיק עם הנשקים ובדרך הכנתי את הקלצ'ניקוב. נסעתי בו לצומת (גבעת אסף), ושם הבחנתי במקום שבו עומדים שלושה חיילים, כשהייתי לבדי ברכב, והחלטתי לבצע פיגוע", תיאר ברגותי.

 תפיסת המחבל עאצם ברגותי
 

תפיסת המחבל עאצם ברגותי (דובר צה"ל)

 

"הגעתי לצומת, שם ראיתי שני חיילים שעמדו שם אולי שניים או אולי שלושה, לא זוכר בדיוק, אז סובבתי את האוטו סמוך לצומת וחזרתי לתחנת האוטובוס. עצרתי שם וירדתי מהאוטו עם הקלצ'ניקוב וברגע שירדתי מהאוטו דרכתי את הנשק כדי לירות", תיאר המחבל את האירוע שבו נפלו שני לוחמים. "עמדתי מול החיילים, כלומר מאחורי תא המטען, והתחלתי לירות לכיוון החיילים כדי להרוג אותם וכדי שיהרגו אותי. אני לא זוכר כמה כדורים יריתי. היה בינינו 10 מטרים. אחרי שיריתי אני לא זוכר מה קרה לחיילים".

"אני לא זוכר הרבה פרטים מהאירוע. אבל מה שאני זוכר זה שראיתי 16-M על הרצפה ליד החיילים, הלכתי ולקחתי אותו מהר. עליתי לרכב ונסעתי לרמאללה", טען ברגותי. " לא ציפיתי שאוכל לירות. אפילו אני חיכיתי לחיילים שיירו בי אחרי שיריתי, אבל שום דבר לא קרה מזה. אז לקחתי את הרובה וברחתי משם בדרך עפר. אני רואה את כל מה שקרה כמו בדמיון או בחלום, לא יודע איך כל זה קרה".

ההימלטות, המחבוא, הסייענים וההחלטה להקים חוליה צבאית כדי לבצע פיגוע נוסף

"אחרי שברחתי נתקעתי עם האוטו. ירדתי ממנו והתחלתי ללכת ברגל עם הנשקים, בגלל הפציעה שלי זרקתי את שני הנשקים. את ה-16-M אל תוך עץ ואת הקלצ'ניקוב זרקתי מתחת לעץ. זרקתי גם את המעיל. משם יצאתי לכביש הראשי ולקחתי מונית. עצרתי בחנות בגדים ברמאללה כי המכנס שלי היה קרוע והבגדים מלוכלכים וקניתי בגדים – מכנס, ז'קט בצבע שחור וחולצה שחורה. לבשתי אותם, והשארתי את הבגדים שלבשתי קודם בחנות. לא שילמתי, סיפרתי למוכר שביצעתי פיגוע והוא רדף אחריי. חזרתי למונית ואמרתי לו שייקח אותי לבית חולים... שילמתי לנהג מונית אבל לא נכנסתי לבית חולים כי פחדתי להיתפס".

 אמצעי הלחימה שנמצאו ברשות המחבל עאצם ברגותי שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף
 

אמצעי הלחימה שנמצאו ברשות המחבל עאצם ברגותי שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף (תקשורת שב"כ)

 

משם, נסע לביר זית ולאחר מכן המשיך לכפר קובר, לבית קרובי משפחתו. לדבריו, ביקש מהם לקרוא לאשתו ולאמו, אך בפגישתם לא סיפר להן כי הוא זה שביצע את הפיגועים. משם, עבר לבית קרובים אחרים שטיפלו בו. ברגותי סיפר כי שהה באוהל של חבר בדואי, שמסר לידיו נשק נוסף, כדי "להגן על עצמו". בפגישה אחרת עם משפחתו, שנערכה בעזרת סייענים, אמו ביקשה ממנו להסגיר את עצמו. "'מספיק שאחיך צאלח מת כשהיד', היא אמרה לי", תיאר ברגותי. "אבל אני רק ביקשתי ממנה לשלם את החובות שלי, בירכתי אותה ואת יתר בני המשפחה ונפרדתי לשלום.

בחקירת המשך, סיפר על אנשים נוספים שסייעו לו במנוסתו. "ביקשתי מקרוב משפחה שילך וישאל אודות נשק הקלצ'ניקוב שמכרתי לאדם בשם פואד דאר חליל, ושיבדוק אם הנשק עדיין אצלו וגם אם ג'אבר יכול לעזור לי במחבוא ובתנועה וכן לארגן לי רכב כדי שאבצע פעילות צבאית", אמר ברגותי, שציין כי הציע לקרוב המשפחה להיות חלק מחוליה צבאית, כדי לבצע פיגועי ירי נוסף.

צה"ל הרס את בית המחבל עסאם ברגותי

הלילה, כזכור, כוחות צה"ל הרסו את ביתו של ברגותי, שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף בחודש דצמבר אשתקד, בו נהרגו יוסף כהן ויובל מור יוסף וכן את הפיגוע בעופרה בו נהרג התינוק עמיעד ישראל, לאחר שיולד בניתוח חירום, ונפצעה קשה אמו שירה איש-רן. בעלה עמיחי נפצע באופן בינוני. על פי דיווחים פלסטיניים, הכוחות, שנכנסו לכפר כובאר הסמוך לרמאללה, התעמתו עם צעירים מקומיים, שאף השליכו לעברם בקבוקי תבערה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים משני הצדדים.

לפני כחודש וחצי הודיע צה"ל למשפחת ברגותי כי ביתם ייהרס. בתגובה לצו ההריסה, מסרו אז משפחות החיילים שנפלו בפיגוע כי "אנחנו דורשים מצה"ל להרוס את בית המחבל במלואו. נוסף על כך, יש להרוס את שאר בתי המחבלים מחוליית הרצח וכן כל אלה שסייעו למחבלים להימלט ולהתחבא - היו שותפים מלאים לפיגוע וחובה להרוס את בתיהם". "אנחנו דורשים ממערכת הביטחון להרוס את בתי המחבלים בהקדם ולא לגרור רגליים. בנוסף, אנחנו דורשים עונש מוות לחיית האדם וגירוש כל בני המשפחה, שכולם מעורבים בטרור", נמסר מטעם המשפחות.

בתחילת חודש ינואר, כשלושה שבועות לאחר הפיגוע הרצחני, נעצר ברגותי בכפר אבו שחידם שבבנימין בתום פעילות מודיעינית ומבצעית של כוחות הביטחון. ברגותי נעצר בביתו של סייען והיה עסוק בהכנות לביצוע פיגועים נוספים. במהלך מעצרו נתפס רובה מסוג קלצ'ניקוב, תחמושת רבה וכן אמצעים לראיית לילה. לאחר המעצר הועבר ברגותי לחקירת שב"כ.

כזכור, בפיגוע הירי בצומת אסף נפלו סמל ראשון יובל מור יוסף מאשקלון וסמל יוסי כהן מבית שמש. השניים שירתו בגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, ונורו על ידי מחבל בעת שעסקו בפעילות ביטחון שוטף באזור יהודה.