ירי לעבר עמדת צה"ל בגבול עזה; רה"מ: "נגיב בתקיפות לתוקפנות"

חיילים באזור נחל עוז זיהו 3 פגיעות במקום. בתגובה, טנק של צה"ל תקף עמדת חמאס ברצועה. נתניהו סייר באזור באותו הזמן: "בימים האחרונים יש התחדשות של תוקפנות חמאס"

המתיחות בדרום: ירי בוצע היום (חמישי) לעבר עמדת צה"ל בגבול הרצועה, הסמוכה לנחל עוז שבעוטף עזה. החיילים במקום זיהו שלוש פגיעות בעמדה. לא היו נפגעים באירוע. זמן קצר לאחר מכן, דובר צה"ל הודיע כי בתגובה לאירוע, טנק תקף עמדה צבאית של חמאס בצפון הרצועה.

האירוע התרחש בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו ערך סיור באזור גדר הגבול ישראל-מצרים, שמע סקירות מפי מפקדי הגזרה וקיים הערכת מצב ביטחונית באוגדת עזה. "אני ער לכך שבימים האחרונים יש התחדשות של התוקפנות של חמאס בכל מיני צורות שונות ומשונות", אמר ראש הממשלה בנקודת התצפית על גדר הגבול ישראל-מצרים, בהתייחסו למתיחות בדרום. "כדאי שחמאס יבין עכשיו שכל גילוי של תוקפנות יענה בתגובה תקיפה כפולה ומכופלת מצד ישראל. מוטב שיבינו זאת עכשיו מאשר אחר כך. מכאן אני הולך לתדרוך ועדכון ביטחוני עם הרמטכ"ל, עם אלוף פיקוד הדרום ועם מפקד אוגדת עזה, לבחון את המצב שנוצר ולתת לו מענה".

נתניהו התייחס גם לגדר שנבנתה בגבול עם מצרים ואמר: ״אני בא עכשיו מעדכון של המפקדים בשטח, פה בגזרה על גבול סיני. הגדר הזאת היא הצלחה פנומנלית. היא עצרה לחלוטין את ההסתננות של מאות אלפים מאפריקה ואת הכניסה לישראל של טרוריסטים מסיני.״

 
 
 
 הפגיעות בעמדת צה"ל מול נחל עוז
 

הפגיעות בעמדת צה"ל מול נחל עוז (חדשות 0404)

 

בהמשך, אמר נתניהו בכנס עם תושבי שדרות כי "אני בא הנה מאוגדת עזה כי יש לי מחויבות לפני כל דבר אחר לביטחון שלכם, של תושבי העוטף ומדינת ישראל, לא כדאי לחמאס להתעסק איתנו". "שדרות הפכה לסמל לאומי וגם בין-לאומי. מי ינצח בקרב הזה? אויבנו או אנחנו? אנחנו מנצחים כי אתם רואים הרחבה, הרחבה, הרחבה, אנחנו מחויבים לשדרות ואנחנו אוהבים את שדרות", הוסיף ראש הממשלה. במהלך הכנס, ניסה תושב העיר להיכנס בכוח לאירוע, אך מאבטחי ראש הממשלה מנעו זאת ממנו, ולפי עדי ראייה, אחד מהם אף היכה אותו. הוא פונה מהמקום על ידי ניידת מד"א.

לאחר הביקור בשדרות, המשיך נתניהו לבאר שבע ותקף את מפלגת "כחול לבן": "אל תזלזלו בלפיד ובגנץ, הם עושים את הבלתי אפשרי. הם הקדימו את פורים והם מתחפשים. אומרים 'אנחנו ללא שמאל'. עשיתי רשימה – מספר 1 בני גנץ תומך בפינוי יישובים, ליישם את ההתנתקות במקומות אחרים, 'לא שמאל'. מספר 2 יאיר לפיד רוצה לפנות 80-90 אלף מתיישבים – 'לא שמאל'. מספר 3 בוגי התנגד לתפקיפה באיראן. מספר 4 אשכנזי התנגד להקמת הגדר גבול מצרים. מספר 5 ניסנקורן שר האוצר שלהם, בעד כלכלת הסתדרות משונעת הורדת מחירים גם הוא 'לא שמאל'. מספר 6 קורא לפרק התנחלויות כבר עכשיו. מספר 7 חושבת שצריך להשאיר את הגז באדמה. מספר 8 עופר שלח 'איש ימין ידוע', רוצה לעשות גוש חוסם עם טיבי. מספר 10 נואמת נגד חוק הלאום. מספר 11 מיכאל ביטון חושב שהתנחלויות הן מכשול לשלום. מספר 13 גרמן שהגיעה ממרצ גם היא 'לא שמאל'.
 

בתוך כך, המשלחת הביטחונית המצרית הגיעה לרצועת עזה ותדון עם חמאס בהסכם רגיעה אפשרי עם ישראל. מוקדם יותר, דיווח אתר החדשות "אל-חליג' אונליין" מפי מקורות פלסטינים רמי דרג כי בשעות האחרונות חלו התפתחויות משמעותיות במו"מ בין ישראל חמאס, שנעשה בתיווך המודיעין המצרי, וכי הסכם בין הצדדים עשוי להיסגר כבר בימים הקרובים. 

על פי הדיווח, העסקה שנרקמת כוללת שני שלבים עיקריים ומטרתה להביא לרגיעה כוללת ורחבה, שתימשך יותר מ-10 שנים. המצרים ערכו פגישות בין הצדדים וכעת נראה שהושגה פריצת דרך במו"מ, בעיקר מצד ישראל, שהסכימה לבצע את השלב הראשון בהסכם.

  רה"מ נתניהו בביקור בגדר הגבול ישראל-מצרים
 

רה"מ נתניהו בביקור בגדר הגבול ישראל-מצרים (עמוס בן גרשום/לע״מ )

 

השלב הראשון יימשך 15 ימים, ומטרתו להביא להקלה במצב ההומניטרי ברצועת עזה, כאשר ישראל תסכים להרחיב את שטח הדיג באופן הדרגתי, מתשעה מיילים ל-15. השלב השני יכלול רגיעה מתמשכת, בפיקוח מצרים, כאשר ירושלים תגדיל את הספק החשמל לעזה כך שיספיק לשמונה שעות ביממה לפחות. נוסף על כך, ישראל תתחייב לאפשר מעבר סחורות לתוך ומחוץ לרצועה. כמו כן, במסגרת ההסכם נידונו הקמת שדה תעופה ונמל ברצועת עזה.

בתמורה, חמאס יתחייב להפסיק בהדרגה את המהומות על הגדר, אותן הוא מכנה "צעדות השיבה". כך על פי הדיווח. מקורות בחמאס מסרו ל"אל-חליג' אונליין" כי "זו ההזדמנות האחרונה שתינתן לישראל, כל סנקציות או מכשולים משמעותן הסלמה ועימות גדול - שכולם חוששים מהשלכותיו".

 משלחת ביטחונית מצרית ברצועה
 

משלחת ביטחונית מצרית ברצועה (החדשות 13)

 

הלילה, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר כמה יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בדרום רצועת עזה. התקיפה בוצעה בתגובה לבלוני הנפץ ולשיגור הרקטה מרצועת עזה לשטח ישראל אמש. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגיעה באזרחי ישראל וימשיך לפעול בתקיפות כנגד פעולות טרור אלו", וכי "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה".

במקביל, משרד הבריאות בעזה הודיע כי נער פלסטיני כבן 15 נהרג מירי צה"ל בהפגנה הלילית שנערכה אמש בסמוך לגדר המערכת. הנער הובא לבית החולים במצב קשה לאחר שנורה בראשו - ומת מפצעיו. מלבד הנער נפצעו ארבעה פלסטינים נוספים בהתפרעויות.

עיתון "א שרק אל-אווסט" דיווח מפי מקורות ישראלים כי חמאס העביר מסר לישראל לפיו אינו מעוניין בהסלמה ברצועת עזה אך היא לא יקבל את הידוק החנק על הרצועה כחלק ממערכת הבחירות בישראל. על פי המקורות, הדברים נאמרו במפגש שהתקיים השבוע בין הנהגת חמאס לבכירי המודיעין המצרי.

לפי הדיווח, בכירי חמאס אמרו לחברי המשלחת הביטחונית המצרית כי הם דורשים שישראל תתיר להכניס כספים לרצועת עזה, תגדיל את שטחי הדיג, תאפשר כניסת סחורות, תפתור את מצוקת החשמל ובהמשך תאפשר את הקמתם של פרויקטים ברצועה – בהם פרוזדור ימי.