דיווח: התפתחויות במו"מ בין ישראל לחמאס – הסכם ייתכן תוך ימים

האתר "אל-חליג' אונליין" פרסם כי מצרים מתווכת בין הצדדים ורוקמת עסקה גדולה. ע"פ מקור בכיר, י-ם תגדיל הספק החשמל ותאפשר מעבר סחורות, והארגון יחדול מהמהומות בגבול

המתיחות בדרום: אתר החדשות "אל-חליג' אונליין" דיווח היום (חמישי) מפי מקורות פלסטינים רמי דרג כי בשעות האחרונות חלו התפתחויות משמעותיות במו"מ בין ישראל חמאס, שנעשה בתיווך המודיעין המצרי, וכי הסכם בין הצדדים עשוי להיסגר כבר בימים הקרובים. בתוך כך, ברצועה מדווחים כי משלחת ביטחונית מצרית הגיעה היום לרצועה.

על פי הדיווח, העסקה שנרקמת כוללת שני שלבים עיקריים ומטרתה להביא לרגיעה כוללת ורחבה, שתימשך יותר מ-10 שנים. המצרים ערכו פגישות בין הצדדים וכעת נראה שהושגה פריצת דרך במו"מ, בעיקר מצד ישראל, שהסכימה לבצע את השלב הראשון בהסכם.

 
 
 
 משלחת ביטחונית מצרית ברצועה
 

משלחת ביטחונית מצרית ברצועה (החדשות 13)

 

השלב הראשון יימשך 15 ימים, ומטרתו להביא להקלה במצב ההומניטרי ברצועת עזה, כאשר ישראל תסכים להרחיב את שטח הדיג באופן הדרגתי, מתשעה מיילים ל-15. השלב השני יכלול רגיעה מתמשכת, בפיקוח מצרים, כאשר ירושלים תגדיל את הספק החשמל לעזה כך שיספיק לשמונה שעות ביממה לפחות. נוסף על כך, ישראל תתחייב לאפשר מעבר סחורות לתוך ומחוץ לרצועה. כמו כן, במסגרת ההסכם נידונו הקמת שדה תעופה ונמל ברצועת עזה.

בתמורה, חמאס יתחייב להפסיק בהדרגה את המהומות על הגדר, אותן הוא מכנה "צעדות השיבה". כך על פי הדיווח. מקורות בחמאס מסרו ל"אל-חליג' אונליין" כי "זו ההזדמנות האחרונה שתינתן לישראל, כל סנקציות או מכשולים משמעותן הסלמה ועימות גדול - שכולם חוששים מהשלכותיו".

הלילה, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר כמה יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בדרום רצועת עזה. התקיפה בוצעה בתגובה לבלוני הנפץ ולשיגור הרקטה מרצועת עזה לשטח ישראל אמש. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגיעה באזרחי ישראל וימשיך לפעול בתקיפות כנגד פעולות טרור אלו", וכי "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה".

 פלסטינים מפגינים ביום שישי שעבר בסמוך לגבול
 

פלסטינים מפגינים ביום שישי שעבר בסמוך לגבול (החדשות 13)

 

במקביל, משרד הבריאות בעזה הודיע כי נער פלסטיני כבן 15 נהרג מירי צה"ל בהפגנה הלילית שנערכה אמש בסמוך לגדר המערכת. הנער הובא לבית החולים במצב קשה לאחר שנורה בראשו - ומת מפצעיו. מלבד הנער נפצעו ארבעה פלסטינים נוספים בהתפרעויות.

עיתון "א שרק אל-אווסט" דיווח מפי מקורות ישראלים כי חמאס העביר מסר לישראל לפיו אינו מעוניין בהסלמה ברצועת עזה אך היא לא יקבל את הידוק החנק על הרצועה כחלק ממערכת הבחירות בישראל. על פי המקורות, הדברים נאמרו במפגש שהתקיים השבוע בין הנהגת חמאס לבכירי המודיעין המצרי.

לפי הדיווח, בכירי חמאס אמרו לחברי המשלחת הביטחונית המצרית כי הם דורשים שישראל תתיר להכניס כספים לרצועת עזה, תגדיל את שטחי הדיג, תאפשר כניסת סחורות, תפתור את מצוקת החשמל ובהמשך תאפשר את הקמתם של פרויקטים ברצועה – בהם פרוזדור ימי.