"תנו לנו להתפלל": לקראת יום שישי - מתיחות שיא סביב הר הבית

בווקף מאיימים להיכנס בכוח למתחם שער הרחמים שהיה סגור ב-16 השנים האחרונות, וקוראים למתפללים להגיע כדי לערוך תפילה המונית. "אם המשטרה לא תקבל החלטה, יהיו בעיות"

ישראל סגרה את שער הרחמים במתחם הר הבית כבר לפני 16 שנים, אז הוא שימש כמשרדים של ארגון חמאס. כעת, הווקף מתעקש שעל המקום להישאר פתוח באופן קבוע. המתיחות גואה, ומי שמלבה את היצרים הוא חמאס, ואחריו גם פתח וארגונים נוספים, שקוראים לכל המתפללים המוסלמים להגיע להר הבית ביום שישי כדי לערוך תפילה המונית.

המתיחות באשר להר הבית והמסגד החדש, שפתח הווקף המוסלמי ללא אישור במתחם שער הרחמים, עולה לקראת תפילות יום השישי. בווקף מאיימים שאם השער לא יהיה פתוח במהלך כל התפילה, המתפללים יפרצו אותו בכוח. כשמדובר בהר הבית, נקודה רגישה ביותר בסכסוך הישראלי-פלסטיני, מדובר בסכנה של התפרצות אלימה והסלמה מהירה. "זה כמו חבית נפץ", אמר מתפלל מוסלמי שהיה במקום, "לא צריך להתעסק בזה יותר מדי. תנו לאנשים להתפלל, זה הכל".

 שער הרחמים
 

שער הרחמים (החדשות 13)

 

המוני מתפללים מוסלמים אמורים להגיע ביום שישי לשער הרחמים ולמקומות נוספים בהר הבית. אם העניין הזה לא ייפתר, צפויות מהומות והתנגשויות. "אני הייתי בפנים עכשיו. יש שם מסגד קטן, ממש מוזנח", סיפר מתפלל במקום, "אז אני לא מבין על מה מחפשים לפתוח ולסגור אותו. שיהיה פתוח כל הזמן, אלה אנשים שמתפללים". מתפלל נוסף אמר כי "המצב מסוכן ביותר, אם המשטרה לא תקבל החלטה, צפוי שיהיו בעיות".

לטענת הפלסטינים המשטרה עצרה והרחיקה מהר הבית כמה פעילי הסתה פלסטינים בולטים, והדבר רק הוסיף למתיחות. גורמים פלסטיניים מאיימים כי אם סוגיית שער הרחמים לא תיפתר עד יום שישי, תפרוץ אלימות בקנה מידה רחב עוד יותר ממהומות גלאי המתכת בשנת 2017.