ועדת הבחירות המרכזית פסלה את בל"ד-רע"ם מהתמודדות בבחירות

ההחלטה עברה ברוב של 17 תומכים - שקבעו כי הרשימה המאוחדת של שתי המפלגות לא תוכל לרוץ לכנסת ה-21. 10 התנגדו. נתניהו בירך: "מי שתומך בטרור לא יהיה בכנסת ישראל!"

בחירות 2019: ועדת הבחירות המרכזית פסלה אמש (רביעי) את רשימת בל"ד-רע"ם מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-21. ההחלטה עברה ברוב של 17 תומכים מול עשרה מתנגדים, עשרה נמנעו. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה ואמר כי "אושרה הצעת הליכוד לפסול את בל״ד מריצה לכנסת. מי שתומך בטרור לא יהיה בכנסת ישראל!". 

בל"ד-רע"ם כינו את ההחלטה "גזענית נגד הציבור הערבי". בהודעת המפלגה נכתב כי "ההחלטה לפסול את רשימת בל"ד-רע"ם היא החלטה פוליטית, גזענית ופופוליסטית, שנועדה לפגוע בייצוג הפוליטי של האזרחים הערבים. ברור לנו שפאנל בו יושבות מפלגות גזעניות שלא רוצות לראות ערבים בכנסת יפעל לפסילתנו. רשימת בל"ד-רע"ם היא רשימה שמציגה מצע דמוקרטי ופועלת לקידום שוויון זכויות מלא לכל האזרחים.  נפעל לבטל את סמכות וועדת הבחירות לפסילת רשימות ומועמדים, ונגיש הצעת חוק בנידון. נשקול להגיש עתירה לבג"ץ בעקבות ההחלטה. כבר עכשיו ברור שאין כל יסוד משפטי לפסילת הרשימה, וכל הטענות שהועלו בבקשות הפסילה אינן חדשות ונדונו בעבר בבג"ץ ונדחו". 

מחד"ש-תע"ל, שמוקדם יותר אתמול נפסל נציגה עופר כסיף מהתמודדות ברשימתה, נמסר כי: "הדה-לגיטימציה של הציבור הערבי ונציגיו הפוליטיים נמשכת. בראש מקהלת ההסתה עומד ראש הממשלה הגזען, אך לצערנו מפלגת ה'לא ימין ולא שמאל' בחרה לחבור לימין הקיצוני בניסיון לקושש קולות. הסימטריה המזויפת לא תעזור כאן: אין 'קיצוניים משני הצדדים', אלא יש מי שתומכים בשוויון ושלום ויש מי שתומכים בטרנספר וטיהור אתני. אנחנו נמשיך להיאבק ביחד נגד ניסיונות הימין להוציא אותנו מגבולות הלגיטימיות".

 
 
 
 מטאנס שחאדה, יו"ר בל"ד
 

מטאנס שחאדה, יו"ר בל"ד (החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

כאמור, מועמדות איש האקדמיה עופר כסיף לרשימת חד"ש-תע"ל נפסלה על ידי ועדת הבחירות, לאחר ש-15 חברי ועדה תמכו בפסילה, לעומת 10 שהתנגדו. זאת, לאחר ששני נציגי "התנועה" לא השתתפו בהצבעה בנושא, ונציגי המפלגות החרדיות נמנעו, ובכך למעשה הושג רוב לפסילתו. כסיף הודיע כי יעתור לבג"ץ. רשימת חד"ש אושרה על ידי הוועדה.

"אישור הצעת פסילתי בוועדת הבחירות, ובניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה, מוכיח כי את חברי הוועדה מנחה פוליטיקה מפלה ומדירה", אמר כסיף בתגובה להחלטה. "לא הדמוקרטיה ושלטון החוק נר לרגליהם, אלא גזענות ושנאה למיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני ולכלל הכוחות הדמוקרטיים. יחד עם חבריי, יהודים וערבים, אעתור לבג"ץ ואמשיך במאבק נגד הכיבוש והאפליה ולמען ישראל צודקת, דמוקרטית ושוויונית".

מוקדם יותר אתמול, אמר כסיף במהלך הדיון בעניינו כי "רק במשטר דיקטטורי מעמידים אדם בפני פסילתו". "האמירה ששקד היא חלאה ניאו נאצית הייתה מטאפורה", הוסיף מועמד חד"ש-תע"ל. "זאת משטרת מחשבות. מעולם לא תמכתי באלימות".