חמאס מותח החבל בשל הבחירות – הימור שעלול לא להשתלם • פרשנות

הפלסטינים, מעזה ועד ירושלים, מניחים שישראל לא תגיב באופן קשה כדי לא להיגרר לאירוע ביטחוני רציני בתקופה זו. בינתיים צה"ל מכיל את האירועים - אך לא בהכרח לאורך זמן

המתיחות בדרום: הפלסטינים ברצועת עזה ובמזרח ירושלים מעריכים כי תקופת הבחירות היא הזדמנות טובה ללחוץ על ישראל, שכן לדעתם, ירושלים אינה מעוניינת להיגרר להרפתקה ביטחונית לפני שאזרחי ישראל יגיעו לקלפיות. בשל כך, החליטו בחמאס ובווקף להסלים את המתיחות ברצועה ובהר הבית. חמאס מרשה לעצמו להגביר את הלחץ והערב הוא שיגר רקטה לעבר עוטף עזה.

נכון לעכשיו, צה"ל מכיל את האירועים ונזהר שלא לגרום לנפגעים, אך ייתכן כי הימור חמאס יתברר כלא משתלם. מתיחת החבל יתר על המידה עלולה להוביל לתגובה קשה של ישראלף שעלולה לגרום להידרדרות המצב בדרום.

המבחן הראשון להחלטת הפלסטינים תהיה ביום שישי הקרוב, אז ניתן יהיה לבחון אם הקריאות של הווקף יביאו מפגינים רבים לשער הרחמים שבהר הבית. המבחן הבא, יהיה ב-30 במארס, אז חמאס מתכנן לציין ביום האדמה שנה לתחילת ההגנות בגדר הרצועה.

 
 
 

בווידיאו: בלוני נפץ מעל שער הנגב

רקטה שוגרה לעבר עוטף עזה; אין נפגעים

אזעקת צבע אדום הופעלה אמש במועצה האזורית אשכול בעקבות זיהוי של שיגור אחד משטח רצועת עזה לשטח ישראל. מערכת כיפת ברזל הופעלה בעקבות השיגור. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. קודם לכן הופעלה התרעה כתוצאה ממטען שהושלך כחלק מהפרת סדר ולא חצה את גדר המערכת.

במקביל, העימותים בגבול הרצועה ממשיכים, ובמשרד הבריאות בעזה דיווחו כי חמישה פלסטינים נפצעו בהתפרעויות אמש.

מוקדם יותר, שני מטענים שחוברו לבלון תבערה התפוצצו בשמי המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים באירוע, ולא נגרם נזק. לא הוצאו הנחיות מיוחדות לתושבי העוטף, למעט הקפדה על עירנות ודיווח על חפצים חשודים.

 פלסטינים מפגינים ביום שישי שעבר בסמוך לגבול
 

פלסטינים מפגינים ביום שישי שעבר בסמוך לגבול (החדשות 13)

 

הבוקר, כזכור, דיווח העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" מפי מקור בכיר בחמאס כי המשלחת המצרית שביקרה אתמול ברצועת עזה נשאה מסר מישראל לפיו "יצירת המתח על הגדר בעזרת הפרחת בלוני תבערה תביא את צה"ל לכניסה לעימות צבאי נרחב ברצועה, זאת על רקע המצב המדיני הרגיש בישראל, ערב הבחירות".

עוד דווח כי המשלחת המצרית "הזהירה את חמאס שלא להתערב בבחירות בישראל ולנסות להשפיע עליהן". חמאס מצידה מסרה למצרים כי היא תבחן תגובה צבאית על המשך ההפצצות הישראליות שמגיעות בתגובה לבלוני התבערה והפרות הסדר. לבסוף מסרו המצרים, כי בקרוב צפוי ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל להגיע גם הוא לביקור ברצועה בצל החשש מהסלמה קרובה.

אמש תקף צה"ל מספר מטרות בצפון רצועת עזה, בהן מתחם צבאי של חמאס. זאת, בתגובה לבלוני הנפץ שהופרחו מוקדם יותר לעבר יישוב במועצה אזורית שבעוטף עזה.