"רק רובוטים לא חולמים": האנשים שלא מפחדים לחלום גם כשהם ערים

כולנו חולמים בלילה, אך רק מעטים מעזים לחלום גם במהלך היום, דבר שקטן עוד יותר ככל שמתגברים. "למרות המציאות, חייבים להכניס חלומות לחיים" • סוד החלומות, פרק 4

כולנו חולמים בלילה, אבל רק חלקנו חולמים ביום בעודנו ערים, וגם מי שחולם לא ממהר לנסות להגשים חלומות וממשיך להתנהל תחת עומס החיים. "פרויד אומר שזה אובדן הילדות. אתה בעצם עובר לעולם המבוגרים ברגע שאפסנת את היכולת להגיד בקול רם על מה אתה חולם", מסביר ד"ר אייל דורון, חוקר ומפתח מחשבה יצירתית. "בגיל שמונה היית רץ, היית אומר 'אני סופרמן, אני אשנה את העולם, ושכולם יסתכלו'. בשלב מסוים אתה עובר למצב של בושה - אתה חולם את זה בשקט. אבל איכשהו יש איזה כמה 'חצופים' שממשיכים גם בגיל 30, 40, 50 - לרוץ ברחבי העולם ולחלום בקול רם".

אוולין הגואל, שחקנית ישראלית, מתכוננת עכשיו להצגת היחיד הראשונה שלה - עוד סימון במחברת החלומות שלה. מי שהייתה מנהלת מסבאה וסוכנת שחקנים, אזרה אומץ לעשות את מה שתמיד חלמה – לשחק. "יש שלבים בדרך", מספרת הגואל, "יש שלב שאתה קצת מוותר ואומר 'טוב נו. אז אם לא הלך אז כנראה שלא', אבל עדיין יש את הנר הזה שדולק. סיימתי ללמוד, אני כבר בת למעלה מ-40, ואז הגיע התפקיד. וזהו, זה מה שהיה צריך".

 
 
 
רועי אליהו, מנכ"ל ומייסד “salt security”
 

רועי אליהו, מנכ"ל ומייסד “salt security” (החדשות 13)

 

רועי אליהו, מנכ"ל ומייסד “salt security”, נרשם כבר בגיל 10 לחוג טכנולוגיה, ואחרי השחרור מיחידת סייבר בצבא הקים מכללה ליזמים חולמים. בגיל 22 הגיע הרעיון הגדול - לפתח אמצעי אבטחת מידע חדש. לשם כך אליהו היה זקוק למימון. הוא המתין בדריכות לקבל אותו ממיליארדר אמריקני שמטפח יזמים - ואז הגיע הטלפון. "שנה וחצי לפני כן אתה נכנס לאינטרנט ואתה רואה את סם אלטמן בתמונות, ופתאום הוא מתקשר להגיד שהוא רוצה להשקיע בך – זו הגשמת חלום", סיפר אליהו. "כשאתה רוצה משהו מאוד, זה משתלב בין החלום בלילה לבין החלום בהקיץ ביום. תמיד ידעתי שאני רוצה ליצור, להקים משהו, ליזום משהו".

"אני חייב לחלום, למרות המציאות, ומדי פעם להקשיב למציאות. זה משהו שכל אחד יכול וחייב להכניס לחיים", מוסיף ד"ר דורון, "אם לא נחלום, נוחלף על ידי רובוטים, שאחד היתרונות היחידים שלנו על הרובוט בנתיים - זה היכולת שלנו לחלום".